Evropská unie plánuje od roku 2035 zakázat prodej aut se spalovacími motory

Evropská unie navrhla posílit plán na zastavení klimatické změny. Jedním z opatření je během příštích 14 let omezit emise působené novými auty na nulu. Novinky oznámila Evropská komise, následně je musí schválit členské státy a Evropský parlament. Vzhledem k silné lobby automobilového průmyslu se ratifikace může komplikovat.

Do roku 2030 mají emise produkované novými vozy klesnout o 65 %, od roku 2035 nesmí v EU prodávané nové automobily produkovat žádné emise oxidu uhličitého. To prakticky znamená zákaz prodeje aut se spalovacími motory. Unie tedy ignoruje nedávné varování 170 předních vědců a ještě více otáčí kormidlo směrem k elektromobilům.

S plánem na proměnu automobilového průmyslu souvisí navýšení podílu obnovitelných zdrojů v energetickém mixu na 40 %. Jednotlivé členské země budou mít stanovené cíle na budování infrastruktury potřebné pro provoz elektromobilů.

Fundamentální cíl je do roku 2030 omezit celkové emise skleníkových plynů o 55 % ve srovnání s aktuálním stavem. Do roku 2050 chce být Evropa prvním klimaticky neutrálním kontinentem. Největší výzvou bude transformace průmyslu a právě doprava. Osobní doprava produkuje asi 12 % emisí CO2 v celé EU.

Diskuze (50) Další článek: Tip: Jak synchronizovat záložky napříč prohlížeči

Témata článku: Obnovitelné zdroje, Evropská unie, CO2, Klimatická změna, Auto, Prodej aut, Emise, Klimatické změny, Spalovací motor, Prodej, Elektromobil, UnieAž Google dokončí tuto umělou inteligenci, lidstvo ztratí kontrolu nad návrhem čipů

Až Google dokončí tuto umělou inteligenci, lidstvo ztratí kontrolu nad návrhem čipů

** Každý procesor se skládá z logických hradel ** Dnes jich jsou miliony a jejich skládání zabere roky ** Google buduje technologii, která to dokáže za pár hodin

Jakub Čížek
ProcesoryUmělá inteligenceGoogle
Youtuber vyhrál sázku nad fyzikem. Vozidlo poháněné větrem opravdu může jet rychleji, než je rychlost větru

Youtuber vyhrál sázku nad fyzikem. Vozidlo poháněné větrem opravdu může jet rychleji, než je rychlost větru

** Může se objekt poháněný větrem pohybovat rychleji než vítr? ** Youtuber Muller tvrdí, že ano. Fyzik Kusenko, že nikoli ** Uzavřeli proto sázku o deset tisíc dolarů. Jak to dopadne?

Karel Kilián
Fyzika
Oko, do duše okno: Velikost zornice prozrazuje úroveň inteligence

Oko, do duše okno: Velikost zornice prozrazuje úroveň inteligence

** Kdo má širší zornice očí, má i výkonnější mozek ** Projeví se to při řešení nových problémů nebo při intenzivním soustředění ** Příčinou je zvýšená produkce norepinefrinu v mozkovém kmeni

Jaroslav Petr
ZrakMozek