Evropská kosmická agentura (ESA) je hodně aktivní v mnoha oblastech od oběžné dráhy Země až po robotický průzkum Sluneční soustavy. Podílí se také na Mezinárodní kosmické stanici nebo programu Artemis. Chybí ale pomyslná třešinka na vesmírném dortu – vlastní kosmická loď.
V minulosti se objevily různé plány a vize – vzpomeňme třeba na nikdy nerealizovaný raketoplán Hermes.
Reálně měla Evropa zatím jen jednu kosmickou loď – bezpilotní ATV letěla k ISS pětkrát v letech 2008 až 2014 se zásobami. Na jejích základech vznikla servisní sekce pro loď Orion, která se vydá k Měsíci. Orion je však americký. A na spolupráci s NASA je Evropa nyní plně odkázána. Změní se to?
Kosmická loď Susie
Společnost ArianeGroup na letošním Mezinárodním astronautickém kongresu představila koncept vesmírné lodě Susie (Smart Upper Stage for Innovative Exploration), která poměrně hodně připomíná zmenšenou verzi lodě Starship od SpaceX. Nejde jen o vizuální podobnost, souvislostí se najde více.
ArianeGroup
Založena byla v roce 2015 a sídlí ve Francii. Vlastníky jsou Airbus a Safran (každý vlastní 50 %). Firma má většinový podíl mimo jiné v ArianeSpace, která stojí za raketami Ariane 5 či Vega.
Nutno říct, že jde zatím jen o koncept. Podobně jako za velkou louží, také v Evropě je pro přenos nápadu z renderů do skutečné reality potřeba především politická vůle. Ta je v poslední době stavbě vlastní lodě trochu více nakloněna než před několika lety.
Susie by startovala na vrcholu rakety Ariane 64, což je těžší verze rakety Ariane 6. První start rakety by měl proběhnout v příštím roce.
Susie se samozřejmě ještě ani nevyvíjí, takže pokud vznikne, počítá se s tím, že by ji mohla vynášet později také nějaká další zatím neexistující raketa.
Ariane 64
Rozdíl oproti lehčí verzi 62 je pouze v přidání dvou boosterů na tuhé pohonné hmoty P120, které by ve verzi Ariane 64 byly čtyři. Každý obsahuje 142 tun paliva a vyvine tah 4 650 kN. Pro srovnání – samotný centrální stupeň vyvine tah 1 370 kN. Ariane 62 dokáže na nízkou oběžnou dráhu dopravit náklad o hmotnosti přes 10 tun, Ariane 64 dvojnásobek.
Susie má na délku 12 metrů, což je asi pětina Starship. Průměr lodě by měl být 5 metrů, což je o něco více než polovina ve srovnání s americkou lodí.
Susie by mohla vynášet na oběžnou dráhu a zase zpět náklad o hmotnosti až 7 tun nebo pětici astronautů. Nákladový prostor v tomto případě připomíná spíše americký raketoplán. Uvnitř by mělo být asi 40 metrů krychlových prostoru.
Způsob přistání na Zemi (nebo i jinde?) je více než podobný Starship. Po průletu atmosférou by se Susie „vzpřímila“ a přistála pomoci motorů ve vertikální pozici.
Kromě letů na oběžnou dráhu Země se počítá také s lety ke stanici Gateway na cislunární dráze Měsíce. V takovém případě by Susie disponovala ještě vlastní servisní sekcí s dodatečným pohonem.
Susie je kosmická loď, ale možná ji tak neříkejte
V celém názvu lodě se vyskytuje spojení „Upper Stage“ neboli horní stupeň. V podstatě tak nemá jít o kosmickou loď, ale spíše o prodloužení rakety. Otázkou je, zda to tak máme brát, protože na animacích je raketa Ariane 64 s vlastním horním stupněm a až nad ním je Susie. V tomto ohledu je mnohem více horním stupněm Starship, která navazuje rovnou na první stupeň rakety (Super Heavy).