ESA | Měsíc | Kolonizace

ESA zkoumá, jak by mohla použít moč astronautů jako materiál na stavbu měsíční základny

Evropská kosmická agentura (ESA) zkoumá, jak by mohla použít moč astronautů jako součást stavebního materiálu. Ten by následně sloužil ke stavbě měsíční základny, pro kterou bude použita metoda 3D tisku. Výsledky výzkumu publikoval časopis ScienceDirect. Odborníci se zabývali otázkou, jak zužitkovat odpad, který by za normálních okolností bylo nutné likvidovat.

ESA má podobné ambice jako americká NASA – obě vesmírné agentury chtějí na Měsíci vybudovat stálou základnu, sloužící k pobytu astronautů. Jednou z výzev, kterou je nutné vyřešit, je stavební materiál. Ten by v ideálním případě nemusel být nákladně dopravován ze Země.

Jak se staví lunární základna

Stávající projekty na vybudování měsíční základny staví především na metodě 3D tisku, neboť tímto způsobem lze rychle budovat různé struktury. Záměrem je použít takzvanou lunární geopolymerní směs – látku, která může být vytlačována pomocí 3D tiskárny do různých tvarů.

Jednou z nezbytných složek je plastifikátor – změkčovadlo, zvyšující plasticitu nebo tekutost materiálu. Ve hře bylo několik možností – mimo jiné naftalen či polykarboxyláty. Jejich cílem je snížit potřebné množství vody ve směsi.

Aby nebylo nutné dopravovat materiál pro stavbu ze Země, počítá se s využíváním lunárního prachu. Ten je nutné smíchat s plastifikátorem, který však na Měsíci není k dispozici. Doprava jednoho kilogramu materiálu přitom přijde v přepočtu na více než půl milionu korun.

Využití močoviny znamená nižší náklady

Lidská moč se skládá z několika složek – hlavní je voda, hned za ní je pak co do objemu močovina. Nová studie Evropské kosmické agentury ukázala, že právě tato organická sloučenina uhlíku, dusíku, kyslíku a vodíku je skvělým plastifikátorem.

Kromě toho, že močovina může rozkládat vodíkové vazby a snižovat viskozitu tekutin, mohou vápníkové minerály, které se také nacházejí v moči, zlepšit proces vytvrzování lunárního geopolymeru. Každý astronaut přitom vyprodukuje denně zhruba 1,5 litru tekutého odpadu, který má ambice stát se levným a snadno dostupným materiálem.

Odborníci zkoumali vzorky vytvořené s použitím simulované měsíční půdy, které následně ve vakuu opakovaně zmrazovali a rozmrazovali. Tímto způsobem replikovali podmínky, kterým by měl lunární beton na Měsíci čelit. Výsledky ukázaly, že tvar ani struktura se během testů nezměnila a materiál by tak mohl být vhodný pro stavbu.

Tím ale celý výzkum ještě zdaleka nekončí. Na řadě bude testování ještě extrémnějších podmínek – ESA musí například prozkoumat, jak stavební materiál odolá zásahům meteoritů a vysokým úrovním záření. Zkoumají také možnost, že by k vyztužení lunárního betonu mohla být použita čedičová vlákna nalezená na Měsíci.

Diskuze (12) Další článek: Český kutil na MIT: rozhovor s „profesionálním bastlířem“ Jiřím Zemánkem

Témata článku: Technologie, Vesmír, Výzkum, Země, 3D tisk, ESA, Měsíc, Kosmonautika, Kolonizace, Stavby, Materiál, Základna, Měsíční základna, Mineral, Zak, ScienceDirect, Astronaut, Stavba, Stavební materiál, Jak, Moč


Určitě si přečtěte

Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 71

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 44

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 156

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 52

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 33

David Polesný
VánoceNotebooky
Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10