Evoluce v reálném čase: Jak se bakterie adaptují na své hostitele

Foto: Patrick Arthofer
Evoluce v reálném čase: Jak se bakterie adaptují na své hostitele | Foto: Patrick Arthofer

Řada lidí se domnívá, že biologickou evoluci nelze rozumně pozorovat, neboť probíhá příliš pomalým tempem. To je ovšem pravda jen do určité míry.

Vědci z University of Vienna sledovali bakterie, které byly vystaveny různým podmínkám – a díky tomu se stali svědky dvou velmi odlišných evolučních strategií. Jejich studie publikovaná v žurnálu PNAS nám pomáhá lépe pochopit, jak se bakterie stávají nebezpečnými.

Polovina bakterií musela opakovaně infikovat nové hostitelské buňky, zatímco těm ostatním bylo umožněno množit se v totožném hostiteli. Po pouhých 500 generacích byly příslušníci první zmíněné skupiny při infikování nových hostitelů mnohem efektivnější.

Evoluce v akci

„Naše výsledky ukazují, že pokud bakterie mohou zůstat v jedné hostitelské buňce a mají jistotu, že budou i nadále žít v dceřiných buňkách hostitele – když se hostitelská buňka rozdělí – jejich infekčnost se nezmění,“ uvedl mikrobiální ekolog Paul Herrera.

„Když se však bakterie kvůli přežití musí přesouvat z jedné hostitelské buňky do jiné, stávají se stále infekčnějšími,“ dodal.

Na konci experimentu se genetický kód zástupců obou skupin lišil v 1 161 pozicích, přičemž infekčnější bakterie exprimovaly 2 500 různých genů. „Tyto modifikace vedou k tomu, že hostitelské buňky lze snadněji infikovat a bakterie mají větší šanci na přežití mimo hostitelské buňky,“ konstatoval Paulův kolega Matthias Horn.

Diskuze (4) Další článek: Veřejné cloudy loni vydělaly 233 miliard dolarů a pandemie jim asi ještě pomůže

Témata článku: Výzkum, Bakterie, Biologie, Experiment, Evoluce, Buňky, Reálný čas, Univerzita of Vienna, GSE, SVE, Hostitel, Buňka, Paul22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
US Navy vyvíjí pokročilé systémy elektronického boje pro menší lodě

US Navy vyvíjí pokročilé systémy elektronického boje pro menší lodě

** Společnost Northrop Grumman vyvíjí pro americké námořnictvo kompaktní verzi systému pro elektronický boj ** Tzv. SEWIP Block III je určen pro menší plavidla ** Verze SEWIP Block III Lite by měla rázně odpovídat hrozbám, jako jsou protilodní rakety, drony či letouny

Stanislav Mihulka
NámořnictvoLoděVojenství
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna
Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

** Voděodolnost dnes ještě stále není samozřejmost u všech telefonů ** Polití či utopení tak může telefon nenávratně zničit ** Poradíme, co v takových případech dělat a jak jej zachránit

Martin Miksa
Tipy a trikyVideo