Elon Musk vysvětlil, proč se během prezentace podařilo rozbít nerozbitná okna Cybertrucku

  • Při prezentaci Tesly Cybertruck došlo k rozbití nerozbitných oken
  • Objevily se spekulace, zda to nebyl záměr ve snaze o pozornost
  • Elon Musk se ke kauze oficiálně vyjádřil na svém Twitteru

Představení elektrického pick-upu Tesla Cybertruck rozdělilo laickou i odbornou veřejnost na dva tábory. Na jedné straně jsou kritici, jimž připadá hranatý vzhled vozidla vysloveně ošklivý, na straně druhé jsou i tací, kterým se vozidlo inspirované Lotusem ze 70. let minulého století líbí. Přes 200 tisíc zájemců už dokonce přetavilo své nadšení v předběžné objednávky.

Jedním z momentů, který během prezentace vyvolal velké emoce včetně neskrývaného škodolibého smíchu, byla ukázka odolnosti skel tohoto auta. Vedoucí designér Franz von Holzhausen vrhl do dvou bočních skel kovovou kouli, která však – napříč předpokladům – obě okna viditelně poškodila.

Trapas v přímém přenosu

Kolem celé události se rozjela řada debat a spekulací. Příznivci konspiračních teorií například tvrdili, že rozbití údajně nerozbitných skel bylo záměrné a mělo přitáhnout pozornost médií, což se také nakonec stalo – fotografii představované novinky s rozbitými okny publikovala řada domácích i zahraničních serverů.

Tomu však nenasvědčuje chování generálního ředitele Elona Muska, který byl v tom okamžiku na pódiu a díra ve skle ho očividně zaskočila, o čemž svědčí tiše pronesená poznámka „oh my fucking god“. Musk následně komentoval Holzhausenův hod jako „možná příliš silný“ a snažil se situaci zlehčit konstatováním, že alespoň nedošlo k průniku koule dovnitř.

Stejně Musk reagoval i na druhý hod, jehož výsledkem bylo další rozbité okno. Poté následoval poněkud rozpačitý odchod Franze von Holzhausena ze scény a udivený Muskův pohled na rozbitá okna. Z dalšího projevu pak bylo zjevné, že je generální ředitel Tesly přinejmenším mírně vykolejený.

Proč okna nevydržela?

Elon Musk je znám tím, že se k řadě věcí vyjadřuje na sociální síti Twitter, kde má bezmála třicet milionů sledujících. I v tomto případě zde nakonec vydal své stanovisko – konkrétně se tak stalo v komentáři k tweetu Roda Abiba, který napsal: „Znám skutečný důvod prasknutí okna. Je to v pořádku, Elone, ale měl jsi hodit kouli do okna dřív, než ses rozhodl udeřit do dveří kladivem.“

Abib tak naráží na předchozí část prezentace, během které Franz von Holzhausen demonstroval tuhost karosérie několika ranami obrovským kladivem do oblasti dveří. Musk odpověděl komentářem: „Jo. Náraz palicí do dveří poškodil základnu skla, a proto se ocelová koule neodrazila. Měli jsme nejprve hodit koulí a PAK mlátit kladivem do dveří. Tak příště.“

Muskovo tvrzení se jeví jako pravděpodobné vysvětlení celé kauzy. Podpořil ho i zpomaleným videem, v němž vedoucí designér provádí stejný test před samotným představením. V tomto případě se koule od okna odrazí, aniž by ho poškodila. Předchozí nárazy tak patrně okno narušily a připravily půdu pro jeho rozbití před obecenstvem.

V rámci objektivity však musíme podotknout, že došlo i k rozbití okna zadních dveří, ačkoli do těch nikdo žádným předmětem předtím nebušil. I tak lze ale konstatovat, že tato nepříjemnost jen zvýšila již tak vysoký zájem o představení Tesly Cybertruck.

Diskuze (51) Další článek: Psychologové zkoumali tisícovku českých školáků. Zjistili, že zákaz mobilů nemá žádný smysl

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,