Elon Musk naznačil, že lidstvo by k vývoji superpokročilé umělé inteligence mohl nutit parazit

Elon Musk na Twitteru nedávno zareagoval na příběh National Geographic o tom, jak běžný parazit Toxoplasma gondii  zřejmě způsobuje, že hyeny ztrácejí strach ze lvů i jiných predátorů.

Podle jeho „hypotézy“ by tento jednobuněčný organismus stejně tak mohl nutit lidstvo k vývoji superpokročilé umělé inteligence (AI).

T. gondii obvykle infikuje krysy a myši. Ovlivňuje jejich mysl a způsobuje, že hlodavci se již nebojí svých přirozených nepřátel – typicky koček. V důsledku toho jsou sežráni a předají parazita zmíněným kočkám, které jej pak předají lidem.

Klepněte pro větší obrázek

Dokáže T. gondii ale opravdu ovlivňovat i nás? Možná ano. Některé výzkumy totiž naznačují, že jedinci pozitivně testovaní na jeho přítomnost mohou vykazovat riskantnější, agresivnější, podrážděnější… chování.

Této problematice se dlouhodobě věnuje především biolog Jaroslav Flégr z Univerzity Karlovy a jeho tým. Např. studie zahrnující cca 600 Čechů odhalila, že osoby infikované T. gondii mají vyšší pravděpodobnost autonehody.

Wikipedie nicméně upozorňuje, že všechny důkazy o  tom, že T.gondii může takto působit na nervový systém člověka, jsou nepřímé. A Muskova spekulace je již opravdu hodně divoká – mj. proto, že zdaleka ne všichni odborníci působící v oblasti AI mají kočku.

Titulní foto: Ke Hu a John M. Murray, CC BY 4.0

Diskuze (28) Další článek: Turecký nadzvukový dron MIUS dosáhne s ukrajinskými tryskovými motory rychlosti 1,4 machu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,