Experiment v domácí „laboratoři“ ukázal, že ředkvičky pravděpodobně mohou růst i v měsíční půdě

Vědec NASA Max Coleman pracuje na zajímavém projektu. Snaží se ve své domácí „laboratoři“ zjistit, zda by ředkvičky mohly růst v měsíční půdě. Kdyby vyšlo najevo, že ano, byla by to dobrá zpráva pro budoucí kolonisty.

Coleman si vybral ředkvičky ze dvou důvodů: jednak se s nimi již dříve ve vesmíru experimentovalo a jednak velmi rychle klíčí. Dříve testoval speciální senzory určené pro Měsíc, ale pandemie koronaviru mu udělala čáru přes rozpočet  – kvůli karanténním opatřením musel jeho tým tuto činnost dočasně pozastavit.

Nadšený badatel si proto na internetu objednal semena ředkviček a začal je pěstovat v kuchyni – a to v pouštním písku, který je přibližně stejně výživný jako regolit na naší přirozené družici. K měření a sledování hladiny vlhkosti používal staniol a tester baterií.

Ředkvičky si vystačí s minimem vody

„Snažíme se ukázat, že astronauti mohou na Měsíci zahradničit a pěstovat si své vlastní jídlo,“ řekl Coleman Jet Propulsion Lab (JPL).

„Chceme udělat jeden malý krok tímto směrem a předvést, že lunární půda obsahuje věci, které z ní lze extrahovat jako živiny pro rostliny. To zahrnuje získání správných chemických prvků, které rostlinám umožní vyrábět chlorofyl a růst buněčných stěn,“ dodal.

Z výsledků plyne, že ředkvičky k vyklíčení potřebují jen malé množství vody – ve skutečnosti rostly nejlépe, když jí dostávaly jen minimální množství. „Zde na Zemi nemůžeme provádět zkoušky s perfektní lunární půdou, ale děláme tu tolik, kolik můžeme. Pak chceme prokázat, že to skutečně funguje i na Měsíci,“ komentoval to Coleman.

Diskuze (5) Další článek: Facebook chce vypnout lajkování stránek. V rámci testu už palce zmizely

Témata článku: Vesmír, Internet, Výzkum, NASA, Země, Měsíc, Experiment, Jídlo, Kolonizace, Rostliny, Domácí, Půda, Rego, Dóm, Laboratoř, JPL, ŘedkvičkaManipulace, neomezená moc a zisk na prvním místě. Kauza Facebook Papers otřásá Zuckerbergovým impériem

Manipulace, neomezená moc a zisk na prvním místě. Kauza Facebook Papers otřásá Zuckerbergovým impériem

** Whistleblowerka vynesla tisíce interních dokumentů Facebooku ** Síť nezvládá moderovat hate speech ani dezinformace ** Zuckerberg nemá nikoho, kdo by se mu postavil

Lukáš Václavík
CenzuraKauzyFacebook
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Digitální mířidla udělají z palných zbraní zbraně proti dronům

Digitální mířidla udělají z palných zbraní zbraně proti dronům

** Američtí mariňáci si pořizují větší množství pokročilých digitálních mířidel SMASH 2000 ** Ta byla vyvinuta k tomu, aby zvýšila šance střelce zasáhnout cíl první ranou ** Umožňují střelci sledovat cíle a nabízejí jim optimální zamíření s přihlédnutím k pohybu cíle

Stanislav Mihulka
ZbraněVojenstvíDrony