Evropská léková agentura doporučila schválení očkování dětí od 5 do 11 let vakcínou od Pfizeru

Evropská léková agentura (European Medicines Agency; EMA) oficiálně doporučila schválení vakcíny proti onemocnění covid-19 pro děti od pěti do jedenácti let. Stanovisko výboru pro humánní léčivé přípravky doporučuje rozšířit indikaci očkovací látky Comirnaty vyvinuté společnostmi BioNTech a Pfizer. Finální krok nyní leží na bedrech Evropské komise.

Rozhodnutí přichází tři týdny poté, co americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) povolil nouzové použití téže vakcíny pro děti ve věku 5 až 11 let. Testy provedené na dětech přinesly dle výrobce slibné výsledky – protilátkové reakce u účastníků, kterým byly podány dávky 10 µg, byly srovnatelné s těmi, jaké byly zaznamenány v předchozí studii u osob ve věku 16 až 25 let očkovaných dávkami 30 µg.

Vakcína pro děti

U dětí ve věku 5 až 11 let bude dávka přípravku Comirnaty nižší než u osob starších 12 let – konkrétně třetinová, tedy 10 µg proti 30 µg. Stejně, jako u starších věkových skupin, bude podávána ve formě dvou injekcí do svalů horní části paže s odstupem tří týdnů. Aktuálně není zřejmé, zda bude i v této skupině později nutné přeočkování.

Doporučení ke schválení bylo vydáno na základě studie, provedené na bezmála 2000 dětech ve věku 5 až 11 let, jež neměly žádné známky předchozí infekce. Děti dostaly buď vakcínu, nebo placebo. Ze 1 305 dětí, kterým byla podána vakcína, se jen u tří objevilo onemocnění covid-19. V případě skupiny s placebem onemocnělo 16 ze 663 dětí.

To znamená, že v této studii byla vakcína účinná na 90,7 % v prevenci symptomatického onemocnění covidem-19. Evropská léková agentura k výsledkům podotýká, že skutečná míra účinnosti může být mezi 67,7 % a 98,3 %.

Nejčastější nežádoucí účinky u dětí ve věku 5 až 11 let jsou podobné jako u osob starších 12 let. Patří mezi ně bolest v místě vpichu, únava, bolest hlavy, zarudnutí a otok v místě vpichu, bolest svalů a zimnice. Tyto účinky byly obvykle mírné nebo středně závažné a ustupují během několika dnů po očkování.

Očkovat se bude i v Česku

Výbor pro humánní léčivé přípravky proto dospěl k závěru, že přínosy vakcíny Comirnaty u dětí v této věkové skupině převažují nad riziky, zejména u dětí se stavy, jež potenciálně zvyšují riziko závažného průběhu onemocnění covid-19.

Bezpečnost a účinnost vakcíny u dětí i dospělých bude i nadále pečlivě sledována při jejím používání v očkovacích kampaních v členských státech EU prostřednictvím farmakovigilančního systému EU a probíhajících i dalších studií prováděných firmami a evropskými orgány.

Očkování dětí ve věku od 5 do 11 let by se za necelý měsíc mělo rozběhnout i v Česku – twitterový účet Chytrá karanténa uvedl, že schválení „otevírá cestu pro očkování i v České republice. Vakcínu máme pro děti objednanou. Prvních 300 tisíc dávek dorazí v týdnu od 20. prosince.“ Tutéž informaci potvrdil i předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.

Diskuze (53) Další článek: První autonomní elektrická kontejnerová loď na světě úspěšně absolvovala premiérovou cestu

Témata článku: Zdraví, Koronavirus, COVID-19, Očkování, Evropská unie, Medicína, Viry, Děti, SARS-CoV-2, Vakcinace, Pfizer, Evropská léková agentura, Evropská komise, Věk, Česká republika, BioNTech, Onemocnění, Schválení, Comirnaty, Dítě, VakcínaIzrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Dron Mojave je smrtící novinkou se 16 raketami Hellfire. Může operovat i z letadlových lodí

Dron Mojave je smrtící novinkou se 16 raketami Hellfire. Může operovat i z letadlových lodí

** Americká společnost General Atomics už delší dobu vyvíjí nový dron Mojave ** Ten je určený k operacím v komplikovaných a nebezpečných prostředích ** Plně vybavený Mojave se 16 střelami Hellfire vzlétne z dráhy o délce cca 300 metrů

Stanislav Mihulka
VojenstvíDrony
Na některých telefonech s Androidem půjde vypnout 2G sítě. K čemu je to dobré?

Na některých telefonech s Androidem půjde vypnout 2G sítě. K čemu je to dobré?

** 2G sítě jsou s námi již 26 let, za tu dobu se však mnohé změnilo ** Google v USA umožňuje u Androidů vypnout 2G sítě ** V Česku si musíte pomoci samostatnou aplikací

Martin Chroust
2GMobilní sítěAndroid
Ghost of Tsushima přesáhl hranici 8 milionů prodaných kopií

Ghost of Tsushima přesáhl hranici 8 milionů prodaných kopií

Značka, která začala teprve na předchozí generaci PlayStationu, je na tom více než dobře.

Martin Nahodil
Ghost of TsushimaSonyByznys
Oppo načrtlo budoucnost nositelností bez baterií. Energii jim obstará Bluetooth, Wi-Fi či mobilní signál

Oppo načrtlo budoucnost nositelností bez baterií. Energii jim obstará Bluetooth, Wi-Fi či mobilní signál

** Oppo nastínilo zajímavou mobilní budoucnost ** Prvky IoT a nositelnosti vůbec nebudou potřebovat baterii ** Energii získají z Bluetooth, Wi-Fi či ze signálu mobilní sítě

Martin Chroust
Nabíjení vzduchemStudieIoT
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna
Zapomeňte na ropu a uhlí, Evropa chce vyrábět petrolej a naftu ze vzduchu
Jakub Čížek
EnergetikaEvropaObnovitelné zdroje