Emise metanu v roce 2020 mírně poklesly kvůli nižší produkci ropy a zemního plynu

Pandemie onemocnění COVID-19 má kromě celé řady stinných stránek i několik pozitiv. Na jedno z nich poukázala ve své zprávě Mezinárodní agentura pro energii (International Energy Agency; IEA): v uplynulém roce 2020 klesly emise metanu přibližně o deset procent.

Pokles emisí připisuje nižší produkci ropných a plynárenských společností, který způsobilo snížení poptávky. Přesto bylo v průběhu roku do ovzduší naší planety vypuštěno těžko představitelných 72 milionů tun tohoto skleníkového plynu.

Metan jako skleníkový plyn

Největším zdrojem emisí metanu je zemědělství, které se na jeho produkci podílí zhruba ze čtvrtiny. Následuje energetický sektor a produkce ropy. Po oxidu uhličitém jsou emise metanu druhým největším přispěvatelem ke globálnímu oteplování.

Ačkoli je metanu v atmosféře méně a má mnohem kratší životnost než oxid uhličitý, jeho nebezpečí tkví v tom, že lépe absorbuje energii. Dle IEA má jedna tuna tohoto plynu bez barvy a zápachu třicetinásobně větší vliv ve srovnání se stejným množstvím oxidu uhličitého.

Agentura logicky předpokládá, že v okamžiku, kdy dojde k obnovení poptávky a vzroste produkce fosilních paliv, poroste i množství vypouštěného metanu. Vyzývá proto firmy, aby udělaly více pro řešení úniků z potrubí a ve výrobních závodech.

Je nutné dál snižovat

Podle scénáře udržitelného rozvoje, zpracovaného Mezinárodní agenturou pro energii, by měl ropný a plynárenský průmysl snížit do roku 2030 emise metanu o více než 70 procent. Organizace rovněž vyzvala vlády, aby tento problém řešily během listopadových jednání OSN o klimatu.

I když je poměrně obtížné najít emitenty metanu, nové monitorovací družice jsou schopné identifikovat alespoň ty velké. IEA tak poprvé v letošním roce publikovala satelitní data, ze kterých plyne, že v roce 2020 klesly emise v Iráku, Kuvajtu, Turkmenistánu a USA, zatímco v Rusku, Alžírsku a Kazachstánu naopak vzrostly.

Diskuze (4) Další článek: Microsoft zabil další funkci ve Windows 10. Končí třepání s okny. Poradíme, jak to zapnout zpět

Témata článku: Výzkum, Země, USA, Rusko, Klimatická změna, Atmosféra, Globální oteplování, Znečištění, Kazachstán, Irák, Skleníkové plyny, Alžírsko, Turkmenistán, Produkce, Oxid uhličitý, Sojourner, Zemní plyn, Emise, Kuvajt, Ropa, IEA, Metan


Určitě si přečtěte

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Od drobností do USB až po routery a tiskárny

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství
Lépe bylo bez Googlu, přiznal s odstupem bývalý šéf Waze
Markéta Mikešová
WazeGoogle
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Bankovní identita bude jednotná. K České spořitelně, ČSOB a KB se připojí menší banky
Lukáš Václavík
Portál občanaBankaeGovernment
Nešťastný vývojář ukazuje, proč není dobré být závislý na Googlu
Lukáš Václavík
InternetGoogle
Platby kartou se můžou rozšířit úplně všude. Jako terminál poslouží mobil
Lukáš Václavík
BankaPlacení mobilemNFC
Microsoft pořád myslí i na odpůrce předplatného. Letos vydá Office 2021
Lukáš Václavík
Microsoft OfficeMicrosoft
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián | 22

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle