Elon Musk naznačil, že lidstvo by k vývoji superpokročilé umělé inteligence mohl nutit parazit

Elon Musk na Twitteru nedávno zareagoval na příběh National Geographic o tom, jak běžný parazit Toxoplasma gondii  zřejmě způsobuje, že hyeny ztrácejí strach ze lvů i jiných predátorů.

Podle jeho „hypotézy“ by tento jednobuněčný organismus stejně tak mohl nutit lidstvo k vývoji superpokročilé umělé inteligence (AI).

T. gondii obvykle infikuje krysy a myši. Ovlivňuje jejich mysl a způsobuje, že hlodavci se již nebojí svých přirozených nepřátel – typicky koček. V důsledku toho jsou sežráni a předají parazita zmíněným kočkám, které jej pak předají lidem.

Klepněte pro větší obrázek

Dokáže T. gondii ale opravdu ovlivňovat i nás? Možná ano. Některé výzkumy totiž naznačují, že jedinci pozitivně testovaní na jeho přítomnost mohou vykazovat riskantnější, agresivnější, podrážděnější… chování.

Této problematice se dlouhodobě věnuje především biolog Jaroslav Flégr z Univerzity Karlovy a jeho tým. Např. studie zahrnující cca 600 Čechů odhalila, že osoby infikované T. gondii mají vyšší pravděpodobnost autonehody.

Wikipedie nicméně upozorňuje, že všechny důkazy o  tom, že T.gondii může takto působit na nervový systém člověka, jsou nepřímé. A Muskova spekulace je již opravdu hodně divoká – mj. proto, že zdaleka ne všichni odborníci působící v oblasti AI mají kočku.

Titulní foto: Ke Hu a John M. Murray, CC BY 4.0

Diskuze (28) Další článek: Turecký nadzvukový dron MIUS dosáhne s ukrajinskými tryskovými motory rychlosti 1,4 machu

Témata článku: Umělá inteligence, Twitter, Zvířata, Elon Musk, Wikipedia, Mozek, Lidé, Spekulace, Parazit, Lidstvo, Muskův, Hypotéza, Jaroslav Flégr, National Geographic, Kočka, Vývoj40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment