Evropští astronomové pořídili fotografie 42 planetek hlavního pásu. Většinu vidíme takto poprvé

  • Přístroj SPHERE získal podrobné snímky 42 planetek z hlavního pásu
  • Na studii se podíleli i čeští vědci
  • Dosud jsme znali podrobně jen tři planetky z hlavního pásu, které navštívily kosmické sondy

Planetek už astronomové našli opravdu hodně, ale drtivou většinu z nich byste na fotografii nočního nebe nerozeznali od hvězd. Nerozeznají je ani astronomové. Musí pořídit více snímků za sebou – pak se planetka projeví posunem vůči hvězdnému pozadí.

Některé planetky osahal radar, některé navštívily kosmické sondy. Celkově máme detailnější představu jen o hrstce z nich. Pozemská astronomie však není úplně bezzubá. Technika se zlepšuje.

Před dvěma lety jsme psali o skvělých fotografiích planetky Hygiea, na kterou se podíval přístroj SPHERE na dalekohledu VLT Evropské jižní observatoře v Chile. Ve skutečnosti se jednalo o rozsáhlejší práci, do které se zapojili i čeští vědci z Karlovy univerzity.

Mezinárodní tým vědců nyní představil snímky 42 z největších planetek hlavního pásu, který se nachází mezi Marsem a Jupiterem. Pokud si myslíte, že číslo nemůže být náhodné, tak si to myslíte správně. Tisková zpráva byla vydána v den 42. výročí vydání Adamsovy knihy Stopařův průvodce po Galaxii.

A je to číslo, které je svým způsobem průlomové. Podrobnější snímky jsme měli zatím jen u tří planetek hlavního pásu – sonda Dawn navštívila Cereru a Vestu, sonda Rosetta Lutetii.

Vědci pořídili snímky v letech 2017 až 2019. Většina ze 42 objektů v jejich vzorku je větší než 100 km – tým získal snímky 20 z 23 objektů větších než 200 km, které se v pásu pohybují. 

Dvě hlavní skupiny

Dvěma největšími objekty, které zkoumal, byly Ceres a Vesta, které mají v průměru asi 940, respektive 520 kilometrů. Nejmenšími planetkami jsou Urania a Ausonia, každá o velikosti jen asi 90 kilometrů.

Rekonstrukcí tvarů objektů tým zjistil, že pozorované planetky se dělí především do dvou skupin. Některé jsou téměř dokonale kulovité, jako například Hygiea a Ceres, zatímco jiné mají zvláštnější, „protáhlý“ tvar, přičemž jejich nespornou královnou je planetka Kleopatra ve tvaru „psí kosti“.

Není to překvapivé. Čím je objekt hmotnější, tím je také kulatější. Kvůli tomu se právě „kulatost“ objektu používá pro definováni trpasličích planet. Pokud známe lépe tvar a rozměr tělesa, můžeme snadněji vypočítat jeho hustotu, což je pro studium planetek důležitý údaj.

Nejnižší hustotu má planetka Sylvie (1,3 gramu na centimetr krychlový), což je přibližně hustota uhlí. Nejvyšší hustotu mají Psyche a Kalliope – 3,9, resp. 4,4 gramu na centimetr krychlový, což je více než hustota diamantu (3,5 gramu na centimetr krychlový). Planetku Psyche se chystá navštívit stejnojmenná sonda. Je to zajímavý cíl, který se skládá z velké části z železa.

Astronomové budou moci zobrazit ještě více planetek v ještě jemnějších detailech pomocí připravovaného dalekohledu ELT, který se staví blízko (vzdušnou čarou) od VLT.

ELT nám umožní studovat objekty o průměru 35 až 80 kilometrů a na jejich povrchu uvidí krátery o velikosti přibližně 10 až 25 kilometrů.

Diskuze (1) Další článek: Klíšťata mohou nakazit lidi novým virem Yezo, v Japonsku potvrdili několik případů

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Astronomie, Dalekohledy, Mars, Jupiter, Vědec, Pás, Sphere, Psyche, Fotografie, Vesta, Objekt, ELT, Ceres, Kleopatra, Dawn, Astronom, VLT, Kosmická sonda, Adams, Snímek, Univerzita Karlova, Chile, Planetka, Dalekohledy na Heureka.czPodrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

**Než zrušíte SIPO, musíte platby převést jinam. **Neplatí to nutně pro poplatky veřejnoprávním médiím. **SIPO zrušíte osobně, elektronicky nebo se zruší automaticky.

Petr Urban
Česká poštaNávody
Google ukázal, jak probíhal největší DDoS historie. Za jedinou sekundu musel ustát aktivitu jako Wikipedie za celý den

Google ukázal, jak probíhal největší DDoS historie. Za jedinou sekundu musel ustát aktivitu jako Wikipedie za celý den

** Síla DDoS začíná růst exponenciálně a také jejich počty ** Naše internetové štíty je ale zatím dokážou zastavit ** Nejvíce práce má Cloudflare, Google a Microsoft

Jakub Čížek
DDoSInternet
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

**Windows 11 můžete nainstalovat i na starší počítače, které nesplňují požadavky na hardware. **Instalace je ale na vlastní riziko, všechno nemusí fungovat správně. **Aby instalace proběhla, stačí si vytvořit upravené instalační médium.

Petr Urban
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
Rozluštili jsme infračervený signál a připojili starou stropní klimatizaci k internetu

Rozluštili jsme infračervený signál a připojili starou stropní klimatizaci k internetu

** Nedávno jsme si pohráli s mobilní klimatizací a Wi-Fi ** Ale co se starými kancelářskými kusy? ** Dekódujeme jejich IR signál a vyrobíme si Wi-Fi ovladač

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování