Evropa bude při výzkumu vesmíru více využívat služeb SpaceX

Ve středu 5. července naposledy odstatovala raketa Ariane 5. To pro Evropu znamená, že dočasně nemá možnost vynášet do vesmíru své satelity, sondy a další zařízení.

Nástupce Ariane 5, Ariane 6, je totiž stále ve vývoji a zdá se stále nepravděpodobnější, že bude připravena před rokem 2024 (kdy by si měla odbýt svůj debut). Sojuzy již nelze využívat kvůli ruské invazi na Ukrajinu a Vega C po svém selhání v prosinci 2022 zůstává uzemněna.

European Space Agency (ESA) tak říjnu 2022 oznámila, že dvě její mise - Euclid a výprava k asteroidu Hera - nakonec budou realizovány pomocí Falconů 9 od SpaceX.

Do budoucna pak ESA hodlá na Muskovu společnost spoléhat ještě více. Podle aktuálních informací Falcon 9 zajistí rovněž vynesení satelitu Earth Clouds, Aerosols and Radiation Explorer (EarthCARE), které je naplánováno na druhé čtvrtletí roku 2024, a možná i několika družic Galileo.

Generální ředitel ESA Josef Aschbacher vysvětlil, že toto rozhodnutí souvisí s výše zmíněným neúspěšným startem Vegy C a také se změnou velikosti EarthCARE, kvůli které by bylo nutné provést další úpravy rakety.

„S těmito dvěma prvky jsem požádal svého generálního inspektora, aby přehodnotil situaci,“ konstatoval Aschbacher. „Závěr tohoto hodnocení je takový, že generální inspektor mi doporučil, abychom s Vega C neletěli.“

Diskuze (3) Další článek: Windows 11 už rozbalují archivy 7Z a RAR a navrhují rozestavení oken

Témata článku: , , , , , , ,