Nechápu co se snažíš říct? Právě vlivem úpravy obtížnosti jsou nuceni hledat energii skoro zadarmo a jediná energie skoro zadarmo je ta zelená. Asi to popíšu jinak.
Dificulty bitcoinu se určuje podle výpočetního výkonu sítě. To znamená, že čím výkonnější síť máš, tím je obtížnější vytěžit blok a tím je dosaženo to, že v průměru máš dlouhodobě vždy 1 blok za 10 minut. To znamená že odměna je prakticky dlouhodobě "fixní" (v uvozovkách proto, že s halvingem klesá odměna za blok a poplatky za transakce se v čase mění. Ale není tam dlouhodobá vazba na počet těžařů) bez ohledu na počet těžařů mezi které se dělí. Počet btc těžařů není omezen a může teoreticky růst do nekonečna, co tomuto brání je jen ekonomie těžby.
V principu tedy čím mají těžaři energii levnější, tím víc vydělají a tím víc se jich uživí, tím se ale zase na každého těžaře sníží odměna a ti s dražší energií buď musí najít energii levnější, nebo zkrachují.
Tedy těžaři jsou neustále nuceni hledat levnější a levnější zdroje energie a tak se dostaly k energii skoro zadarmo. V číně jsou to vodní elektrárny (na konci období dešťů můžeš u btc pozorovat propad hashrate), jinde to jsou geotermální elektrárny, u ropných polí je to plyn který by to skončil ve flérách a byl by spálen bez užitku protože jiné využití by se nevyplatilo, protože by se musela budovat infrastruktura buď na transport plynu, nebo elektřiny a toho plynu zas tolik není. BTC farmu postavíš hned vedle, náklady minimální a zcela fixní. A proto těžba btc tlačena právě do energie skoro zadarmo. Trh k tomu těžaře nutí, protože kdo nemá elektřinu skoro zadarmo, ten zkrachuje.