Exoplanety | ESA

Evropský lovec exoplanet CHEOPS poslal první snímek. Je lepší, než se čekalo

  • Observatoř CHEOPS pořídila první snímky
  • Ty jsou ještě lepší, než odborníci čekali
  • Je tedy jasné, že optika observatoře funguje správně

Objevování nových planet láká. Evropská kosmická agentura ESA vyslala loni 18. prosince do vesmíru svého nadějného lovce exoplanet CHEOPS (CHaracterising ExOplanets Satellite).

Tato observatoř zhruba o velikosti ledničky bude na heliosynchronní dráze ve výšce 700 km především zjišťovat velikost exoplanet, což následně umožní odhadnout jejich hmotnost, hustotu, složení i jejich vznik. CHEOPS se bude věnovat planetám od velikosti superzemě až zhruba do velikosti Neptunu.

Před pár týdny, 29. ledna, observatoř CHEOPS poprvé otevřela kryt svého teleskopu. Od té chvíle čekal tým operátorů mise CHEOPS se zatajeným dechem na první snímky, které tato observatoř pořídí. V podobných případech právě až první snímky definitivně potvrdí, zda je všechno v pořádku, a že se během startu nic nepoškodilo.

Ještě lepší fotky, než jsme doufali!

Podle Willyho Benze ze švýcarské Univerzity v Bernu, který je šéfem výzkumu mise CHEOPS, až první snímky mohou ukázat, jestli správně funguje optika observatoře. To je klíčová záležitost, bez které by celá mise selhala. Před pár dny se tým CHEOPSu konečně dočkal a mohl se přesvědčit na vlastní oči.

A když odborníci uviděli první snímky observatoře CHEOPS, tak jim prý bylo okamžitě jasné, že nová observatoř funguje. Ba co víc, ukázalo se, že snímky CHEOPSu jsou ještě lepší, než čekali.

Podle Benze jsou tyto snímky méně zrnité a více symetrické, než jak původně s kolegy odhadovali na základě měření v laboratoři. Pro tým CHEOPS je to velmi radostná zpráva a povzbuzení do dalšího výzkumu.

Zveřejněné snímky na první pohled nejsou nijak zvlášť ostré. To je ale záměr. Rozostření snímku přináší větší citlivost na změny jasnosti, protože zobrazení příslušné hvězdy se rozprostře na více pixelů pořízeného snímku. Díky tomu bude možné detekovat nepatrné změny jasnosti pozorovaných hvězd, které vyvolávají exoplanety, když z našeho pohledu přecházejí přes kotouč hvězdy.

Operátoři teď budou observatoř CHEOPS nadále testovat a analyzovat pořízené snímky, aby určili přesnost pozorování, jaké může CHEOPS reálně dosáhnout. To jim zabere pár dalších měsíců.

Diskuze (3) Další článek: YouTube slaví 15 let. I přes nástup TikToku a dalších zůstává největším archivem 21. století

Témata článku: Vesmír, Technika, Astronomie, Výzkum, Exoplanety, ESA, Snímek, Neptun, Lovec, Velikost, Optika, Univerzita, Observatoř, Bern, Pořízený snímek, Cheops, Jasnost


Určitě si přečtěte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 50

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35