Experiment v duchu Jurského parku: na Floridě vypustí do volné přírody 750 milionů geneticky upravených komárů

Američtí vědci připravují experiment, který již nyní budí velké vášně: v následujících dvou letech hodlají na Floridě vypustit do volné přírody 750 milionů geneticky upravených komárů. Pro pilotní projekt již získali povolení od Agentury pro ochranu životního prostředí (Environment Protection Agency; EPA), informuje Interesting Engineering.

Cílem je snaha eliminovat nebo alespoň výrazně snížit populaci komára tropického, který na člověka přenáší smrtelné choroby, jako je virus Zika či horečky chikungunya a dengue. Proti projektu brojí místní obyvatelé i několik skupin, zabývajících se ochranou životního prostředí.

Upravení komáři

„Je to vzrušující vývoj, protože představuje průlom ve více než desetileté práci stovek zanícených lidí z mnoha zemí, kteří chtějí chránit společnost před horečkou dengue, Zikou, žlutou horečkou a dalšími chorobami“ uvedl generální ředitel britsko-americké společnosti Oxitec Gray Frandsen v květnu poté, co Agentura pro ochranu životního prostředí zaštítila tento projekt.

Geneticky modifikovaný komár, označovaný jako OX5034, byl upraven tak, aby samičky uhynuly před přechodem do larvální fáze. Přežijí tak pouze samečci, kteří se živí výhradně rostlinným nektarem, takže nešíří žádné nemoci. Logicky tak může dojít k postupnému vymýcení celé populace komára tropického.

Povolení EPA obsahuje povinnost upozornit úřady 72 hodin před vypuštěním první várky komárů v oblasti Florida Keys, což je souostroví s přibližně 1700 ostrovy ležící na jižním okraji amerického státu Florida. Oxitec pak musí po dobu 10 týdnů provádět testy komárů a monitorovat jejich populaci.

Zásadní odpor

„Přes všechny naléhavé krize, kterým čelí náš národ a stát Florida – jako je pandemie COVID-19, rasová nespravedlnost, změna klimatu – vláda použila peníze daňových poplatníků na experiment v duchu Jurského parku," kritizuje ředitelka Mezinárodního střediska pro posuzování technologií a Centra pro bezpečnost potravin Jaydee Hanson.

Manažerka mezinárodní sítě ekologických organizací Přátelé Země Dana Perls vyjádřila své přesvědčení, že nejde ani tak o naléhavou potřebu řešit choroby přenášené komárem, jakož spíše o snahu o maximalizaci zisků společnosti Oxitec.

Celý experiment vystavuje vědce řadě etických otázek – především zda má člověk právo takovým způsobem zasahovat do přírody. Případné vyhynutí komárů může způsobit nerovnováhu lokálního ekosystému, jejíž následky si aktuálně neumíme představit.

Na druhé straně boj proti komárům v oblasti Florida Keys stojí americký státní rozpočet více než milion dolarů ročně. Většina peněz je investována do nákladného leteckého postřiku, jehož cílem je omezení komáří populace. Genetická modifikace působí v tomto směru jako levnější alternativa.

Diskuze (43) Další článek: U.S. Air Force předvedlo prototyp létajícího auta

Témata článku: Příroda, Výzkum, USA, Genetika, Ekologie, Experiment, Hmyz, Zika, Duch, EPA, Jurský park, Florida Keys, Interesting Engineering, Populace, Choroba, Komáři, Oxitec, FloridaSubvarianta omikronu BA.2 znepokojuje epidemiology. V Dánsku už tvoří skoro polovinu případů

Subvarianta omikronu BA.2 znepokojuje epidemiology. V Dánsku už tvoří skoro polovinu případů

** SARS-CoV-2 omikron má tři hlavní subvarianty: BA.1, BA.2 a BA.3 ** BA.2 je ještě nakažlivější než již tak značně infekční omikron. ** V Dánsku již tvoří polovinu všech případů nákazy omikronem

Karel Kilián
SARS-CoV-2Mutace
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Další ze sérií Xboxu by měla vyjít v kolekci ve stylu Halo: Master Chief Collection

Další ze sérií Xboxu by měla vyjít v kolekci ve stylu Halo: Master Chief Collection

Remaky a remastery starších her jsou i po letech žhavé téma. Na minulé generaci Microsoft zabodoval s kolekcí Halo a vypadá to, že něco podobného chystá pro další značku.

Martin Nahodil
XboxSpekulace
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Dead Drops: Nejpomalejší internet na světě je připravený pro planetu po apokalypse

Dead Drops: Nejpomalejší internet na světě je připravený pro planetu po apokalypse

** V roce 2010 se začala rodit síť mrtvých schránek Dead Drops ** Byly jich tisíce, časem se na ně ale zapomnělo ** Vypravili jsme se ke schránce č. 595, která funguje dodnes

Jakub Čížek
ZajímavostiÚložiště
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda