Elon Musk splnil další slib. Tesla má nový typ baterie, která zaručeně vydrží 1,6 milionu najetých kilometrů

  • Tesla má nový typ baterie s extrémně dlouhou životností
  • Na vývoji se podílel speciální vědecký tým
  • Baterie vydrží přes 25 let a více než 1,6 milionu najetých kilometrů při použití v elektromobilu

Vědci pracující jako partneři pro společnost Tesla a další organizace představili nových typ baterie, která byla optimalizována na mnohem vyšší výdrž, respektive počet nabíjecích cyklů. Přitom si zachovala většinu výhod stávajících pokročilých typů baterií, které se používají v nejmodernějších elektromobilech.

Elon Musk na nedávné prezentace pro investory, kde mimochodem prozradil ďábelské plány o chystaném Robotaxi tvořené elektromobily i samotných uživatelů, uvedl i slib, že Tesla již brzy bude mít k dispozici zcela nový typ baterie, který takto náročné podmínky umožní.

Platforma Robotaxi počítá s tím, aby každý majitel Tesly mohl nechat své auto „pracovat“ během času, co ho nepotřebuje a tento elektromobil tak bude sám jezdit ve stylu Uberu, ale zcela bez řidiče. Vzhledem k tomu, že se tím mnohem zvětší nároky na počet nabíjecích cyklů, bylo nutné razantně zvýšit odolnost baterií, aby vydržely co možná nejvíce najetých kilometrů, respektive nabíjecích cyklů.

A právě to se vědcům pracujících pro Teslu podařilo a vydali k tomu i podrobný materiál.

Optimalizovaná chemie

Vědecký tým pod vedením Jeffa Dahna pro nový ty Li-Ion baterie použil pro katodu směs niklu, kobaltu a manganu s vysokým poměrem niklu, kterého je o 20 % více, než je u běžných Li-Ion baterií. Výsledný poměr je tak 50 % niklu, 20 % kobaltu a 30 % manganu (NCM 523).

Klepněte pro větší obrázek
Detail chemické směsi NMC 532 pro katodu

Tato katoda je přitom pouze začátek, ze kterého lze ještě dále rozvíjet možnosti nového typu baterie. Mezi další důležité chemické prvky pak patří grafit pro anodu a další látky včetně například soli pro elektrolyt.

Okamžité použití

Dle tvůrců už je možné v této fázi začít baterií vyrábět a používat, přičemž primárním cílem byla slibovaná výdrž minimálně 1,6 milionu najetých kilometrů či minimálně 20 let používání například jako záložní baterie u domu se solárními panely.

Baterie samozřejmě vyžaduje určitou teplotní stabilitu pro co nejvyšší výdrž, což už dnes v elektromobilech Tesla zajišťuje speciálním vodním chlazením, které v létě a při nabíjení chladí a v zimě zase zahřívá všechny články baterie.

Klepněte pro větší obrázek
Výdrž baterie dle nehroších scénářů

Ideální teplotou je 20 stupňů Celsia, při které by měla baterie mít i po 25 letech 90 % původní kapacity nebo by měla umožnit najet minimálně 3 miliony kilometrů (uvažuje se o nabíjecím cyklu každých 350 km).

Startovní pozice

Baterie čeká ještě další vývoj, který se budou soustředit na další parametry, jež jsou momentálně horší než u stávajících Li-Ion baterií v elektromobilech Tesla - například hustota a tedy kapacita uložené energie vzhledem k velikosti.

V tomto případě už přichází kromě chemiků na řadu také inženýři, kteří musí vymyslet optimální strukturu a výrobu tak, aby se výsledná baterie mohla pyšnit i vysokou kapacitou a tedy výborným dojezdem na jedno nabití.

Výdrž baterie z pohledu počtu nabíjecích cyklů a dojezd jsou například kritické vlastnosti pro elektrické kamiony, které Tesla rovněž již brzy vypustí na trh. Jedno je ale jisté - nová technologie odolných baterií pro elektromobily je tady a jejich nasazení bude určitě velmi rychlé, protože to znamená značkou konkurenční výhodu.

Diskuze (92) Další článek: Volvo chce nabídnout nejbezpečnější elektromobil, jaký vyjede na silnici. Sází na model XC40

Témata článku: Věda, Výzkum, Tesla, Elon Musk, Tesla Motors, Baterie, DAL, TES, Typ, Mangan, Elektromobil, Výdrž, Nový typ, Najetý kilometr, Robotaxi, Typ baterie, Kter, SPL, SlibPodrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

**Než zrušíte SIPO, musíte platby převést jinam. **Neplatí to nutně pro poplatky veřejnoprávním médiím. **SIPO zrušíte osobně, elektronicky nebo se zruší automaticky.

Petr Urban
Česká poštaNávody
Microsoft vydal Windows 11 verze 22H2. Jak aktualizovat hned teď?

Microsoft vydal Windows 11 verze 22H2. Jak aktualizovat hned teď?

**Aktualizace s názvem 2022 Update je od úterý od 19:00 oficiálně dostupná všem **Distribuce Windows 11 22H2 bude řízená, takže se může protáhnout na týdny až měsíce **Pokud máte kompatibilní počítač, rovnou na verzi 22H2 přejdete z Desítek

Petr Urban
Windows 11Windows UpdateMicrosoft
Zuckerbergovo metaverzum je zatím tak špatné, že jej nechtějí používat ani jeho zaměstnanci

Zuckerbergovo metaverzum je zatím tak špatné, že jej nechtějí používat ani jeho zaměstnanci

**V interním oběžníku šéf metaverza v Metě přiznává, že jeho hlavní aplikaci nechtějí používat ani lidé z vývoje. **Horizon Worlds trpí řadou chyb, špatným výkonem nebo neslavně vypadající grafikou. **Ani po výzvě od šéfa metaverza zaměstnanci aplikaci příliš nepoužívají, takže je management musí donutit.

Petr Urban
MetametaverseVirtuální realita
Srovnávací test: Wi-Fi 6 mesh do 5 000 Kč. Víc antén neznamená lepší signál, vyhrály nenápadné krabičky

Srovnávací test: Wi-Fi 6 mesh do 5 000 Kč. Víc antén neznamená lepší signál, vyhrály nenápadné krabičky

Pro pokrytí domů či větších bytů rychlou Wi-Fi je ideální mesh řešení, a to takové, které už myslí na budoucnost, a tedy podporuje Wi-Fi 6. Otestovali jsme jich pro vás rovnou osm.

Antonín Trčálek
Srovnávací testRouterWi-Fi
Jsou vůbec DALL-E, Midjourney nebo Copilot legální? Někdo by to měl rozčísnout, dokud je ještě čas

Jsou vůbec DALL-E, Midjourney nebo Copilot legální? Někdo by to měl rozčísnout, dokud je ještě čas

** Z textových a obrázkových AI generátorů se stávají komerční služby ** Už to není experiment pro pár geeků a programátorů ** Právní experti začínají řešit, jestli náhodou neporušují autorské právo

Jakub Čížek
Autorské právoUmělá inteligence
Výsledky testů GeForce RTX 4090. Grafické monstrum s nesmyslným výkonem zesměšňuje všechny karty na trhu

Výsledky testů GeForce RTX 4090. Grafické monstrum s nesmyslným výkonem zesměšňuje všechny karty na trhu

** K dispozici jsou podrobné nezávislé testy nové grafické karty GeForce RTX 4090 ** Nvidia splnila sliby, mezigenerační skok ve výkonu je obrovský ** DLSS 3 přináší revoluci v počtu fps

Karel Javůrek
GeForce RTX 4000Grafické kartyNvidia
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě