Experiment v domácí „laboratoři“ ukázal, že ředkvičky pravděpodobně mohou růst i v měsíční půdě

Vědec NASA Max Coleman pracuje na zajímavém projektu. Snaží se ve své domácí „laboratoři“ zjistit, zda by ředkvičky mohly růst v měsíční půdě. Kdyby vyšlo najevo, že ano, byla by to dobrá zpráva pro budoucí kolonisty.

Coleman si vybral ředkvičky ze dvou důvodů: jednak se s nimi již dříve ve vesmíru experimentovalo a jednak velmi rychle klíčí. Dříve testoval speciální senzory určené pro Měsíc, ale pandemie koronaviru mu udělala čáru přes rozpočet  – kvůli karanténním opatřením musel jeho tým tuto činnost dočasně pozastavit.

Nadšený badatel si proto na internetu objednal semena ředkviček a začal je pěstovat v kuchyni – a to v pouštním písku, který je přibližně stejně výživný jako regolit na naší přirozené družici. K měření a sledování hladiny vlhkosti používal staniol a tester baterií.

Ředkvičky si vystačí s minimem vody

„Snažíme se ukázat, že astronauti mohou na Měsíci zahradničit a pěstovat si své vlastní jídlo,“ řekl Coleman Jet Propulsion Lab (JPL).

„Chceme udělat jeden malý krok tímto směrem a předvést, že lunární půda obsahuje věci, které z ní lze extrahovat jako živiny pro rostliny. To zahrnuje získání správných chemických prvků, které rostlinám umožní vyrábět chlorofyl a růst buněčných stěn,“ dodal.

Z výsledků plyne, že ředkvičky k vyklíčení potřebují jen malé množství vody – ve skutečnosti rostly nejlépe, když jí dostávaly jen minimální množství. „Zde na Zemi nemůžeme provádět zkoušky s perfektní lunární půdou, ale děláme tu tolik, kolik můžeme. Pak chceme prokázat, že to skutečně funguje i na Měsíci,“ komentoval to Coleman.

Diskuze (5) Další článek: Facebook chce vypnout lajkování stránek. V rámci testu už palce zmizely

Témata článku: Vesmír, Internet, Výzkum, NASA, Země, Měsíc, Experiment, Jídlo, Kolonizace, Rostliny, Domácí, Půda, JPL, Laboratoř, Dóm, Ředkvička, RegoJak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

** Některé závodní trimarány překonají rychlost větru, který je pohání ** Jak je něco takového vůbec možné? Neporušují zákony fyziky? ** Ale vůbec ne. Stačí si připomenout sčítání vektorů

Jakub Čížek
JachtaFyzikaTechnologie
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2