Evropa sní o vlastní kosmické lodi. Jmenuje se Susie a vypadá jako zmenšená Starship

  • ArianeGroup představila koncept evropské kosmické lodě
  • Jmenuje se Susie a do vesmíru by dopravovala náklad nebo lidskou posádku
  • Susie by vynášela raketa Ariane 6 ve své těžší verzi

Evropská kosmická agentura (ESA) je hodně aktivní v mnoha oblastech od oběžné dráhy Země až po robotický průzkum Sluneční soustavy. Podílí se také na Mezinárodní kosmické stanici nebo programu Artemis. Chybí ale pomyslná třešinka na vesmírném dortu – vlastní kosmická loď. 

V minulosti se objevily různé plány a vize – vzpomeňme třeba na nikdy nerealizovaný raketoplán Hermes.

Reálně měla Evropa zatím jen jednu kosmickou loď – bezpilotní ATV letěla k ISS pětkrát v letech 2008 až 2014 se zásobami. Na jejích základech vznikla servisní sekce pro loď Orion, která se vydá k Měsíci. Orion je však americký. A na spolupráci s NASA je Evropa nyní plně odkázána. Změní se to?

Kosmická loď Susie

Společnost ArianeGroup na letošním Mezinárodním astronautickém kongresu představila koncept vesmírné lodě Susie (Smart Upper Stage for Innovative Exploration), která poměrně hodně připomíná zmenšenou verzi lodě Starship od SpaceX. Nejde jen o vizuální podobnost, souvislostí se najde více. 

ArianeGroup

Založena byla v roce 2015 a sídlí ve Francii. Vlastníky jsou Airbus a Safran (každý vlastní 50 %). Firma má většinový podíl mimo jiné v ArianeSpace, která stojí za raketami Ariane 5 či Vega. 

Nutno říct, že jde zatím jen o koncept. Podobně jako za velkou louží, také v Evropě je pro přenos nápadu z renderů do skutečné reality potřeba především politická vůle. Ta je v poslední době stavbě vlastní lodě trochu více nakloněna než před několika lety.

Susie by startovala na vrcholu rakety Ariane 64, což je těžší verze rakety Ariane 6. První start rakety by měl proběhnout v příštím roce.

Susie se samozřejmě ještě ani nevyvíjí, takže pokud vznikne, počítá se s tím, že by ji mohla vynášet později také nějaká další zatím neexistující raketa.

Ariane 64

Rozdíl oproti lehčí verzi 62 je pouze v přidání dvou boosterů na tuhé pohonné hmoty P120, které by ve verzi Ariane 64 byly čtyři. Každý obsahuje 142 tun paliva a vyvine tah 4 650 kN. Pro srovnání – samotný centrální stupeň vyvine tah 1 370 kN. Ariane 62 dokáže na nízkou oběžnou dráhu dopravit náklad o hmotnosti přes 10 tun, Ariane 64 dvojnásobek. 

Susie má na délku 12 metrů, což je asi pětina Starship. Průměr lodě by měl být 5 metrů, což je o něco více než polovina ve srovnání s americkou lodí. 

Susie by mohla vynášet na oběžnou dráhu a zase zpět náklad o hmotnosti až 7 tun nebo pětici astronautů. Nákladový prostor v tomto případě připomíná spíše americký raketoplán. Uvnitř by mělo být asi 40 metrů krychlových prostoru.

Způsob přistání na Zemi (nebo i jinde?) je více než podobný Starship. Po průletu atmosférou by se Susie „vzpřímila“ a přistála pomoci motorů ve vertikální pozici.

 

Kromě letů na oběžnou dráhu Země se počítá také s lety ke stanici Gateway na cislunární dráze Měsíce. V takovém případě by Susie disponovala ještě vlastní servisní sekcí s dodatečným pohonem. 

Susie je kosmická loď, ale možná ji tak neříkejte

V celém názvu lodě se vyskytuje spojení „Upper Stage“ neboli horní stupeň. V podstatě tak nemá jít o kosmickou loď, ale spíše o prodloužení rakety. Otázkou je, zda to tak máme brát, protože na animacích je raketa Ariane 64 s vlastním horním stupněm a až nad ním je Susie. V tomto ohledu je mnohem více horním stupněm Starship, která navazuje rovnou na první stupeň rakety (Super Heavy). 

Artemis Živě: Návrat člověka na Měsíc

Artemis je kosmický program NASA, jehož úkolem je obnovit lety člověka na Měsíc. Na oběžné dráze Měsíce bude vybudována stanice Gateway. Posádku ke stanici bude dopravovat kosmická loď Orion, vynesená raketou SLS. Na povrch Měsíce dopraví astronauty modul HLS, kterým bude minimálně při prvním přistání Starship od SpaceX.

Naplánované mise:

  • Artemis 1: Nepilotovaný let, kdy bude loď Orion navedena na oběžnou dráhu kolem Měsíce a pak zpět k Zemi. Termín: konec roku 2021
  • Artemis 2: Pilotovaný oblet Měsíce. Termín: rok 2023
  • Artemis 3: Přistání člověka na Měsíci. Termín: nejdříve v roce 2024
  • CLPS: Doprava vědeckých experimentů na povrch Měsíce jako podpora programu Artemis. Termín: od roku 2021
Diskuze (20) Další článek: Windows 11 rozšiřují podporu aplikací z Androidu do dalších zemí. Navíc poběží až třikrát rychleji

Témata článku: Vesmír, SpaceX, Kosmonautika, Artemis, Země, Vesmírná technika, Evropa, Raketa, Francie, Starship, loď, Orion, ESA, Sluneční soustava, Airbus, Gateway, Ariane, Vega, Koncept, Kosmická loď, ArianeGroup, ISS, Super Heavy, Verze, Oběžná dráhaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Americký HIMARS děsí Rusko svojí přesností

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Americký HIMARS děsí Rusko svojí přesností

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní seznam ** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

** Země podle všeho není nejlepším ze všech možných světů, alespoň pokud jde o obyvatelnost lidmi ** Máme štěstí, že jsme naživu ** U superzemí, tedy planet větších než Země a menších než ledoví obři jako Uran nebo Neptun, to je jiné

Stanislav Mihulka
ZeměAstronomie
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Hubbleův dalekohled pozoroval hojení veleobra Betelgeuse po gigantické explozi

Hubbleův dalekohled pozoroval hojení veleobra Betelgeuse po gigantické explozi

** Hubbleův vesmírný dalekohled svoji výkonnou optiku zaměřuje i na hvězdu Betelgeuse ** Ta před časem předvedla velmi neobvyklé chování, které u mnohých vzbudilo očekávání exploze supernovy ** Na ultimátní výbuch sice nedošlo, i tak se ale na Betelgeuse dějí pozoruhodné věci

Stanislav Mihulka
DalekohledyAstronomie
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně