Evoluce v reálném čase: Jak se bakterie adaptují na své hostitele

Řada lidí se domnívá, že biologickou evoluci nelze rozumně pozorovat, neboť probíhá příliš pomalým tempem. To je ovšem pravda jen do určité míry.

Vědci z University of Vienna sledovali bakterie, které byly vystaveny různým podmínkám – a díky tomu se stali svědky dvou velmi odlišných evolučních strategií. Jejich studie publikovaná v žurnálu PNAS nám pomáhá lépe pochopit, jak se bakterie stávají nebezpečnými.

Polovina bakterií musela opakovaně infikovat nové hostitelské buňky, zatímco těm ostatním bylo umožněno množit se v totožném hostiteli. Po pouhých 500 generacích byly příslušníci první zmíněné skupiny při infikování nových hostitelů mnohem efektivnější.

Evoluce v akci

„Naše výsledky ukazují, že pokud bakterie mohou zůstat v jedné hostitelské buňce a mají jistotu, že budou i nadále žít v dceřiných buňkách hostitele – když se hostitelská buňka rozdělí – jejich infekčnost se nezmění,“ uvedl mikrobiální ekolog Paul Herrera.

„Když se však bakterie kvůli přežití musí přesouvat z jedné hostitelské buňky do jiné, stávají se stále infekčnějšími,“ dodal.

Na konci experimentu se genetický kód zástupců obou skupin lišil v 1 161 pozicích, přičemž infekčnější bakterie exprimovaly 2 500 různých genů. „Tyto modifikace vedou k tomu, že hostitelské buňky lze snadněji infikovat a bakterie mají větší šanci na přežití mimo hostitelské buňky,“ konstatoval Paulův kolega Matthias Horn.

Diskuze (4) Další článek: Veřejné cloudy loni vydělaly 233 miliard dolarů a pandemie jim asi ještě pomůže

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,