Evropané spali během pandemických opatření déle, ale méně kvalitně, ukázala studie

Opatření, přijatá v rámci boje proti pandemii nového koronaviru SARS-CoV-2, se projevila na spánku obyvatel v dotčených regionech. Mnozí z nich museli či mohli pracovat z domova a díky tomu spali o něco déle, ale současně s tím také méně kvalitně.

K uvedeným závěrům dospěly výsledky průzkumu, provedeného Univerzitou v Basileji a Psychiatrickou léčebnou při tomto vzdělávacím ústavu. Do studie bylo zahrnuto 435 jedinců ze Švýcarska, Rakouska a Německa, přičemž 85 % z nich pracovalo z domova a tři čtvrtiny tvořily ženy.

Delší spánek...

Výzkum probíhal po dobu pěti týdnů od 23. března do 26. dubna formou online dotazování. Výsledky ukázaly, že po zavedení opatření se lidé namísto zavedených návyků začali řídit především cirkadiánním rytmem – tedy „vnitřními biologickými hodinami“.

Dle vedoucí studie Christiny Blume se tak posunula nejen doba, kdy sledované osoby chodily spát, ale také čas, kdy vstávaly. Patrné bylo snížení takzvaného „sociálního jetlagu“, kdy lidé obvykle usínají několik hodin po půlnoci a mají výrazné potíže s ranním vstáváním.

Účastníci studie tak spali v průměrů o padesát minut déle než před zavedením opatření proti koronaviru. Za jeden z hlavních důvodů této změny lze považovat odpadnutí nutnosti cestovat do zaměstnání, díky čemuž si lidé mohli přispat.

...ale méně kvalitní

Poněkud překvapivě však omezení „sociálního jetlagu“ nepřineslo očekávané zlepšení vnímané kvality spánku. Účastníci studie většinou uváděli, že se kvalita jejich spánku během opatření zhoršila. Odborníci se pochopitelně snažili najít příčinu tohoto jevu.

Dle Blume je vysvětlení prosté: lidé v tomto období čelili zvýšenému stresu. Museli řešit finanční a existenční otázky, problémy s péčí o děti, obavy o svůj zdravotní stav i zdraví svých blízkých. Tyto a další faktory se pak odrážely ve zhoršené kvalitě spánku.

Naštěstí existuje vcelku prosté a snadno realizovatelné řešení: „Naše zjištění naznačují, že fyzická venkovní aktivita může působit proti zhoršení kvality spánku,“ uvedla Blume. Například cvičení na čerstvém vzduchu vyčerpává natolik, že se po něm dobře spí, navíc se během něj uvolňují endorfiny, tedy látky zlepšující náladu.

Diskuze (7) Další článek: Ani poslední velká aktualizace Windows 10 se neobešla zcela bez chyb. Naštěstí jsou tentokrát jen okrajové

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,