ESA podpořila lunární satelitní síť Moonlight. Ne všichni jsou nadšení

  • ESA nedávno podpořila projekt Moonlight
  • Ten zahrnuje vybudování konstelace satelitů na orbitě Měsíce
  • Tento ambiciózní plán však má i své odpůrce

Vesmír se pomalu zaplňuje. Týká se to především orbity Země, ale brzy může být těsno i na oběžné dráze Měsíce. Evropská vesmírná agentura ESA nedávno podpořila projekt Moonlight konsorcia institucí a soukromých společností, který zahrnuje vybudování konstelace satelitů na orbitě Měsíce. Měla by tak vzniknout satelitní síť, která bude zajišťovat trvalou komunikace se Zemí.

Americká NASA odhodlaně pokračuje v přípravách na návrat astronautů na Měsíc v programu Artemis. ESA toto úsilí podporuje, mimo jiné i v oblasti komunikací. ESA by například měla zajistit komunikační modul pro stanici Lunar Gateway.

V projektu Moonlight a přípravě trvalého spojení mezi Měsícem a Zemí hrají významnou roli společnosti Surrey Satellite Technology Limited a Telespazio. ESA projekt podporuje především kvůli tomu, že takové komunikační spojení zlevní a zjednoduší budoucí mise k Měsíci, kterých zřejmě bude pěkná řádka.

Jak uvádí Elodie Viau, která v ESA vede telekomunikace a integrované aplikace, trvalé spojení s Měsícem více otevře výzkum a využití kosmického prostoru pro ESA i mezinárodní partnery, včetně soukromých společností.

Pro všechny zúčastněné nabídne kvalitní komunikaci i navigaci. Projekt Moonlight by mohl přispět rovněž k tomu, že se na Měsíc a do vesmíru vypraví i další země, které zatím nemají tak rozsáhlý kosmický výzkum.

Zní to dobře, ale...

Jak je ale v podobných případech obvyklé, ambiciózní plány mají i své odpůrce. Problém je například v tom, že konstelace Moonlight může podstatně narušit projekt unikátního gigantického radioteleskopu na odvrácené straně Měsíce.

Radioteleskop Lunar Crater Radio Telescope (LCRT) by mohl získat nesmírně cenné poznatky o vesmíru v oblasti dlouhých rádiových vln. Pokud ale bude kolem Měsíce obíhat hejno satelitů s intenzivním komunikačním provozem, tak to fungování uvedeného teleskopu velmi zkomplikuje.

Jak je vidět, o Měsíci se ještě nepochybně budou vést vášnivé spory a debaty. Budoucnost ukáže, které projekty se prosadí a nad kterými se zavře voda.

Artemis Živě: Návrat člověka na Měsíc

Artemis je kosmický program NASA, jehož úkolem je obnovit lety člověka na Měsíc. Na oběžné dráze Měsíce bude vybudována stanice Gateway. Posádku ke stanici bude dopravovat kosmická loď Orion, vynesená raketou SLS. Na povrch Měsíce dopraví astronauty modul HLS, kterým bude minimálně při prvním přistání Starship od SpaceX.

Naplánované mise:

  • Artemis 1: Nepilotovaný let, kdy bude loď Orion navedena na oběžnou dráhu kolem Měsíce a pak zpět k Zemi. Termín: konec roku 2021
  • Artemis 2: Pilotovaný oblet Měsíce. Termín: rok 2023
  • Artemis 3: Přistání člověka na Měsíci. Termín: nejdříve v roce 2024
  • CLPS: Doprava vědeckých experimentů na povrch Měsíce jako podpora programu Artemis. Termín: od roku 2021
Diskuze (10) Další článek: Jak přežije moderní procesor Intel bez chladiče? Video ukázalo, proč to nezkoušet

Témata článku: Vesmír, Artemis, Země, Měsíc, Satelit, Luna, Komunikace, ESA, Ambiciózní plán, Orbita, LCRT, Projekt, Satelitní síť, Konstelace, Moonlight, Lunar Gateway, Vybudování, Satelitní komplety na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Placené aplikace zadarmo. Huawei AppGallery se může brzy stát cílem hromadného stahování aplikací

Placené aplikace zadarmo. Huawei AppGallery se může brzy stát cílem hromadného stahování aplikací

** Vývojář upozornil Huawei na kritikou chybu API v AppGallery ** Kdokoliv si nyní může stáhnout placené aplikace zdarma ** Pokud nemají vlastní ochrany, půjdou normálně používat

Martin Chroust
Huawei AppGalleryZdarmaChyba
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

** Umíme vyrobit elektřinu ze Slunce ** Potřebujeme ale obrovskou baterii, kam ji uložíme na noc ** Jednou z cest jsou betonové gravitační baterie

Jakub Čížek
EnergetikaObnovitelné zdroje