Elon Musk daruje 100 milionů dolarů jako odměnu za nejlepší technologii pro zachycování uhlíku

Zakladatel a generální ředitel Tesly a SpaceX Elon Musk učinil svůj patrně nejvíce filantropický krok: slíbil odměnu ve výši sto milionů amerických dolarů (cca 2,1 miliardy českých korun) jako odměnu za nejlepší technologii pro zachycování uhlíku.

Muskova nabídka zaujala zahraniční média nejen výší nabízené odměny, ale i faktem, že se nejbohatší muž planety až dosud dobročinnosti příliš nevěnoval. Magazín Engadget například konstatuje: „Přesto, že patří mezi nejbohatší lidi na planetě, je historie Muskovy dobročinnosti za ta léta ve srovnání s Jeffem Bezosem chatrná.“

Sto milionů od Elona

Musk oznámil svůj záměr na sociální síti Twitter, kam stroze napsal: „Daruji 100 milionů dolarů jako ocenění za nejlepší technologii pro zachycování uhlíku“. V navazujícím příspěvku pak dodal, že podrobnosti zveřejní příští týden.

Klepněte pro větší obrázek 
Tweety Elona Muska

Boji s uhlíkovými emisemi, jež jsou označovány za jeden z hlavních důvodů globální klimatické změny, se věnuje nespočet vědeckých týmů. Základní myšlenka spočívá v zachycování, využití a skladování uhlíku (CCUS).

Cílem bude zachycování emisí oxidu uhličitého (CO₂) dříve, než mohou uniknout do atmosféry. Vítěz by tedy měl nabídnout technologii pro filtrování CO2 ze zdrojů poškozujících klima, jako jsou uhelné elektrárny. Uhlík může být buď recyklován a použit jinde, nebo uložen někde, odkud nemůže uniknout a znečistit atmosféru.

Nadějné projekty

Musk není zdaleka prvním, kdo nabídl za technologii pro odstraňování uhlíku zajímavou částku. V roce 2018 uspořádala nezisková organizace XPRIZE podobnou soutěž, ve které ocenila pět finalistů, přičemž vítěz získal odměnu ve výši 20 milionů dolarů (cca 430 milionů korun).

Elon Musk nabízí pětkrát vyšší částku než XPRIZE. I na jeho poměry je to neobvykle vysoká filantropická investice – dosud daroval na dobročinné účely částky do deseti milionů dolarů. Dle neoficiálních informací by měla celý projekt zastřešit právě organizace XPRIZE.

Naději má celá řada projektů – zmínit můžeme například katalyzátor na bázi železa, manganu a draslíku, vyvinutý vědci z Oxfordské univerzity, jež přeměňuje oxid uhličitý na palivo pro letadla. Se zajímavou metodou zachycování CO2 z výfuků přišli před rokem také odborníci ze Švýcarského federálního technologického institutu v Lausanne (EPFL).

Masovějšímu nasazení dosavadních technologií zatím brání především vysoké vstupní náklady. Nejnadějněji v tomto směru působí technologie LanzaTech, která zachycuje emitované odpadní plyny a využívá bakterie k přeměně na etanolové palivo.

Diskuze (49) Další článek: MSI chystá speciální verzi GeForce RTX 3060 Ti pro těžaře kryptoměn

Témata článku: Technologie, SpaceX, Twitter, CO2, Elon Musk, Globální oteplování, Klimatická změna, Jeff Bezos, Atmosféra, Znečištění, Palivo, Elon, Uhlík, EPFL, Magazín Engadget, XPRIZE, Oxfordská univerzita, Tesla, Dobročinnost, Lausanne, Dolar, Zachycování, OdměnaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Take-Two a Zynga se sjednotily. Jde o zatím největší dokončený obchod v historii herního průmyslu

Take-Two a Zynga se sjednotily. Jde o zatím největší dokončený obchod v historii herního průmyslu

Nakupování mezi společnostmi se oznamuje dlouho předtím, než k samotným změnám dojde. Take-Two o svém záměru odkoupit Zyngu informovalo už na začátku roku, ale obchod proběhl až nyní.

Martin Nahodil
Take TwoByznys
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Fanouškovské Halo na Unreal Enginu 5 vypadá skoro lépe než originál
Michal Maliarov
Unreal Engine 5Video
Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

** Umíme vyrobit elektřinu ze Slunce ** Potřebujeme ale obrovskou baterii, kam ji uložíme na noc ** Jednou z cest jsou betonové gravitační baterie

Jakub Čížek
EnergetikaObnovitelné zdroje