Elon Musk: Evropa by měla znovu spustit odstavené jaderné elektrárny

Zakladatel a generální ředitel společností SpaceX a Tesla Elon Musk nejčastěji používá pro komunikaci s veřejností sociální síť Twitter. Během třinácti let si zde vybudoval početnou základnu čítající téměř 77 milionů sledujících. Většina jeho příspěvků je stručná, avšak v noci na pondělí se vyjádřil k tématu jaderných elektráren nečekaně obšírně.

Reagoval tak na odklon některých zemí od jaderné energie. Řeč je zejména o Německu, které k počátku letošního roku uzavřelo tři ze svých šesti jaderných elektráren. O ukončení jaderné energetiky rozhodla v roce 2002 vláda Gerharda Schrödera. Angela Merkel toto rozhodnutí po svém nástupu k moci v roce 2005 zrušila, ale po havárii v japonské Fukušimě v roce 2011 ho odvolala.

Spusťte jaderné elektrárny!

„Nyní je snad již zcela zřejmé, že Evropa by měla znovu spustit odstavené jaderné elektrárny a zvýšit výkon těch stávajících.“ uvedl Elon Musk v sérii příspěvků s tím, že je to kriticky důležité pro národní a mezinárodní bezpečnost.

„Pro ty, kteří se (mylně) domnívají, že hrozí riziko radiace – vyberte si místo, které je podle vás nejhorší. Já tam klidně přijedu a budu před kamerami jíst místní potraviny.“ konstatoval Musk k obavám panujícím vůči atomovým elektrárnám. „Udělal jsem to v Japonsku před mnoha lety, krátce po Fukušimě. Riziko radiace je mnohem, mnohem nižší, než si většina lidí myslí.“

Elon Musk také konstatoval, že z hlediska globálního oteplování je jaderná energie pro výrobu elektřiny mnohem lepší než spalování uhlovodíků. Tuto myšlenku do jisté míry podporuje i Evropská komise, která nedávno zařadila jádro a plyn do zelených investic.

Dopady atomových elektráren

Americký Úřad pro energetické informace sice konstatuje, že „Nekontrolovaná jaderná reakce v reaktoru by mohla vést k rozsáhlé kontaminaci ovzduší a vody.“, ale doslova jedním dechem dodává, že riziko, že k něčemu takovému dojde je malé díky různorodým a redundantním bariérám a bezpečnostním systémům.

Na rozdíl od elektráren spalujících fosilní paliva neprodukují jaderné reaktory během provozu znečištění ovzduší ani oxid uhličitý. V rámci objektivity je však nutné dodat, že proces těžby, obohacování uranové rudy a výroby paliva pro reaktory vyžaduje velké množství energie. Stejně tak při stavbě elektrárny je nutné velké množství kovu a betonu, které nelze vyrobit bez zplodin.

Hlavním problémem v oblasti životního prostředí v souvislosti s jadernou energií je vznik radioaktivních odpadů, jako je hlušina, vyhořelé (použité) palivo z reaktorů a další. V souvislosti s aktuálním děním na Ukrajině se do popředí dostává otázka bezpečnosti – atomové elektrárny jsou sice koncipované tak, aby bez úhony přestály pád letadla, avšak proti soustředěnému vojenskému útoku je zcela zabezpečit nelze.

Diskuze (97) Další článek: Nandali jste to Putinovi? Rusko zveřejnilo IP adresy, které se zapojily do obřího DDoS. Možná je tam i ta vaše

Témata článku: Sociální sítě, SpaceX, Japonsko, Elon Musk, Twitter, Evropa, Elektřina, Elektrárna, Energie, Ukrajina, Německo, Energetika, Reaktor, Jaderná energetika, Generální ředitel, Fukušima, Jaderná elektrárna, Evropská komise, Tesla Elon Musk, Ředitel společnosti, Angela Merkelová