EU si posvítí na zahřívané tabákové výrobky. Chce zakázat příchutě, protože lákají mladé lidi

Zákonodárci Evropské unie navrhují zakázat ochucené zahřívané tabákové výrobky. Zákaz se má vztahovat jen na produkty fungující na principu zahřívání tabáku, nikoliv na ty, jež obsahují pouze nikotin (tj. klasické elektronické cigarety používané pro vapování). Důvodem je snaha ochránit zdraví mladých lidí po „výrazném“ nárůstu prodejů těchto produktů.

EU si v rámci rozsáhlého boje proti rakovině stanovila cíl vytvořit „generaci bez tabáku“ a do roku 2040 mít v populaci méně než 5 % konzumentů tabákových výrobků. Vzestup alternativních tabákových produktů je připisován i lákavým příchutím, které nabízejí chutě jako žvýkačka, crème brûlée, máta, jahody či meloun. Právě ty prý lákají mladé lidi.

Zakázané příchutě

Komise v návrhu na změnu stávajících pravidel, jehož cílem je zrušit výjimku pro prodej tabákových výrobků s příchutí, která se v současnosti vztahuje na elektronické cigarety a další zahřívané tabákové výrobky, uvedla, že objem prodeje těchto produktů vzrostl v nejméně pěti členských státech přinejmenším o 10 %. Prodeje zahřívaných tabákových výrobků nyní přesahují 2,5 % celkových prodejů tabákových produktů v EU.

Komisařka pro zdraví a bezpečnost potravin Stella Kyriakides ve svém prohlášení k navrhovanému zákazu zahřívaných tabákových výrobků s příchutí uvedla: „Odstraněním ochuceného zahřívaného tabáku z trhu učiníme další krok na cestě k naplnění naší vize v rámci Evropského plánu boje proti rakovině.“

Kyriakides dále konstatuje, že devět z deseti případů rakoviny plic je způsobeno tabákem, a proto je nutné učinit kouření co nejméně atraktivním. Klíčová jsou proto důraznější opatření ke snížení spotřeby tabáku, přísnější prosazování a udržení kroku s novým vývojem, aby bylo možné reagovat na nekonečný příliv nových výrobků, které se dostávají na trh.

Jsou méně škodlivé, ale přesto škodí

Studie nizozemského Národního institutu pro veřejné zdraví a životní prostředí z roku 2020 ukázala, že zahřívaný tabák je spojen s 10 až 25krát nižší expozicí řadě karcinogenů, což znamená „podstatně nižší relativní riziko“ ve srovnání s běžnými cigaretami. V roce 2018 zveřejnil zprávu také britský parlamentní výbor – podle něj je zahřívaný tabák pravděpodobně méně škodlivý než běžné cigarety.

Mluvčí British American Tobacco – podle čistých tržeb největší tabákové společnosti na světě – uvedl, že firma je návrhem zklamána, a dodal, že je naopak zapotřebí „komplexní přístup“, který uzná úlohu tabákových a nikotinových výrobků se sníženým rizikem. V rámci korektnosti však nezapomněl poznamenat, že tyto výrobky stále nejsou bez rizika a jsou návykové.

Než se návrh Komise stane celoevropským zákonem, budou se k němu muset vyjádřit Evropský parlament a Rada. Snaha o zákaz aromatických látek zde pravděpodobně nenarazí na velký odpor. Členské státy EU budou mít osm měsíců na to, aby směrnici zakomponovaly do svých národních právních řádů – a další tři měsíce na přechodné období, než se ustanovení začnou uplatňovat.

Vapování je (zatím) stranou zájmu

Prezident Nezávislé evropské aliance pro vaping Dustin Dahlmann uvedl, že pokud chce EU dosáhnout svého cíle v oblasti užívání tabáku, musí existovat alternativy ke kouření. Odborníci na veřejné zdraví a zákonodárci však vyjádřili obavy ohledně nikotinu v některých vapingových produktech – zejména o to, zda alternativní kuřácké výrobky pouze nepodporují užívání nikotinu mladými lidmi.

Světová zdravotnická organizace označila konzumaci nikotinu prostřednictvím vapingu za škodlivou, ale dodala, že je příliš brzy na to, aby bylo možné určit dlouhodobé účinky. Konzumace nikotinu u dětí a dospívajících má dle WHO „škodlivé dopady na vývoj mozku“ a může potenciálně vést k poruchám učení a úzkosti.

Nizozemsko loni uvedlo, že od roku 2023 plánuje zakázat ochucené výrobky používané v elektronických cigaretách, aby odradilo děti a mladé lidi od jejich používání, ale zachovalo tabákové příchutě pro lidi, kteří je používají k odvykání kouření.

Diskuze (48) Další článek: Rasspberry Pi má novou destičku Pico W s Wi-Fi a Bluetooth

Témata článku: Zdraví, Evropská unie, Drogy, Nizozemsko, Kouření, Cigarety, Mladí lidé, Příchuť, WHO, Komise, Stella, Výrobek, Rada, Produkt, Nikotin, Elektronická cigareta, Tabák, Evropský parlamentSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Beta Modern Warfare 2 slaví na Steamu úspěch. Dosáhla na 110 tisíc aktivních hráčů

Beta Modern Warfare 2 slaví na Steamu úspěch. Dosáhla na 110 tisíc aktivních hráčů

Na letošní díl akční série Call of Duty se hráči evidentně těší.

Michal Maliarov
Call of Duty: Modern Warfare 2Steam
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy