Musk přišel s novým argumentem. Starlink prý Ukrajincům nemohl zapnout kvůli sankcím uvaleným na Rusko

Oživeno 15. září | Elon Musk se během svého vystoupení All-In Summit opět vyjádřil k tématu neúspěšného ukrajinského útoku na ruskou námořní flotilu kotvící v Sevastopolu.

CEO SpaceX a Tesly přišel s vysvětlením, že důvodem, proč na Krymu internet Starlink nebyl dostupný, jsou americké sankce uvalené na Rusko. Ty v dané oblasti znemožňují poskytovat konektivitu bez výslovného souhlasu vlády.

Dalším problémem prý byla skutečnost, že Ukrajinci ho předem nijak neupozornili ani nevarovali. Místo toho mu prostě uprostřed noci zavolali a oznámili, že Starlink potřebují naléhavě zapnout.

Jinými slovy, ukrajinská vláda SpaceX požádala, aby se „proaktivně zúčastnila velkého válečného aktu“.

Musk rovněž prohlásil, že pokud by dostal pokyn k aktivaci Starlinku na Krymu od Joe Bidena, udělal by to, protože „prezidenta považuje za výkonného ředitele země."

Některá zahraniční média již požádala U.S. Department of Treasury o potvrzení toho, že výše citovaná tvrzení ohledně sankcí jsou pravdivá. V době vzniku této aktualizace však ještě neměla odpověď.


Oživeno 11. září | Elon Musk přiznal, že zmařil útok na ruskou námořní flotilu poblíž krymského pobřeží tím, že v rozhodující chvíli neumožnil ukrajinským dronům přístup k internetu Starlink.

„Vládní úřady naléhavě požádaly o aktivaci Starlinku až do Sevastopolu. Zřejmým záměrem bylo potopit většinu zakotvené ruské flotily,“ napsal na svůj Twitter. „Kdybych souhlasil s jejich žádostí, pak by se SpaceX výslovně podílela na velkém válečném aktu a eskalaci konfliktu.“

Musk nicméně popírá, že by Starlink vysloveně vypnul. Pokud však dotyčná satelitní konstelace nad Krymem skutečně nikdy aktivována nebyla, pak vyvstává otázka, proč by Ukrajinci své drony do dané oblasti vůbec vysílali.

Nikoho asi nepřekvapí, že zpráva o Muskově sabotáži vyvolala hněv ukrajinských představitelů. Mychajlo Podoljak, hlavní poradce prezidenta Volodymyra Zelenského, miliardářovo „vměšování se“ odsoudil. „V důsledku tohoto rozhodnutí jsou zabíjeni civilisté a děti. To je cena koktejlu ignorance a velkého ega.“


Původní článek | Elon Musk záměrně manipuloval se satelitní sítí Starlink tak, aby zmařil ukrajinský útok na ruskou námořní flotilu poblíž krymského pobřeží. Plyne to z jeho nové biografie, kterou napsal Walter Isaacson a v USA vyjde 12. září.

Ukrajinské ponorkové drony se už-už chystaly udeřit na ruské lodě kotvící v přístavu, když tu náhle náhle „ztratily spojení a byly neškodně vyplaveny na břeh“.

Slavný vizionář si za svým rozhodnutím nicméně stojí a argumentuje tím, že Rusko mohlo na tento pokus o „mini Pearl-Harbor“ klidně reagovat použitím jaderných zbraní.

Starlink neměl být zapojen do válek

Připomeňme, že začátkem roku 2022 začala SpaceX Ukrajincům v předních liniích doručovat tisíce terminálů Starlink, což jim poskytlo téměř neomezenou konektivitu.

Následující vývoj situace, kdy se tato konektivita pro ukrajinské vojáky stala téměř nepostradatelnou – a účty za její využívání začaly strmě narůstat – však Muska jednoznačně zaskočil.

„Starlink neměl být zapojen do válek. Vznikl proto, aby lidé mohli sledovat Netflix a odpočívat a být online ve školy a dělat dobré mírové věci, ne útočit drony,“ konstatoval mimo jiné.


Jak znáte Elona Muska? Zkuste to prověřit v našem kvízu.

Diskuze (210) Další článek: Odcházející OneNote pro Windows 10 od listopadu nebude umět překládat. Microsoft tlačí na migraci

Témata článku: Elon Musk, Starlink, Satelit, Rusko, Ukrajina, Válka, Satelitní komplety na Heureka.cz