Evropa sní o vlastním programu lidských vesmírných letů. Chce se vyrovnat USA, Rusku a Číně

Dne 16. února pořádala  European Space Agency (ESA) ve francouzském Toulouse European Space Summit. Ten nabídl představitelům členských států Evropské unie (EU) příležitost diskutovat o současnosti a budoucnosti letů do vesmíru.

Ze shrnujícího článku zveřejněného serverem Teslarati plyne, že hlavním cílem ESA je soutěžit s USA, Ruskem a Čínou na všech frontách – včetně možného vytvoření vlastního domácího programu lidských vesmírných letů.

Její generální ředitel Josef Aschbache prohlásil, že s nadšením přijímá návrh francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na „zřízení poradní skupiny vysoké úrovně pro lidský výzkum vesmíru pro Evropu“.

Nevyužitý potenciál

„Toto rozhodnutí bude určovat, jak bude Evropa vypadat v nadcházejícím desetiletí. Musíme zapojit odborníky ze všech oblastí života a hlavně z nevesmírných oblastí, například historiky, ekonomy, geopolitické experty…, abychom plně pochopili všechny jeho důsledky a aby pomohli nám učinit správné rozhodnutí,“ dodal.

Připomeňme, že ESA se v minulosti opakovaně pokoušela zprovoznit vlastní zařízení schopné přepravovat astronauty. Ukázkovými příklady mohou být projekty jako Crew Rescue Vehicle či raketoplán Hermes.

Zatím však stále jen přispívá k robotickému průzkumu kosmu a – v menší míře – se rovněž podílí na vývoji raketové techniky. Účastníci výše zmíněného summitu proto věří, že v evropském vesmírném průmyslu stále existuje obrovské množství nevyužitého potenciálu.

Titulní ilustrační foto: European Space Agency, CC BY-SA 2.0

Diskuze (39) Další článek: Základní desky bez papírů. MSI přestane do balení vkládat příručky a další dokumentaci

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,