Elon Musk rozptyluje obavy astronomů: satelitní síť Starlink prý nebude překážet v pozorování

Satelitní konstelace Starlink, která by ve finální fázi měla zahrnovat dvanáct tisíc telekomunikačních družic, již nějakou dobu děsí astronomy. Ti se domnívají, že tak vysoký počet umělých objektů, pohybujících se po orbitách kolem naší planety, může negativně ovlivnit astronomická pozorování prováděná ze Země.

Obavy astronomů se pokusil rozptýlit generální ředitel SpaceX Elon Musk, který se tento týden zúčastnil konference Satellite 2020 ve Washingtonu, D.C.. V rozhovoru s předsedou konference Jeffrym Hillem neodhalil Musk žádné významné nové iniciativy, jak tomu bylo během minulých konferencí v Mexiku a Austrálii. Dostal však šanci rozebrat některé problémy spojené s jeho vesmírnými projekty.

Musk rozptyluje obavy

Cílem projektu Starlink je umístit tisíce satelitů na nízkou oběžnou dráhu Země, odkud budou poskytovat širokopásmový přístup k internetu. V továrně SpaceX v Redmondu se denně vyrobí šest družic, které jsou po šedesáti vynášeny z Floridy raketou Falcon 9. V tuto chvíli jich je na orbitě již 300 a další přibudou pravděpodobně v sobotu odpoledne.

Po vypuštění první várky zaujal laickou i odbornou veřejnost „vláček“ svítících bodů, pohybující se oblohou. Astronomové vyjádřili rostoucí obavy z toho, že by noční oblohou mělo prolétat tolik satelitů, ale Musk označil tyto obavy za přehnané. Jakmile se satelity usadí na své oběžné dráhy, bude těžké je prý najít.

Přesto slíbil, že satelity budou v případě potřeby přepracovány, aby se zabránilo rušení s astronomických pozorování. „Jsem přesvědčen, že nezpůsobíme žádný dopad na astronomické objevy. Očekávám nulový vliv. To je moje předpověď.“ řekl Musk. „Pokud budeme nad nulou, podnikneme nápravná opatření.“

Nerušivá úprava satelitů

Součástí případných úprav bude například výroba antén v černé barvě namísto dosavadní bílé. SpaceX také pracuje na „slunečníku“, jež by měl eliminovat odrazy slunečních paprsků viditelné pod určitými pozorovacími úhly.

Musk také zmínil, že poskytované internetové připojení nebude vhodné pro všechny. Zejména v oblastech s vysokou hustotou zalidnění nemusí být šířka pásma postačující. Na takových územích dává prý větší smysl mobilní datová síť páté generace.

Finanční příjmy z poskytování satelitního internetu hodlá 48letý miliardář investovat do svého dalšího vesmírného projektu. Tím je kosmická loď Starship, jež má sloužit k přepravě posádky a nákladu na orbitu Země, na Měsíc, Mars a dále.

Diskuze (28) Další článek: Nvidia nakonec ruší i online prezentaci konference GTC 2020, která měla být řešením kvůli koronaviru

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,