Elon Musk vyplatí odměnu 100 milionů dolarů za systém pro odstraňování uhlíkových emisí

Koncem ledna jsme informovali o tweetu Elona Muska, ve kterém slibuje odměnu ve výši 100 milionů dolarů (cca 2,2 miliardy korun) za nejlepší technologii pro zachycování uhlíku. Původně chtěl nejbohatší muž planety zveřejnit podrobnosti následující týden, nicméně museli jsme si na ně počkat skoro o dva týdny déle.

Na sociálních sítích, zejména pak na Facebooku, můžete narazit na inzeráty, ve kterých nejrůznější milionáři a miliardáři slibují snadné zbohatnutí. Skoro vždy se jedná o podvody. To však není tento případ – Musk zveřejnil záměr na svém oficiálním účtu na sociální síti Twitter a získání odměny rozhodně nebude triviální záležitostí.

100 milionů od Elona

Jak naznačovaly původní předpoklady, celou soutěž zastřešila nadace X Prize Foundation. Tato nezisková organizace navrhuje a pořádá veřejné soutěže zaměřené na podporu technologického rozvoje ve prospěch lidstva. Ke členům správní rady patří například James Cameron, Larry Page, Arianna Huffington, Ratan Tata a řada dalších známých osobností.

Soutěž byla zahájena v pondělí 8. února ráno, bude probíhat čtyři roky a je otevřená týmům z celého světa. Po roce a půl bude vybráno patnáct týmů, přičemž každý získá jeden milion dolarů na další vývoj. Mezi studentské týmy bude rozděleno 25 stipendií ve výši 200 tisíc dolarů.

Ještě o něco zajímavější jsou pak ceny pro tři nejlepší projekty. Vítěz si odnese 50 milionů dolarů (cca 1,1 miliardy korun), druhé místo obdrží 20 milionů dolarů (asi 425 milionů korun) a tým, který skončí třetí, získá 10 milionů dolarů (cca 213 milionů korun).

Žádná teorie – jen praxe!

Vítězové budou muset „předvést funkční řešení, které dokáže vytáhnout oxid uhličitý přímo z atmosféry nebo z oceánu a trvale ho uložit způsobem neškodným pro životní prostředí,“ uvádí pravidla zveřejněná X Prize Foundation. Ideální řešení by mělo odstranit tunu oxidu uhličitého denně.

„Chceme dosáhnout skutečně smysluplného dopadu. Uhlíkové negativity, ne jen neutrality,“ uvedl Elon Musk ve svém prohlášení. „Toto není teoretická soutěž; chceme týmy, které budou stavět skutečné systémy, jež mohou měřitelně ovlivnit a být škálovatelné až na úroveň na gigatun.“

To jsou nesporně velké cíle pro nové technologie. Samotný Musk často označuje probíhající klimatickou změnu jako existenciální hrozbu pro lidstvo a zachycování uhlíku je jedním z klíčových prostředků boje proti ní. Úplné pokyny k soutěži budou zveřejněny 22. dubna.

Diskuze (66) Další článek: Nepište na Facebook, že zpochybňujete vakcíny – může vám zablokovat účet

Témata článku: Technologie, CO2, Elon Musk, Globální oteplování, Klimatická změna, AtmosféraSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Fanouškovské Halo na Unreal Enginu 5 vypadá skoro lépe než originál
Michal Maliarov
Unreal Engine 5Video
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Když se bezpečnost přežene. Populární správce souborů na Androidu dostal varování, nesmí instalovat APK soubory

Když se bezpečnost přežene. Populární správce souborů na Androidu dostal varování, nesmí instalovat APK soubory

** Bezpečnost je skvělá, ale nesmí se přehánět ** Roboti Googlu si posvítili na Total Commander ** Aplikace už nesmí umožnit instalaci APK souborů!

Martin Chroust
Mobilní aplikaceBezpečnostKuriozita