Elon Musk prolomil mlčení o explozi SN9: „Byli jsme příliš hloupí.“

Elon Musk se vyjádřil k úternímu testovacímu letu prototypu kosmické lodi Starship zvaného SN9. Na Twitteru připustil, že bylo „příliš hloupé“ spoléhat pouze na dva motory Raptor.

Připomeňme, že Starship byla navržena tak, aby jí pro měkké přistání tah dvou těchto motorů stačil. Během zkoušky SN9 však nedošlo k opětovnému zážehu jednoho z nich, takže následovala exploze.

„Nespustit tři motory a okamžitě jeden vypnout proto, že k přistání jsou zapotřebí dva, od nás bylo pošetilé,“ uvedl mj. Musk.

Testovací let prototypu SN10 – který se mimochodem již také nachází na odpalovací rampě – by tedy měl probíhat poněkud jinak. Zatím ovšem není vůbec jasné, kdy se uskuteční.

Inženýr SpaceX John Insprucker každopádně potvrdil, že zkázu SN9 nelze považovat za vyslovený neúspěch, neboť i tentokrát se podařilo získat spoustu užitečných dat. „A primární cíl – demonstrovat kontrolu nad strojem při opětovném vstupu do podzvuku – vypadal velmi dobře a hodně si z toho odneseme,“ dodal.

Videozáznam testovacího letu SN9:

Titulní foto: Official SpaceX Photos, CC BY-NC 2.0

Diskuze (126) Další článek: Vysoký výkon všem: Test grafické karty Palit GeForce RTX 3060 Ti Dual OC 8GB

Témata článku: Testy, Technika, SpaceX, Twitter, Elon Musk, Starship, Prototyp, Motory, Let, Motor, Přistání, Exploze, JSM, SpaceX Photos, Pro, Mlčení, Testovací let, Official SpaceX Photos