Emise metanu v roce 2020 mírně poklesly kvůli nižší produkci ropy a zemního plynu

Pandemie onemocnění COVID-19 má kromě celé řady stinných stránek i několik pozitiv. Na jedno z nich poukázala ve své zprávě Mezinárodní agentura pro energii (International Energy Agency; IEA): v uplynulém roce 2020 klesly emise metanu přibližně o deset procent.

Pokles emisí připisuje nižší produkci ropných a plynárenských společností, který způsobilo snížení poptávky. Přesto bylo v průběhu roku do ovzduší naší planety vypuštěno těžko představitelných 72 milionů tun tohoto skleníkového plynu.

Metan jako skleníkový plyn

Největším zdrojem emisí metanu je zemědělství, které se na jeho produkci podílí zhruba ze čtvrtiny. Následuje energetický sektor a produkce ropy. Po oxidu uhličitém jsou emise metanu druhým největším přispěvatelem ke globálnímu oteplování.

Ačkoli je metanu v atmosféře méně a má mnohem kratší životnost než oxid uhličitý, jeho nebezpečí tkví v tom, že lépe absorbuje energii. Dle IEA má jedna tuna tohoto plynu bez barvy a zápachu třicetinásobně větší vliv ve srovnání se stejným množstvím oxidu uhličitého.

Agentura logicky předpokládá, že v okamžiku, kdy dojde k obnovení poptávky a vzroste produkce fosilních paliv, poroste i množství vypouštěného metanu. Vyzývá proto firmy, aby udělaly více pro řešení úniků z potrubí a ve výrobních závodech.

Je nutné dál snižovat

Podle scénáře udržitelného rozvoje, zpracovaného Mezinárodní agenturou pro energii, by měl ropný a plynárenský průmysl snížit do roku 2030 emise metanu o více než 70 procent. Organizace rovněž vyzvala vlády, aby tento problém řešily během listopadových jednání OSN o klimatu.

I když je poměrně obtížné najít emitenty metanu, nové monitorovací družice jsou schopné identifikovat alespoň ty velké. IEA tak poprvé v letošním roce publikovala satelitní data, ze kterých plyne, že v roce 2020 klesly emise v Iráku, Kuvajtu, Turkmenistánu a USA, zatímco v Rusku, Alžírsku a Kazachstánu naopak vzrostly.

Diskuze (4) Další článek: Microsoft zabil další funkci ve Windows 10. Končí třepání s okny. Poradíme, jak to zapnout zpět

Témata článku: Výzkum, Země, USA, Rusko, Meta, metan, Klimatická změna, Globální oteplování, Atmosféra, Kazachstán, Znečištění, Turkmenistán, Sojourner, Emise, Produkce, Skleníkové plyny, Oxid uhličitý, IEA, Alžírsko, Zemní plyn, Irák, Ropa, KuvajtSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Nabíjecí „baterky“: Jak pečovat o akumulátory, aby dlouho vydržely

Nabíjecí „baterky“: Jak pečovat o akumulátory, aby dlouho vydržely

Telefon, chytré hodinky, notebook a třeba i akční kamera. To jsou všechno přístroje obsahující akumulátory, o které je potřeba se alespoň trochu starat.

Jakub Michlovský
AkumulátoryTipy
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy