No a bude to stejně jako s vodou. Omezíme spotřebu a vše kolem elektřiny zdraží někdo bude muset zaplatít údržbu přenosové sítě i výrobu a údržbu elektráren a je jedno kterých a také provoz burzy a jiných zblblostí kolem.
Ty urednici jsou jak rakovinove bunky. Posledni tady v tom EUrosocialistickem gulagu s wifinou zhasne.
Zvlastni je, ze nikde neni studie, kolik CO2 vygeneruje byrokraticky aparat techto ekofasistu na svoji cinnost. Odhaduji, ze to bude vice nez 4twh rocne.
Mám dojem, že teta Kateřina v Saturninovi tvrdila, že z nezapojených zásuvek (t.j. ve kterých není zapojena vidlice se spotřebičem) vykapává elektřina a ucpávala je papírem. Už ten citát nemohu najít.
My ti věříme, to nic, citáty se ztrácely i prezidentovi Zemákovi...
No dobře - a ucpáváte neobsazené zásuvky papírem?Pravda, dneska jsou zásuvky s clonkami. Nicméně jistota je jistota.
Dalsi zlodějna eu politiků. Elektronika zdraží.
Směšné výmysly 😆
A potom přijdou s mařiči energie.Ten Bruselský barák, plný psychopatů by měli zamřížovat a rozdat svěrací kazajky ... než bude pozdě.
Vcera bylo pozde...
Nechápu. Najednu stranu chtějí šetřit na pohotovostních režimech ale zaroveň nám nutí elektro krámy ve formě aut, jizdních kol, koloběžek. Tak co vlastně chtějí?
To nepochopení bude pramenit z mylné představy, že EU a výrobci těch "elektrokrámů" jsou stejné entity. Nejsou 😊
Hard Czexit.
Díky, ne
Pokud by to znamenalo masivní deregulaci tak jo, ale český regulace jsou nejen bare minimum co nařizuje EU, ale často ještě něco navíc. Z toho usuzuji že by i nadále byly regulace šílený a tak by hlavní dopad byl odříznutí se od shengenu... Dokud neuvidíme snahu ČR se deregulovat tak proč se obtěžovat s czexitem?
EU a Schengen jsou ale různé věci, myslím, že se to nemusí nutně protínat... Schengen se týkal volného pohybu osob přes hranice.
Schengen? To je to co nyní Němci salámovou metodou ruší? Dočasné kontroly na hranicích co už tam jsou roky mají brzy výrazně zpřísnit.
To měli udělat už dávno, než tam nechali přijít takové hordy...
Pokud to myslí s migrací vážně, tak místo směšných kontrol na pár předem známých přechodech musí přestat provozovat středomořskou flotilu dovozu neplavců z Afriky do Itálie a na Maltu… kdyby místo podpory plavebních převaděčů podpořili ochranu společné hranice, dalo by se to brát vážně…Jinak nic proti migraci, ale nesmí se podporovat nelegální a deportace je třeba řešit nekompromisně a bezodkladně.
Bohuzel, nasi politici to nasi politici umi... byt papezstejsi nez papez.
Tak s pánembohem a ať už jste pryč 🙂
Jděte, ale nás nenuťte 🙂
1. Kup si letenku do Ruska2. Nastup do letadla3. Vystup z letadla v Rusku4. Gratulujeme, právě jsi opustil EUBez EU by to tady vypadalo jako v nějaké africké zemi či v ruském ho*nostánu kdekoli dále než 50 km od Moskvy.
Jaké konkrétní výhody nám plynou z členství v EU?Jen podotýkám, že volný pohyb osob a zboží není záležitostí EU, ale Schengenu, což jsou dva různé spolky, které se sice do značné míry překrývají, avšak nikoliv stoprocentně.
no viděly jsme to na vystupování UK z EU jak EU šlo hlavně o pomstu za tu drzost že vystoupily. EU je jako násilnický manžel co sice manželku mlátí, ale když by se pokusila rozvést tak ji to ekonomicky zničí. ČR totiž není UK a neustojí to tak dobře.
Jak jsme mohli vůbec přežít, bez toho EU. Chodil jsem v kožešině a roba žvýkala kůži v jeskyni a udržovala oheň 🙄
Pro opuštění EU nemusí do Ruska. Stačí do Švýcarska/* nebo do Turecka./* Švýcarsko je v Schengenském prostoru.
>> Regulace se poprvé vztahuje i na produkty, které dosud unikaly pozornosti – typickým příkladem jsou zařízení napájená externími nízkonapěťovými zdroji, například Wi-Fi routery.Akorát že třeba router jede pořád, ten se může těžko vypínat, když se na něj může kdykoliv něco připojit.
No, ale nemusí žrát 15W když není vytizenej. Většina lidí má doma levny krámy co moc nežerou, já mám doma router s procesorem od Intelu co dokáže pěkně zatopit.
To jo, taky nevím, co na tom tolik žere... Někde se dá třeba nastavit i zapnutí/vypnutí wifi v určité hodiny, ale nevím, jestli by to něco znatelného ušetřilo.
Tak wifi se přímo vypínat nemusí, ale můžou se třeba na noc (když je minimální aktivita) vypínat některá pásma. Muže zůstat třeba aktivní jen 2.4GHz a 5/6GHz vypnout. Muže se nastavit starší norma 802.11b s nižším výkonem a zařízení zůstanou aktivní / ve spojení. Můžou se deaktivovat jádra procesoru, může se eth rozhraní přepnout na základní 10Mbit místo 100/1000/2500/…Mbit (něco jako Green Ethernet). Těžko říct, jak velký rozdíl ve spotřebě to může být.
By mě celkem zajímala nějaká studie reálných dopadů zavedení ekovysavačů na spotřebu elektřiny v EU. Omezením výkonu vysavačů jsme měli ročně ušetřit 19 TWh. Takže se ptám, ušetřili jsme? 😃
Ne, setrit se sice muze, ale musi to davat smysl. Jenze od urcite hodnoty to smysl davat prestava. A tou hranici je cena, tedy pokud uspornejsi zarizeni bude o tolik drazsi, nez o kolik se v prubehu jeho zivotnosti usetri, tak nedava smysl zarizeni menit.I kdyby se snazili jak chteli, tak spotreba neklesne. Musel by se zastavit vyvoj civilizace, aby mohlo dojit k poklesu pomoci uspornych opatreni.Ono je to asi jako s automobilismem. Mame sice uspornejsi auta, nez o 50 let drive, ale spotreba paliv neklesa. Je to tim, ze lidi je stale vice a dnes je bezne, ze mame vice aut na domacnost. Takze v praxi plati, ze at bude uspora jakakoliv, tak spotreba elektriny proste bude s vyvojem civilizace neustale stoupat. Jinak receno, v roce 2040 nebudeme spotrebovavat o 80% vice elektriny nez dnes, ale pres veskere uspory to bude stejne o 65% vice nez dnes...
Vždycky když mě napadne šetřit, si vzpomenu na nonstop osvícené ulice a památky ve světových metropolích a šetření mě hned přejde 😀
A platíte za světlo z veřejného osvětlení, které vám jde do obýváku?
Chcieť platbu za nechcené svetlo z verejného osvetlenia v spálni je zvrátenosť.
To v podstatě platíme všichni, říká se tomu daně.
Ano.
Noční osvětlení funguje jako prevence kriminality.
Tady jde o světlo za vnějším okrajem vašeho domu -- zatáhněte rolety nebo zaplaťte. Vy nemusíte v pokoji osvětleném veřejným osvětlením zapínat své měřené svítidlo (vámi placenou energii), ale využíváte veřejné prostředky ...
Zase se řeší naprosto marginální problém 🙁Loni jsem na základě nějakého článku o spotřebě spotřebičů v pohotovostním režimu udělal následující:Před odjezdem na dovolenou jsem si zapsal stav elektroměru a ledničku zapojil přes takovou tu zásuvku, co měčí spotřebu. Po návaratu po třech týdnech jsem odečetl stav elektroměru a spotřebu ledničky. Už si nepamatuju čísla, ale zjistil jsem, že všechny spotřebiče v pohotovostním stavu dohromady spotřebovali méně než ta lednička. A že těch spotřebičů je - 2 TV, DVD, 3 monitory, 2 počítače, router, tiskárna, pračka, myčka, mikrovlnka, trouba, meteostanice, 4 hodiny, 4 noční světýlka a asi 6 nabíječek. A to se lednička neotevírala, takže měla menší spotřebu než obvykle.
To není tak překvapivé, ale to neznamená, že to někdy nepálí elektřinu zbytečně. A nabíječky by se v zásuvce nechávat neměly. Když jsem to tu psal nedávno, tak z toho měli lidi srandu, ale pak někdo psal, jak se někdo vrátil z dovolené a šel bydlet jinam. Varují před tím i hasiči.
Představa, že pokaždé před odchodem z bytu vytahuju že zásuvek všechny nabíječky, je docela děsivá 🙁 Kupuju nabíječky prověřených výrobců, žádný noname či dokonce Aliexpress, a doufám, že budu mít kliku. Zatím to vychází 🙂
Já třeba mám nabíječku v zásuvce jen když opravdu nabíjím. Nevidím v tom problém, ale je to každého věc.
Já mám zpravidla všechny nabíječky za postelí, pod stolem a tak, takže je fakt nebudu odpojovat. Navíc jsem si oblíbil bezdrátové nabíjení, a odpojováním ze zásuvky bych přišel o komfort toho bezdrátového nabíjení
Pokud bydlite sam v garsonce nebo nekde v pokojiku v podnajmu tak verim ze to jde a je to v pohode. Ale verte mi ze az jednou dospejete, budete mit rodinu a z podajmu v pokojiku ci garsonce se prestehujte treba do baraku, tak opravdu pokazde nebudete vypinat vsechny spotrebice. To abyste vstaval ve 4 rano abyste stihal byt v 9 v praci.
Výmluvy. Dávám všechna zařízení na vypínací prodlužovačky a když jedeme na dovolenou, tak projdu byt, pocvakám a je vše vypnuto. Preventivně shodím i všechny jističe krom okruhu pro lednici a adios.
Asi jste si nevsiml ze regujete ve vlaknu kde puvodni pisatel psal "pred kazdym odchodem z bytu". Takze pokud to delate pokazde nez odejdete z bytu, pak je vase odpoved relevantni, jinak ne. Kdyz jedu na dovolenou tak nektera zarizeni vypinam. Asi by bylo trosku kontraproduktivni, nechci-li rici primo na hlavy padle, vypinat alarm, kamery, domaci automatizaci a k tomu samozrejme Internet router, firewall switche, wireless access pointy,... Ne nejsou to vymluvy. To jen nekdo nedokaze pochopit ze nektere domacnosti se posunuly z 20. stoleti do 21. Chapu ze nekdo to tak nema, ok. Ale ja mam rad sve pohodli. Stejne jako chapu ze nekdo si sviti jak v Saturninovi slapanim na kole a je to chvalyhodne, protoze setri elektrickou energii, ja si radeji zapnu vypinac (ok, nebo proste jen necham presence sensor zjistit zda jsme v mistnoti). A ano, jsem ekocune s toxickou baterkou, takze ze site beru nula nula nic, ale cely muj elektricky system je zavisly na Home automation (nabijeni/vybijeni + solar - predikce produkce, tepelna cerpadla, a pod). Proste lide jsou ruzni, maji ruzne duvody. Ze to nekdo nedela podle vas nezamena ze se vymlouva. Vas taky nenutim at omezite spotrebu na nula nula nic, ze s dobrym systeme pokud nebude pres tyden zatazeno elektriku mit muzete. A kdyz mi zacnete tvrdit ze bydlite v panelaku, tak vam neodpovim ze "vymluvy". Trosku tolerance a pochopeni pro lidi kteri zijou jinak nez vy.
Já je dávám do zásuvky akorát když něco nabíjím. Jinak jsem měl staré monitory od Aceru, co používaly adaptér (vypadá to podobně jako mají třeba notebooky), časem jeden zdechnul a druhý začal chvíli po zapnutí dělat hluk a byl horký. Věřím, že kdybych to nechal, tak časem může shořet taky. Takže to nemusí být jenom noname výrobci (vevnitř to stejně bude všechno z Asie).
Acer je noname vyrobce 😃
Ono to dost možná všechno vyjde nastejno 🙂
Počkej to přijde a věkem a stím jak budeš tíhnout k idiotum jako Bureš, co ti neustále tvrdí jaka je drahota. Mladý lidí to neřeší, u důchodců vídám vypojeny televize a rádia ze zásuvky, spotřebiče na prodluzovackach s vypínačem a podobně. Že jim ta námaha stojí za ušetřených pár desítek korun ročně.
obzvlášť v době kdy se stírá rozdíl mezi nabíječkou a trvalým napájením něčeho. Odpojovat nabíječku co mi reálně napájí RPi na který mi běží služby co potřebuji aby byly dostupný i když nejsem doma jaksi nedává smysl 🙂
Říká se tomu minimalizace rizika. Co není používané každý den, nemusí být v zásuvce. A na dovolenou vše odpojit. Ať už formou prodlužovačky s vypínačem, nebo shozením jističů (krom lednice). Taky nechávám zapnutý router, server, NAS i RPi s HA, ale to jsou věci, které nepoužívám jen já s jejich dostupnost je řekněme nutná. Ale vše ostatní vypínám.
Mam doma nekolik Synology (kazda ma "nabijecku" - respo externi zdroj), Alarm, CCTV, Xbox, nekolik TV, mediaprehravacu, zesilovacu a repraku, lednicky, mrazak, asi milion jedna kuchynskych prisernosti (mikrovlnka, konvice, kavovar, sporak, mycka, ...), spoustu senzoru, Home assistant, klimatizace, bojler, otevirani na garaz, otevirani zaluzii, vetsina zarovek "smart" (takze zapojene neustale), router, firewall, wifi access pointy,... Nabijece "neurekom" - tech zarizeni co je potreba dobijet je v dnesno domacnosti nekonecne - od telefonu (a ne jeden), tabletu, pocitacu, nejakejch tech detskejch Nintendo "konzoli",...Kdybych mel tohle vsechno kazdy den vypinat, tak nez vyjdu to abych se uz pomalu vracel 😀
Napřed "EU" zvýšila síťové napětí a tímto u starších elektrospotřebičů zvýšila spotřebu v řádu stovek TWh ročně a zkrátila jejich životnost, jak ekologické. ..
Názor byl 1× upraven, naposled 13. 5. 2025 13:49
Z původního jmenovitého napětí 220 V / 380 V na 230 V / 400 V. ..
U jedné domácnosti kde bylo síťové napětí okolo 245 V jsem na vstup (hned za elektroměr) jsem zapojil 6 kW AUTOTRANSFORMÁTOR, který snížil síťové napětí na 220 V (+ kondenzátorový kompenzátor účiníku) a rázem domácnost ušetřila 10% na spotřebě el. energie, respektive 15% ale autotransformátor má nějakou vlastní spotřebu, takže úspora se pohybuje okolo 10% bez jakékoliv změně el. spotřebičů u kterých by se měla projevit i vyšší životnost. Vycházel jsem z mé zkušenosti z Pražských Vinohrad kde byl 120 V rozvod (6 kV VN) a kde se autotransformátory z 120 V na 220 V dávaly pro celé byty, ostatně ještě nedávno (před rekonstrukcí) byl 120 V rozvod v Národním muzeu. ..
Mohl bys tu "úsporu" vysvětlit na jednoduchém příkladu s varnou konvicí? Na 220 V bude mít konvice menší výkon než na 245 V, ale na to, abych ohřál litr vody nebude muset být zapnutá déle? 😀 😀 😀 😀
Ale jo, ona varná konvice bude mít vyšší životnost (zejména spínače), ale vážně, varná konvice je fakt blbý příklad a čeho má každý doma nejvíce, tak to je LED osvětlení, takže jdeme na to, moderní LEDka bude svítit stejně (LUXů) jak tak při 245 V tak při 220 V, ale při nižším napětí bude její zdroj méně topit a bude mít nesporně vyšší životnost a u univerzálních (správně stejnosměrných tj. komutátorových) motorů je to naprosto markantní při stejném výkonu budou méně topit a tak by se dalo pokračovat takže nad 230 V si to vy - my platíme. ..
Názor byl 3× upraven, naposled 14. 5. 2025 18:08
To muselo dát práce tenhle text sesmolit, že jej bylo potřeba 3x upravovat :))
Omlouvám se, víš když děláš více věcí najednou, tak se vloudí chyba. ..
To napětí se nezvýšilo, ale sjednotilo a to více než před čtvrt stoletím. Používá se i mimo EU. Spotřebiče té doby už jsou dávno nahrazeny.Ale hlavně si zanadávat, že?
Souhlasím, daně se taky nikdy nezvyšují, ale jen optimalizují. ..
Premiér, cituji: "Daně se zvyšovat nebudou, NEBUDOU (TEČKA), daně se zvyšovat nebudou" a na druhý den, cituji: Proběhla daňová optimalizace (optimalizací jsme bohatým daně opravdu snížily). ..
Názor byl 1× upraven, naposled 13. 5. 2025 15:04
PRAVDIVÝ VÝROK premiéra ČR, jako příklad co znamená slovo OPTIMALIZACE, cituji: "DANĚ SE ZVYŠOVAT NEBUDOU, nebudou, tečka", tak nevím proč se to nesmí psát, když sám premiér si za tímto výrokem stojí, když daně "OPTIMALIZOVAL", jako Zápotocký v r. 1953 "MĚNA NEBUDE" a na druhý den pravil, cituji "proběhla měnová reforma" reakcionáře (dělníky v Škodovce) jsme potlačili. ..
Názor byl 2× upraven, naposled 13. 5. 2025 15:54
A ve kterých zemích EU bylo 230 V? A sjednotily se taky zásuvky? ..
Reálně se to zas tak moc neměnilo, změna byla z papírových 220/380 V na 230/400 V, ale je tam i nějaké toleranční pásmo, takže v zásuvce můžete mít i pod 220 V a pořád by to mělo splňovat pravidla. A dělo se to snad už někdy v devadesátých letech. A nakonec, vyšší napětí by mělo znamenat i menší proud a nižší ztráty ve vedení (ale to se na těch 230 V asi stejně prakticky nepozná).
Přesně tak a vygoogli si taky ono toleranční rozpětí síťového napětí, které se zdvojnásobilo!!! Ohmův zákon Ti asi nic neříká, ale platí: čím větší napětí, při stejném odporu, tím vyšší proud protéká, tj. u topné spirály (v ohřívači vody) +20W, vysavač +15W, vysoušeč vlasů +20W atd. ..
Co je spatneho na tom, ze ohrivac vody rychleji ohriva vodu? Vzdyt to je to, co po nem chces.
Tak jako ty vysavače se více ohřívali, ale netočili, tak EU musela zasáhnout a zkrouhnout jim spotřebu a ani nemluvě o tom to je, republiku nám taky rozdělili a nás se na to neptali a o tom to vše je, bohužel. ..
>> Ohmův zákon Ti asi nic neříká, ale platí: čím větší napětí, při stejném odporu, tím vyšší proud protéká.To asi ne, I = U/R. Když se zvětší napětí, tak není potřeba takový proud. Dodaný výkon je totiž součin proudu a napětí (U.I, tj U^2/R nebo R.I^2). Proto se taky u přenosových soustav zvyšovalo napětí, protože pak klesá protékající proud a tím ztráty ve vodiči. U střídavého je to ještě trochu složitější tím, že závisí na fázovém posunu mezi napětím a proudem (to je ten činný a jalový výkon).Jinak třeba v Americe se v domácnostech používá nižší napětí (asi 110 V) a třeba rychlovarné konvice tam prý fungují znatelně pomaleji (při polovičním napětí a stejném odporu máte jenom čtvrtinový výkon).
Mícháš jablka s hruškami a výsledkem je hovadina! Uvedu na příkladu, z praxe, který si sám můžeš vyzkoušet: Odpor je daný odporovým drátem (v topné spirále na 230 V) a jaký proud jím projde při 1,5 V (bateriový článek) "prakticky nulový" a jakým jím projde když jím proženeš 230 V (asi stonásobný) a když napětí zvýšíš na 400 V tak bude PROUD (v Ampérech) zhruba dvojnásobný a příkladný odporový drát (v topné spirále na 230 V) se přežhavý a přepálý se! Nevěříš fyzice, tak použij onu Tebou uvedenou varnou konvici na 230 V a zapoj ji na 400 V a sám poznáš, že píšeš hovadiny, protože sám uvidíš, že konvicí se Ti prožene zhruba dvojnásobný proud a "bouchne" Ti - respektive přežhavý se topná spirála a vyrazí Ti jistič a přesně tak by Ti dopadla i Tebou uvedená varná konvice na 110 V z USA pokud by jsi ji napojil na 230 V či 220 V u nás (v ČR). ..
Ale houby, musí se používat napětí, na jaké je spotřebič stavěný. Pokud podporuje víc úrovní napětí, tak si odběr řídí a při vyšším napětí bude odebírat menší proud, aby zůstal odebíraný výkon stejný..Pokud jde o čistě pasivní odporovou zátěž, tak se zvětšením napětí vzroste i proud. Ale to se třeba elektroniky netýká. U konvice záleží na tom, na jaké napětí je stavěná. Je jasné, že pokud tam člověk připojí výrazně odlišné napětí, tak to nemusí fungovat nebo se něco zničí. Ale to nesouvisí s tím, co jsem psal a nepsal jsem, že se má americká konvice na 110 V připojovat u nás. Šlo o srovnání konvic v Americe s konvicemi u nás a jak dlouho trvá, než se voda uvaří.
Přesně jak píšeš Americká varná konvice na poloviční napětí tak potřebuje dvakrát více proudu při stejném výkonu a jelikož je na poloviční napětí tak musí mít i poloviční odpor odporového drátu v topném tělese, chápeš. ..
Jo, ale to není v dnešní době úplně typický spotřebič, tam se prostě spálí veškerá energie na teplo a funguje pár minut. U elektroniky je to řízené aktivně a odběr odpovídá spotřebě. Pokud je větší napětí (v rozmezí, které spotřebič podporuje), tak se odebere menší proud, ale spotřebovaná a zaplacená energie vyjde stejně. A nějaká elektronika bude dneska nejspíš i v tom vysavači, nemyslím, že je tam akorát elektromotor, tam by pak nemělo co odejít 🙂.
S tím polovičním odporem odporového drátu nemáš pravdu. https://www.digikey.cz/cs/resources/c...lator-ohms Bude čtvrtinový.
Názor byl 1× upraven, naposled 13. 5. 2025 20:40
Googli si co chceš, já má osobní zkušenost jak s 120 V v ČR, tak s 110 V v USA. Pokud budeš mít dvě totožné topné spirály (odpory, tj. dva odpory se stejnou hodnotou) na 110 V (120 V) a chceš je zapojit do 220 V (230 V), tak je jednoduše zapojíš do série, takže na dvojnásobné napětí dvojnásobný odpor, při stejném proudu, tak jak pravý Ohmův zákon. ..
to ale neříká. Výkon je U.I nebo (po aplikaci ohmova zákona) U^2/R nebo R.I^2. Pokud je dvojnásobné napětí, tak je při stejném odporu čtyřnásobný výkon (roste s druhou mocninou, ne lineárně).
Nezlob se na mě, znovu Ti to vysvětlím na příkladu z praxe, když vezmeš dvě 100 W žárovky (dva rezistory se stejnou hodnotou odporu) na 110 V , tak aby jsi je mohl zapojit na 220 V (230 V), tak je musíš ZAPOJIT DO SÉRIE a když budeš takový to obvod měřit, tak zjistíš, že proud se nemění (prakticky zhruba stejný) a výkon čili příkon bude 2 x 100 W, odborně se to nazývá zatížený odporový dělič (mezi dvěmi odpory - žárovkami zapojenými do série by jsi měl naměřit zhruba poloviční napětí). ..
to nedáva smysl, jedna 100 W zátěž na 100 V znamená 1 A odběr. Pokud 2 žárovky, tak 2 A, to je 200 W (což odpovídá 2 žárovkám). 220 V při 2 A odběru (ten tvůj stejný proud) je 440 W, ale ty máš 200 W zátěž. Něco nesedí.
Přesně tak, proud procházejícími oběma odpory (rezistory o stejné hodnotě) je stejný, ale jelikož je dvakrát vyšší napětí, tak je výkon - příkon (prakticky) dvojnásobný. Princip "zatíženého napěťového děliče" čili zatíženého odporového děliče (Ohmův zákon). ..
ale jo, možná fakt dělám chybu a funguje to jako napěťový dělič, takže to napětí u dvojité zátěže bude na každé poloviční.
Uef SS je to trošku složitější, tak přibližně: P=UxI a R=U/I a I=R/U *** Ohmův zákon je jeden ze základních fyzikálních zákonů, který vyjadřuje závislost proudu mezi dvěma body na vodiči na přiloženém napětí a na odporu vodiče. .. Wikipedie (cituji): Ohmův zákon v této jednoduché podobě předpokládá, že napětí na vodiči je stálé, nezávislé na procházejícím proudu, čili že vnitřní odpor zdroje je malý, a předpokládá také, že odpor vodiče nezávisí na procházejícím proudu. Odpor většiny látek je však závislý na jejich teplotě, která se průchodem většího proudu může měnit. Zákon tedy platí jen v oblasti, kde intenzita proudu je dostatečně malá, aby napětí zdroje nekleslo a aby se vodič výrazně nezahříval. Naštěstí jsou tyto předpoklady v elektrotechnické praxi většinou splněny. Rovněž lze náročným technologickým postupem vyrobit látky, jejichž odpor může mít za určitých podmínek výrazně nelineární charakter – polovodiče. Při vedení elektrického proudu dochází i k jiným elektrickým jevům – běžné materiály mají také elektrickou permitivitu, může se projevovat vliv elektrické indukce. To všechno je třeba v pokusu vyloučit, má-li se platnost Ohmova zákona s dostatečnou přesností potvrdit. ***
Nepřesvědčil si mně. Nebyla by na přesvědčování lepší čísla a výpočty než slova?
To máš jedno, ale jedno Ti mohu garantovat a to, že čím vyšší napětí Ti dodavatel vnutí, tak tím více budeš platit, ale můžeš být v klidu, neboť se jedná jen o pár procent za pár stovek ročně. V podstatě domácnost je rezistor tj. odpor + cívka (tlumivka) a odpor a kondenzátor + kondenzátor (kapacita, indukce, odpor) v bloku a čím vyšší napětí tak tím více se proudu prožene onou domácností a tím více zaplatíš a o tom to vše je. ..
Tak to ale není, většina spotřebičů není jenom pasivní zátěž, ale nějaká elektronika se spínaným zdrojem. Tam je spotřebovaná elektrická energie závislá na reálné spotřebě, pokud dáte větší napětí, tak potřebujete méně proudu pro stejný dodaný výkon. A třeba i ta rychlovarná konvice může mít větší odběr, ale zase uvaří o něco rychleji.
Nezlob se na mě, ale uvedl jsem to, že to není jen onen rezistor - "odpor", ale odpor spojený s indukcí (impedance) odpor spojený s kondenzátorem (admitance), respektive kdyby jsi měřil přípojku el. energie, jako blok, tak by jsi naměřil, jak odporovou zátěž, tak indukční a kapacitní zátěž, kterou se "protlačí více proudu"; ale to jsem již výše vše uvedl. Opravdu, jak je výše uvedeno, tak jsem provedl sérii měření a měření za sníženého napětí pomocí autotransformátoru, viz. výše. ..
Názor byl 2× upraven, naposled 15. 5. 2025 13:56
Ale o tom, že za vyšší napětí musím víc platit není řeč.Já reaguji na tvé tvrzení z 13. 5. 2025 • 19:31: "poloviční napětí tak potřebuje dvakrát více proudu při STEJNÉM VÝKONU a jelikož je na poloviční napětí tak musí mít i poloviční odpor" a TO NENÍ PRAVDA!!! Příklad se žárovkama není správný, protože srovnáváš 100 W a 200 W!!!HOWGH
Prosím, nechytej mě za slovíčka; polopatě, pokud máš poloviční napětí tj. 110 V a proud bude stejný, tak při zapojení na 220 V musí být 100 W žárovky zapojeny do série a výkon bude (zhruba) dvojnásobný (2 x 100 W dvě 100 W žárovky na 110 V v sérii na 220 V)! Uvedený příklad se žárovkami je správný, takže dvě žárovky na 110 V (z USA), každá o výkonu 100 W když zapojíš do série na 220 V (230 V), proud bude stejný, jako pro jednu žárovku při 110 V, ale jelikož je napětí 220 V (zhruba) dvojnásobné, tak i výkon je dvojnásobný tj. 200 W (2 x 100 W, přibližně a v praxi). A právě dvojnásobný proud, tak to je jediná nevýhoda NN 110 V v USA ve srovnání s 220 - 230 V rozvody v EU ((AC jmenovité, (a v ČR ro bylo 120 V a například v Japonsku nyní síťové napětí jen 100 V)) tudíž, že rozvody musí být dvojnásobného průměru vodiče, protože jimi protéká dvojnásobný proud, avšak zas se jedná o bezpečné dotykové napětí pro normální prostory (v USA) a proto, z důvodu bezpečnosti, si Nikola TESLA nechal patentovat 110 V na místo zvažovaných 220 V (... "válka proudů v USA" ...) a 60 Hz (odvozeno od času) jako nejvhodnější pro výrobu a přenos; tam kde si stanovili 50 Hz (odvozeno od 3000 otáček generátoru za minutu) a 120 V tak jen proto, aby nemuseli platit licenční poplatky za patent ... ). ..
Názor byl 3× upraven, naposled 15. 5. 2025 17:43
Může někdo spočítat o kolik se zvýší spotřeba kancelářských PC s přechodem na nový operační systém a jaký je rozdíl ve srovnání s Windows XP když ne s MS DOS, když jde všem o tu zelenou ekologii, kolik-?. ..
Názor byl 1× upraven, naposled 13. 5. 2025 15:57
záleží na hw a co ten systém pořád dělá. Nejlepší bude tam vrazit zásuvku s měřením spotřeby a porovnat. Jinak já jsem ve Windows snížil max frekvenci cpu - nejdřív jsem to dělal na ntb, aby to tolik nehučelo, ale funguje to i na PC, sníží to spotřebu CPU. To je sice teoreticky pomalejší, prakticky to u normální práce člověk stejně nepozná. A pokud člověk potřebuje něco náročnějšího, tak stačí omezení vypnout.
Ona otázka je přehnaná, protože komu by dnes stačil Windows XP, ale spousta firem a státní správa má na PC spuštěný účetnictví a sklad na úrovni "MS DOS" a pokud (zas příkladný) "MS DOS" bude emulovaný na PC s Windows XP (odpovídající distribuce Linuxu, Androidu či UNIXu), nebo na Windows 11, tak vždy bude (u nových Windows 11) spotřeba zhruba desetinásobná, neboť systémové zatížení odpovídající Windows XP lze dnes provozovat do 2 W, ale Windows 11 Ti nebude pracovat na zařízení do 5 W a o tom to je, já si to vždy uvědomím když "na místo starých dvaceti PC zapojím nová PC (!stejného počtu!) a ejhle najednou jistič NESTAČÍ". ..
Názor byl 1× upraven, naposled 13. 5. 2025 19:35
U kancelářského PC jistič musí stačit, pokud na tom jelo PC před třiceti lety. Ono to tehdy mohlo mít spotřebu kolem 200 W taky, z toho třeba polovinu sežral CRT monitor. Pokud někdo staví nadupané PC, tak to je jiná věc, tam už dneska nemusí stačit ani 1 kW zdroj.
Jinak zrovna za doby MS-DOS se spotřeba moc neřešila (akorát tak notebooku, aby to vůbec chvíli vydrželo jet na baterku), ona u PC byla nejspíš celkem podobná tomu, co máme dnes (v klidu) - on se časem sice zvyšoval výkon, ale taky klesala spotřeba na jednotku výkonu. Tehdy z úsporných opatření fungovalo snad jenom vypnutí monitoru a hard disku při nečinnosti po zadanou dobu, jinak to jelo pořád naplno. Některé desky a CPU ještě uměly běžet na dvou frekvencích, přepínalo se to tlačítkem turbo na case. To bylo ale především kvůli kompatibilitě (některý starý sw blbě fungoval na příliš rychlých procesorech nebo byly hry příliš rychlé). Dneska bych řekl, že spotřeba víc záleží na zátěži, CPU i GPU může měnit frekvenci, takže se dá přetaktovávat i podtaktovávat atd.
MS DOS neřešil IDLE procesoru (označováno třeba jako softwarové chlazení). Čili v MS DOSu bude mít PC pravděpodobně vyšší spotřebu, než ve Windows. Minimálně ze strany procesoru.
MS DOS by Ti běžel i na CPU i286 (i386), který by se ani nezahřál, proto neměl žádný chladič a ještě by jsi ušetřil snížením taktem na polovinu, ale vím co si tím chtěl naznačit, rozumím Ti, máš pravdu. ..
Názor byl 1× upraven, naposled 15. 5. 2025 14:05
Výborně dnešní novou regulaci máme takže můžeme začít přemýšlet co zregulujeme zítra.
Přiznám se, tuhle jsem se neudržel a zapnul jsem na dvě hoďky stará elektrická kamínka. Nebyla mi ani nijak zvlášť zima, prostě pro ten pocit 😀
A dál?
Otevřel okno, aby mu nebylo horko 🙂.
Spíš zapnul klimu, aby mu bylo akorát 🙃
A tim jste eurohujerum rozhodil vypocet vasi domacnosti o nekolik desetileti 😀 To budou tezko rozdychavat 😀
Staci aby lidi meli srovnatelne informace o produktech a sami se rozhodnou.Neni potreba nic narizovat.
No. Lidi nejsou hloupi. Na to se spolehněme 🙂"Exekucemi je zasaženo odhadem až 2 miliony Čechů – započítáme-li i rodinné příslušníky."
na lidske blbosti se nejlepe vydelava a to je v poradku.Ale poradne napsanej a prehlednej stitek v obchode by byla dobra vec...
Gigantická a leckdy zbytečná spotřeba AI jim kupodivu nevadí.
Vždyť ji přeregulovaly tak že v EU probýhá jejího vývoje celkem málo a co jsem se díval naposled tak se ani v EU některý modeli ani dle licencí provozovat nesmí (Z hlavy mě napadá LLAMA4) protože se vývojáři bojí aby je zas EU nesoudila kvůli porušení nesmyslných regulací.
Ta se v Evropě nevyskytuje 😀
Fajn, usetrim 30 korun rocne(teda az vymenim vsechny spotrebice za nove). Kolik elektroauticek tou usetrenou elektrinou pujde napajet uz vime, tak ted bych jeste poprosil o analyzu, o kolik to prodrazi vyrobky.
Ušetříme spoustu energie. O tom to je. Není jediný důvod, proč by například kávovar, nebo mikrovlnná trouba měla brát víc elektrické energie, když je jen zapojena do zásuvky. Někdy si to zkuste změřit, kolik spotřebičů je takto doma zapojeno. Motor k pojezdové bráně, motor garážových vrat, plynový kotel, pračka, sušička, kávovar, televize, Hi-fi věž, chytrá zásuvka, chytrá žárovka, regulátor podlahového vytápění, lednice, mikrovlnná trouba, vysavač (robotický, centrální, nebo bateriový tyčový), modem, záložní zdroj (UPS), rádio,, rádio-budík, notebook..... počítač, monitor......
Názor byl 2× upraven, naposled 13. 5. 2025 13:02
Já jsem to měřil, viz můj příspěvek výše. A je to zanedbatelné množství. Ano, když to cečtete za všechny lidi na planetě, tak to dá hodně, ale pořád je to nepatrný zlomek spotřeby. Pokud snížíte spotřebu v pohotovostním režimu o 10% a dátesi každý týden o jedno kafe víc, jste zase na nule 😀
> Není jediný důvod, proč by například kávovar, nebo mikrovlnná trouba měla brát víc elektrické energie, když je jen zapojena do zásuvky.Existuje - ekonomicky duvod. Kdyz vyrobce udela chytrou zarovku se spotrebou 1W misto 0.5W, tak k tomu ma predpokladam jiny duvod, nez ze chce skodit planete. Motivaci snizovat spotrebu elektriny maji sami spotrebitele a nevidim uplne duvod delat extra normy na kazdy mod ruznych kategorii vyrobku. Ja si treba zbytecne budu palit 0.5W v chytre zarovce a soused si zase poridi 400W grafickou karty a 100 palcovou obrazovku. Ztraty na elektrickem vedeni jsou vsudypritomne. Vem si treba prurezy vodicu v domacnostech. Kdyz si budes hrat hry na svem PC, kde i s televizi protopis 500 W, tak v pripade, ze mas 20 metru kabelu k rozvadeci na 2.5mm^2 vodici protopis skoro 3W do zdi. Kdyz das 4mm^2 vodic, stahnes tu ztratu na polovinu. Proc se tedy zasuvkove okruhy nedelaji ze 4mm^2? Podle tebe pro to asi neni jediny duvod.
To je zmateny propocet. Jednak teda 20m je slusna vzdalenost, ale OK, teoreticky to mozne je, dokonce je mozne, ze budou vsechny ty spotrebice na jednom okruhu a nikde se nebudou vetvit, treba v prodluzce, nebo tak. Ale....500W je pro 230V nejakych 2.17A. Coz je pri odporu medi a danem prurezu asitak 0.28 ohmu na 40 metru (pac elektrony frci nejen tam, ale i zpatky). A 2.17A, s 0.28 ohmy, udela 1.32 wattu.Coz pri 500W spotreby fakt nema cenu resit. Jestli jede soused dlouhodobe spotrebu 500W, tak ho zreguluje vyuctovani elektriky. Drat muze nechat jak ho ma 🙂
Na tom vypoctu neni nic zmateneho, jen jsem udelal politovadnihodnou chybu. Ze se to musi vynasobit dvakrat samozrejme vim, bohuzel jsem to hodil do online kalkulacky, ktera to delala sama od sebe. Samozrejme mas pravdu a ta ztrata je polovicni, nez s cim jsem pocital. A 20 metru na zasuvkovem okruhu fakt neni moc. Do te mistnosti muzes mit z rozvadece bez problemu 10 metru a kdyz se zasuvky tahnou po obvodu mistnosti, tak na konci jsi pres 20 uplne bez problemu i v byte. Kdyz to natahnes tou ctyrkou misto 2.5, tak pri tom odberu usetris by oko 0.6W. Pri osmi hodinach denne to mas 1.7 kWh rocne. Kdyz budeme pocitat zivotnost elektroinstalace 50 let, tak by se ti mohlo zaplatit, ze tam das ctyrku misto 2.5ky.> Coz pri 500W spotreby fakt nema cenu resitNo ale tady se prave resi desetinky wattu usetrene ve standby rezimu a ja reagoval na tvrzeni "neni duvod to neudelat lepe". Zasuvkove okruhy ctyrkou by taky byly lepsi, ale ekonomicky by to davalo smysl jen ve specifickych pripadech.> Jestli jede soused dlouhodobe spotrebu 500W, tak ho zreguluje vyuctovani elektrikyTak to je dalsi moje pointa... resit spotrebu elektriny je v ekonomickem zajmu spotrebitelu a tak neni uplne nezbytne mit na vsechno tisice predpisu, na rozdil treba od globalniho zakazu freonu, ktery byl pro spotrebitele neekonomicky.
To jsou zbytecne komplikovane disputace. Jednak se elektrikari, z praktickych duvodu, snazi delat okruhy pokud mozno kratke, druhak se u domacich zasuvek moc nepocita s dlouhodobym pul kilowatovym odberem a tretak je vetsi prurez spis problemem nez stestim. Uz 2.5 drat se blbe vohejba a je ho problem vmestnat do krabice, natoz ho prisroubovat, takze to proste s vetsim prurezem, kvuli potencialni uspore pul wattu, nikdo nedela.Cele je to o tom, ze standby spotrebice bezi plusminus furt a je jich hodne. Takze to v uhrnu udela nezanedbatelnou spotrebu. A nejde ani tak o televizi, nebo dratovou nabijecku k mobilu, ty byvaji na malou spotrebu optimalizovane, ale dobry peklo jsou bezdratove nabijecky, nebo wifi routery.
Jenze wifi router bude zrat furt, tam je to spis o tom jak si prizpusobime vykon pozadovanemu pokryti. Samozrejme nejaka optimalizace je asi jeste mozna, ale bez zateze mam minimalni vyuziti CPU.Jinak je otazka o kolik ta "uspora" zvedne cenu zarizeni. Pokud to bude za stejnou, nebo nizsi cenu, tak proc nevzit uspornejsi model, ale pokud bude navratnost uspory v desitkach let, tak to nikoho zajimat nebude.Jinak se spis divim, ze jim nevadi rozezrane grafiky. 😉
Názor byl 1× upraven, naposled 14. 5. 2025 00:31
> Jednak se elektrikari, z praktickych duvodu, snazi delat okruhy pokud mozno kratkeZ praktickych duvodu se spis resi co nejmene frezovani a prostupu. 20 metru proste neni nic nerealneho, tohle nema smysl dal rozmazavat. Tim, ze do te obytne mistnosti natahnes zasuvky z obou stran nic neusetris, spis naopak. > Uz 2.5 drat se blbe vohejba a je ho problem vmestnat do krabice, natoz ho prisroubovatDo bezny zasuvky ho vubec nedostanes, ale mohl bysis tam v krabici z toho udelat 2.5ku. Jasne, je to hloupe a neprakticke. Ale podle me ti porad unika pointa. Ja nerikam, ze by se mely zasuvkove okruhy tahat 4kou. Ja rikam, ze kdyz je neco mene efektivni nez by byt mohlo, tak pro to nejspis existuji racionalni duvody(jako jsi v tomto pripade sam napsal). > druhak se u domacich zasuvek moc nepocita s dlouhodobym pul kilowatovym odberemNepocita? Ja mam treba doma primotopy... 2 kW 2.5kou. Tam je to pravda celkem burt, protoze kdyz topim, tak uz me tolik netrapi, ze se mi ohriva kabel ve stene, ale kdyz tam v lete jede nonstop klima s 2 kW, tak uz na tech privodech ztracis 20W. > ale dobry peklo jsou bezdratove nabijeckyS ucinnosti treba 70%. Ale hlavni je resit miliwatty ve standby.
Covece, ty mas talent ve vsem udelat gulas a pak se v nem rochnit 😁Ne, 20m je stravitelne v baraku, ale v byte je to proste moc. Mozna neco takoveho doma mas, ale bude to spis vyjimka, nekde v nejvzdalenejsim koute a kazdopadne bych se takovym vzdalenostem vyhnul.4 milimetrovy drat do bezne zasuvky je pitomost. At uz v tom hledas jakoukoliv pointu.Jestli mas primotop a klimatizaci, ktere bezi v kuse na 2 kW, tak si je nech prosimte opravit, nebo se nedoplatis a nejspis vyhoris. Tyhle spotrebice vubec nemaji mit trvaly odber. Stejne jako ho nema treba lednice. A jestli je mas na jednom okruhu, tak ti musi imrvere litat jistic.U bezdratovych nabijecek ani tak nejde o ucinnost, ale o to, ze ve standby mivaji uplne vklidu vetsi odber, nez kdyz je na neco pripojene.
Názor byl 1× upraven, naposled 14. 5. 2025 17:43
Ty jsi neskutecny matlak. > ale bude to spis vyjimka, nekde v nejvzdalenejsim kouteNo samozrejme. Vzdyt o tom vzdalenem koute mluvim. Neresim zasuvku vedle rozvadece. Myslis, ze uzivatel kdyz resi co kam zapojit, tak premysli nad delkou vedeni?> 4 milimetrovy drat do bezne zasuvky je pitomost. At uz v tom hledas jakoukoliv pointu.Tak si to zkus pocitat. Kdyz tam budes mit klimu, tak ta pobezi na plny vykon klidne 1000 hodin v roce. Investice do 4ky by se vratila velmi brzy. > Jestli mas primotop a klimatizaci, ktere bezi v kuse na 2 kW, tak si je nech prosimte opravit, nebo se nedoplatis a nejspis vyhoris. Tyhle spotrebice vubec nemaji mit trvaly odber. Stejne jako ho nema treba lednice.Fakt srovnavas topeni a klimatizaci s lednici? Kdyz jsem doma mel mobilni klimu, tak ta bezela na plny pecky pokud byla zapla, protoze proste neni fyzikalne mozne tu vyhratou mistnost ochladit na pozadovanou teplotu. Kdyz jsem ji po praci zapnul tak mi na spani udelala z 35 stupnu treba 25, ale musela jet porad.
Oh boze... ty provozujes 2kW _mobilni_ klimatizaci v nejvzdalenejsim miste bytu, ta ti bezi nonstop (ale zapinas ji teda kdyz prijdes z prace), protoze mas v byte 1000 hodin rocne 35 stupnu? A matlak je nekdo jiny? 😁Cywe, to nedava smysl vubec z zadneho uhlu pohledu. Mobilni klimatizace je nejvetsi shit co existuje, to si domu da na trvale pouzivani jenom tele, ty pritom vidis ze ti jede naplno, za provoz das kazdy rok dobre 20 litru a nic ti na tom neprijde divneho? Hele, pust si domu prosimte nekoho normalniho, at ti to tam preorganizuje. Uz jenom to, ze dokazes mit v byte dlouhodobe 35 stupnu, to bydlis na sopce, ne? Tolik stupnu je venku par desitek hodin v roce. Vetras, treba? Aspon v noci.. 🙂
30 korun rocne = snizena trvala spotreba o priblizne 0.35 wattu. Jsi si jisty, ze vsechny spotrebice ktere bys vymenil, jsou v tak dokonalem stavu, ze v uhrnu snizis prikon jenom o tuhle hodnotu? Nebo mame vzit v potaz, ze jsme na internetove diskusi, kde jde spis o dojmy? 😉
1) Za elektrinu neplatim 10 kc/kWh2) Spotrebicu ve standby fakt doma tolik nemam a pokud mam, tak nejsou ve standby rezimu 24 hodin denne, protoze se taky nekdy pouzivaji3) Polovinu roku topim, takze se nejedna o energetickou ztratu
Nerikej co nedelas a radej nam to vzorove spocitej 😉
???Pokud jsem clanek pochopil, tak chteji snizit spotrebu z 0,5W na 0,3W v pohotovostnim rezimu. Tedy jedna se o 0,2W. Kdyz to vezmu treba u TV, ktera bude v provozu v prumeru 3h denne, tak uspora ve stand-by bude 4,2Wh/den. Tedy uspora cca 1,5 kWh za rok.Samozrejme kazde zarizeni bude mit jiny pomer pohotovost/provoz. Nicmene i v pripade, ze nekdo bude mit zarizeni v pohotostnim rezimu cely rok (nikoho takoveho neznam), tak se tu bavime i 1,75 kWh rocne.Prepocist na penize si to pak musi kazdy sam dle sveho tarifu, ale jedna se skutecne o marginalni castku. 😉
A dopadne to jako vždycky. 😃Známe to z myček, praček, televizí...Koza se nažere nějakým defaultním ekorežimem, na kterém se to certifikuje, ale ve kterém to nebude použitelné, takže první, co člověk udělá, je, že to vypne a bude to zase na svejch pěti wattech. 😃
Přesně tak to je. Díky ekorežimu se mi televize a rekordér spouští skoro dvě minuty. Vyšší režim sice u enigma boxu žere až 15W, ale zase se spustí hned.
Zase by se televize mohla naučit, jak je využitá a třeba přes noc nebo přes den, kdy není nikdo doma, přecházet na nějaký úspornější mód.
U někoho, kdo má pravidelnou rutinu, by to fungovat mohlo. Ale u mě třeba nefunguje inteligentní nabíjení telefonu a notebooku, protože je to prostě každý den jinak. Akorát hodinky nabíjím vždy ve stejnou dobu, ale tam to mám vypnuté, ať se mi nabijí co nejrychleji a zase si je po sprše můžu vzít.
mobil taky nabíjím nepravidelně, ale ten dávám do zásuvky akorát při nabíjení. S notebookem je to pravda horší, ten vytahuji akorát třeba přes víkend (něco žere i dockina samotná).S tou TV jsem to ale myslel tak, že třeba ve tři ráno se na ni moc lidí asi dívat nebude. Tak se může naučit, že lidi spí třeba mezi půlnocí a osmou a v tu dobu toho vypnout víc než normálně, když lidi očekávají, že po zapnutí bude reagovat hned.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.