Elon Musk zkritizoval NASA kvůli jejímu postoji ke spolupráci s Čínou

Elon Musk zkritizoval NASA. A to z poměrně překvapivého důvodu – kvůli zákazu přímé spolupráce mezi jmenovanou kosmickou agenturou a Čínou, který podle všeho bude pokračovat.

Administrátor NASA Bill Nelson totiž ve středu členům Kongresového výboru řekl, že podporuje tzv. Wolf Amendment. Tedy zákon z roku 2011, který přesně tuto spolupráci zapovídá.

Poté, co se to Musk dozvěděl, vyjádřil na Twitteru svou frustraci. „Na zdravé konkurenci není nic špatného, ale zdá se to trochu přehnané. Bylo by skvělé, kdyby kosmická loď mohla cestovat z jedné vesmírné stanice na druhou (což je těžší, než se zdá!),“ uvedl.

Pro zajímavost doplňme, že Nelson rovněž požádal House Committee on Science, Space and Technology o další finanční prostředky na program Human Landing System (HLS). Ten by měl v rámci mise Artemis zajistit dopravu astronautů na povrch Měsíce.

Pokud mu politici vyhoví, NASA by teoreticky během nadcházejících let mohla na naši přirozenou družici vyslat ještě více lidí – zcela konkrétně byla řeč o tuctu přistání.

Artemis Živě: Návrat člověka na Měsíc

Artemis je kosmický program NASA, jehož úkolem je obnovit lety člověka na Měsíc. Na oběžné dráze Měsíce bude vybudována stanice Gateway. Posádku ke stanici bude dopravovat kosmická loď Orion, vynesená raketou SLS. Na povrch Měsíce dopraví astronauty modul HLS, kterým bude minimálně při prvním přistání Starship od SpaceX.

Naplánované mise:

  • Artemis 1: Nepilotovaný let, kdy bude loď Orion navedena na oběžnou dráhu kolem Měsíce a pak zpět k Zemi. Termín: konec roku 2022
  • Artemis 2: Pilotovaný oblet Měsíce. Termín: rok 2023
  • Artemis 3: Přistání člověka na Měsíci. Termín: nejdříve v roce 2024
  • CLPS: Doprava vědeckých experimentů na povrch Měsíce jako podpora programu Artemis. Termín: od roku 2021
Diskuze (15) Další článek: Tip: Jak odkázat na konkrétní úryvek textu na webu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,