Elon Musk vyplatí odměnu 100 milionů dolarů za systém pro odstraňování uhlíkových emisí

Koncem ledna jsme informovali o tweetu Elona Muska, ve kterém slibuje odměnu ve výši 100 milionů dolarů (cca 2,2 miliardy korun) za nejlepší technologii pro zachycování uhlíku. Původně chtěl nejbohatší muž planety zveřejnit podrobnosti následující týden, nicméně museli jsme si na ně počkat skoro o dva týdny déle.

Na sociálních sítích, zejména pak na Facebooku, můžete narazit na inzeráty, ve kterých nejrůznější milionáři a miliardáři slibují snadné zbohatnutí. Skoro vždy se jedná o podvody. To však není tento případ – Musk zveřejnil záměr na svém oficiálním účtu na sociální síti Twitter a získání odměny rozhodně nebude triviální záležitostí.

100 milionů od Elona

Jak naznačovaly původní předpoklady, celou soutěž zastřešila nadace X Prize Foundation. Tato nezisková organizace navrhuje a pořádá veřejné soutěže zaměřené na podporu technologického rozvoje ve prospěch lidstva. Ke členům správní rady patří například James Cameron, Larry Page, Arianna Huffington, Ratan Tata a řada dalších známých osobností.

Soutěž byla zahájena v pondělí 8. února ráno, bude probíhat čtyři roky a je otevřená týmům z celého světa. Po roce a půl bude vybráno patnáct týmů, přičemž každý získá jeden milion dolarů na další vývoj. Mezi studentské týmy bude rozděleno 25 stipendií ve výši 200 tisíc dolarů.

Ještě o něco zajímavější jsou pak ceny pro tři nejlepší projekty. Vítěz si odnese 50 milionů dolarů (cca 1,1 miliardy korun), druhé místo obdrží 20 milionů dolarů (asi 425 milionů korun) a tým, který skončí třetí, získá 10 milionů dolarů (cca 213 milionů korun).

Žádná teorie – jen praxe!

Vítězové budou muset „předvést funkční řešení, které dokáže vytáhnout oxid uhličitý přímo z atmosféry nebo z oceánu a trvale ho uložit způsobem neškodným pro životní prostředí,“ uvádí pravidla zveřejněná X Prize Foundation. Ideální řešení by mělo odstranit tunu oxidu uhličitého denně.

„Chceme dosáhnout skutečně smysluplného dopadu. Uhlíkové negativity, ne jen neutrality,“ uvedl Elon Musk ve svém prohlášení. „Toto není teoretická soutěž; chceme týmy, které budou stavět skutečné systémy, jež mohou měřitelně ovlivnit a být škálovatelné až na úroveň na gigatun.“

To jsou nesporně velké cíle pro nové technologie. Samotný Musk často označuje probíhající klimatickou změnu jako existenciální hrozbu pro lidstvo a zachycování uhlíku je jedním z klíčových prostředků boje proti ní. Úplné pokyny k soutěži budou zveřejněny 22. dubna.

Diskuze (66) Další článek: Nepište na Facebook, že zpochybňujete vakcíny – může vám zablokovat účet

Témata článku: , , , , , ,