Elon Musk slíbil aktualizaci o stavu vývoje kosmické lodi Starship

SpaceX za cca 3 týdny odhalí další podrobnosti o připravované kosmické lodi Starship. Na Twitteru to slíbil Elon Musk, z jehož vyjádření je zřejmé, že tato aktualizace se bude týkat designu.

Výše jmenovaná společnost chrlí jeden prototyp za druhým, aby Starship dokončila. SN5 i SN6 již absolvovaly „skoky“ do výšky zhruba 150 metrů a SN 8 by měl letět do 18 kilometrů. Zatím však není jasné, kdy k tomu dojde.

Odborníci se nicméně domnívají, že SN8 během tohoto letu předvede neobvyklý manévr, tzv. „placák“ („belly-flop“).

Nasvědčuje tomu i skutečnost, že inkriminovaný prototyp byl nedávno vybaven dvěma klapkami. Ty mu během „placáku“ mohou pomoci zpomalit sestup zpět na Zemi.

Připomeňme, že SpaceX před několika měsíci získala na vývoj Starshipu dalších 135 milionů dolarů. A to od NASA, která by tuto kosmickou loď – resp. její speciální lunární verzi – ráda využívala v rámci programu Artemis. Jedním z hlavních důvodů je skutečnost, že Muskova firma je prý vynikající v testování.

„Lidé se na to podívají a řeknou ‘Můj Bože, právě jsme viděli jak Starship opět vyletěla do vzduchu. Proč jim dáváte kontrakt?’ Odpověď zní: protože SpaceX je opravdu dobrá v iterativním testování a úpravách,“ komentoval to administrátor NASA Jim Bridenstine.

Artemis Živě: Návrat člověka na Měsíc

Artemis je kosmický program NASA, jehož úkolem je obnovit lety člověka na Měsíc. Na oběžné dráze Měsíce bude vybudována stanice Gateway. Posádku ke stanici bude dopravovat kosmická loď Orion, vynesená raketou SLS. Na povrch Měsíce dopraví astronauty modul HLS, kterým bude minimálně při prvním přistání Starship od SpaceX.

Naplánované mise:

  • Artemis 1: Nepilotovaný let, kdy bude loď Orion navedena na oběžnou dráhu kolem Měsíce a pak zpět k Zemi. Termín: konec roku 2022
  • Artemis 2: Pilotovaný oblet Měsíce. Termín: rok 2023
  • Artemis 3: Přistání člověka na Měsíci. Termín: nejdříve v roce 2024
  • CLPS: Doprava vědeckých experimentů na povrch Měsíce jako podpora programu Artemis. Termín: od roku 2021
Diskuze (36) Další článek: Apple zuří: Kanadská firma měla zničit půl milionu rozbitých iPhonů. Prodala je Číňanům, no a ti je opravili

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,