Experimentální lék proti obezitě vykazuje v nové studii výsledky podobné chirurgickému zákroku

Americká farmaceutická společnost Eli Lilly minulý týden zveřejnila nejnovější údaje ze třetí fáze klinické studie svého experimentálního léku na diabetes druhého typu a obezitu. Lidé, kteří užívali lék tirzepatide, zhubli až 22 % své tělesné hmotnosti a dosáhli v průměru mnohem většího váhového úbytku než skupina užívající placebo.

Publikovaná zjištění jsou zatím sice jen předběžná, ale naznačují, že tirzepatide se může stát zásadním lékem v nové éře léčby obezity. Výsledky ještě nebyly publikovány v odborném časopise, takže je nutné brát je s určitou rezervou. Podle endokrinoložky Samanthy Harris, zabývající se léčbou nadváhy a péčí o diabetiky, jsou však uvedené údaje za předpokladu, že jsou správné, naprosto bezprecedentní.

Nadějné výsledky klinických testů

Studie se zúčastnilo více než 2 500 pacientů, kteří měli nadváhu (definovanou jako index tělesné hmotnosti od 25 do 30) nebo byli obézní (BMI nad 30) a zároveň trpěli onemocněním, které pravděpodobně souviselo s jejich hmotností.

Pacienti byli randomizováni tak, že dostávali buď placebo, nebo jednu ze tří různých dávek (5, 10, nebo 15 miligramů) tirzepatidu, podávaných jednou týdně injekcí pod kůži. Kromě léčby byla každé skupině doporučena dieta se sníženým obsahem kalorií a zvýšení fyzické aktivity. Studie probíhala v USA, Argentině, Brazílii, Číně, Indii, Japonsku, Mexiku, Rusku a na Tchaj-wanu.

Všechny skupiny v průběhu 72 týdnů v průměru zhubly, ale úbytek hmotnosti byl mnohem větší ve skupinách užívajících tirzepatidu. Ti, kteří dostávali 5miligramovou dávku, ztratili v průměru 15 % tělesné hmotnosti. Pacienti, jež dostávali 10miligramovou dávku, ztratili 19,5 % a ti, kteří dostávali 15miligramovou dávku, dokonce 20,9 %. Ve skupině s placebem byl průměrný úbytek hmotnosti jen 3,1 %.

Tirzepatide funguje v podstatě tak, že zvyšuje hladinu hormonu označovaného jako GLP-1 (glukagonlike peptid 1) a také hladinu hormonu GIP (gastrický inhibiční polypeptid). Tyto látky produkované buňkami tenkého střeva patří do inkretinového systému a hrají klíčovou roli v regulaci našeho metabolismu a pocitu hladu.

Léky nejen na obezitu

Již více než deset let se léky na bázi inkretinů ukazují jako cenná a bezpečná léčba diabetu druhého typu, zejména díky zvýšení produkce inzulínu, který pomáhá udržovat pod kontrolou hladinu cukru v krvi. U pacientů, kteří je užívají, se zlepšilo i zdraví kardiovaskulárního systému a některé studie dokonce naznačují, že by mohly mít ochranný účinek proti demenci, i když k potvrzení přínosů bude zapotřebí dalšího výzkumu.

„Myslím, že jsme svědky nové éry terapie. A tyto léky skutečně významně přispějí k boji proti mnoha chronickým onemocněním, s nimiž jsme se dosud jen těžko vyrovnávali,“ řekl odborník na obezitu Michael Albert.

„Schopnost zhubnout 15 %, 20 % nebo 25 % celkové tělesné hmotnosti pomocí léků je neuvěřitelná, protože takové výsledky byly obvykle pozorovány pouze u pacientů, kteří podstoupili bariatrickou operaci,“ konstatovala pochvalně Samantha Harris.

Čekání na schválení

Nežádoucí účinky byly obecně mírné až středně závažné – zahrnovaly například nevolnost, zvracení a průjem, jež se často objevovaly na začátku studie, když se dávky zvyšovaly. Celkový profil bezpečnosti a snášenlivosti tirzepatidu byl podobný jako u jiných inkretinových terapií schválených pro léčbu obezity.

Na základě dřívějších testů předložila farmaceutická firma Eli Lilly tirzepatide již koncem loňského roku ke schválení FDA jako lék na cukrovku. Rozhodnutí o této indikaci se očekává do konce druhého čtvrtletí tohoto roku. Téměř jistě požádá také o schválení jako léku na obezitu, nicméně v tomto směru zatím nebyl stanoven žádný konkrétní harmonogram.

V červnu loňského roku schválil americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro léčbu obezity přípravek Wegovy od firmy Novo Nordisk. Klíčové studie ukázaly, že pacienti při jeho užívání zhubli v průměru 15 % tělesné hmotnosti, což je číslo, které je nyní srovnatelné nebo překonané tirzepatidem.

Diskuze (22) Další článek: Musk umožní Trumpovi návrat na Twitter. Exprezident nechce, ale šance zřejmě využije

Témata článku: Zdraví, Výzkum, Japonsko, Léky, USA, Čína, Rusko, Medicína, Indie, Brazílie, Mexiko, Tělo, Hubnutí, Nadváha, Tchaj-wan, GIP, Bmi, Pacient, Nevolnost, Chirurgický zákrok, Novo Nordisk, Léčba, Tělesná hmotnost, Lék, Argentina, Volně prodejné léky na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Studio Frogwares připravuje hororový projekt Palianytsia

Studio Frogwares připravuje hororový projekt Palianytsia

Na akci v otevřeném světě si budeme muset ještě počkat.

Michal Maliarov
FrogwaresHoror
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

** Umíme vyrobit elektřinu ze Slunce ** Potřebujeme ale obrovskou baterii, kam ji uložíme na noc ** Jednou z cest jsou betonové gravitační baterie

Jakub Čížek
EnergetikaObnovitelné zdroje