Evropský parlament: vegetariánský hamburger se může nazývat hamburger, ač neobsahuje maso

Mnoho českých výrobců i zákazníků rozlítilo rozhodnutí Evropské komise, podle kterého pomazánkové máslo nesmí být označováno jako „máslo“, neboť nesplňuje dané parametry. O to zajímavější bylo sledovat rozhodování Evropského parlamentu o tom, zda vegetariánský (tj. bezmasý) hamburger smí být označován stejně, jako jeho varianta obsahující maso.

Evropský parlament v pátek 23. října hlasoval o návrzích, které chtěly zakázat označování výrobků bez masa jako hamburgery nebo párky. Na pozadí stálo několik lobbistických skupin, z nichž jedna označila pojmenovávání vegetariánských alternativ stejným názvem jako hovězí hamburger za „kulturní únos“.

Hamburger bez masa

Poněkud kontroverzní návrh chtěl zakázat označování alternativních rostlinných produktů slovy „steak“, „párek“, „řízek“, „burger“ či „hamburger“. Předkladatelé konkrétně požadovali, aby dle článku 17 nařízení (EU) č. 1169/2011 mohla tato označení náležet pouze výrobkům obsahujícím maso.

Po pátečním rozhodujícím hlasování to vypadá, že vegetariánské hamburgery mohou nadále zůstat v nabídce, informuje deník The New York Times. Dánský europoslanec Nikolaj Villumsen na svém Twitteru uvedl, že „Zvítězil rozum nad klimatickými hříšníky.“

Současně s tím však prošel návrh, který omezuje používání výrazů jako „jogurtový“ nebo „smetanový“ výhradně na produkty obsahující mléko. Tím se rozšířilo dřívější omezení používání slov jako „mléko“ a „máslo“ u alternativ mléčných výrobků.

Spotřebitele to (prý) nemate

Navrhovaným změnám se dostalo více pozornosti, než si možná jejich navrhovatelé z odvětví chovu hospodářských zvířat a zpracování masa přáli. Nelíbí se jim zejména to, že celé téma bylo zneužito k odvádění pozornosti směrem k problematice klimatických změn.

Viceprezidentka skupiny ProVeg International Jasmijn de Boo, která se zaměřuje na snižování spotřeby masa, uvedla, že návrh nebyl v zájmu spotřebitelů ani výrobců a že nakupující nebyli mateni etiketami rostlinných produktů, které jsou v současné době na pultech obchodů. „Proč místo klobásy měnit název na vegetariánský disk nebo hadici? To je směšné.“ řekla.

Rozhodnutí Evropského parlamentu je prezentováno jako vítězství obhájců životního prostředí nad zemědělskou lobby. Nejde přitom o první a patrně ani poslední spor kolem rostlinných alternativ různých druhů potravin, protože toto odvětví v posledních letech zaznamenává obrovský rozmach.

Diskuze (49) Další článek: Intel začal dodávat první samostatné grafické karty Xe výrobcům mobilních zařízení

Témata článku: Twitter, Evropská unie, Jídlo, Potraviny, Zemědělství, Označování, Máslo, Hamburger, Evropský parlament, Vegeta, The New York Times, Mléko, Maso, Hříšník, Alternativa, Evropská komise9 lehce paranoidních tipů a triků, jak si ve WhatsApp zabezpečit soukromí

9 lehce paranoidních tipů a triků, jak si ve WhatsApp zabezpečit soukromí

** Řešíte přes WhatsApp věci, k nimž by se neměl dostat nikdo cizí? ** Máme pro vás 9 tipů na zvýšení ochrany soukromí a bezpečnosti ** Udělejte z komunikátoru nedobytnou pevnost!

Karel Kilián
WhatsAppNávodyTipy a triky
Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvuk, prostor, ale i dobrý mikrofon

Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvuk, prostor, ale i dobrý mikrofon

Dobrá herní sluchátka dokážou umocnit zážitky ze hry svým zvukem a podáním prostoru. Díky mikrofonu pak poslouží i jako nástroj pro komunikaci ve hře. Vybrali jsme osvědčené herní headsety, které se teď vyplatí koupit.

Michal Maliarov
Sluchátka
Švýcaři legalizovali sebevražednou kapsli Sarco vytištěnou na 3D tiskárně

Švýcaři legalizovali sebevražednou kapsli Sarco vytištěnou na 3D tiskárně

** Firma Exit International chce usnadnit proces asistované sebevraždy ** Jako řešení nabízí „kapsli“ Sarco vytištěnou na 3D tiskárně ** S důstojným odchodem pomůže dusík a umělá inteligence

Karel Kilián
ŠvýcarskoSebevraždaTechnologie
Pilulka místo cvičení? Ale ne pro lenochy – jen pro ty, kdo cvičit nemohou

Pilulka místo cvičení? Ale ne pro lenochy – jen pro ty, kdo cvičit nemohou

** Pozitivní účinky cvičení se neomezují jen na svaly, plíce a oběhový systém, ale významně prospívají i zraku ** Pro lidi, kteří cvičit nemohou, vědci vyvíjejí „cvičení v pilulce“ ** Ostatní by měli sportovat, protože dobrovolné sportování zabírá líp než vynucené

Jaroslav Petr
TěloCvičeníZdraví
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Jeden z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě odpálil další explozi

Jeden z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě odpálil další explozi

** Kometa 29P/Schwassmann–Wachmann je pozoruhodná tím, že víceméně pravidelně vybuchuje ** A letos se vyloženě předvádí ** V srpnu odpálila pořádnou erupci, v září doslova supererupci a 24. října následovala další velice silná exploze

Stanislav Mihulka
AstronomieKomety