Experimentální lék proti obezitě vykazuje v nové studii výsledky podobné chirurgickému zákroku

Americká farmaceutická společnost Eli Lilly minulý týden zveřejnila nejnovější údaje ze třetí fáze klinické studie svého experimentálního léku na diabetes druhého typu a obezitu. Lidé, kteří užívali lék tirzepatide, zhubli až 22 % své tělesné hmotnosti a dosáhli v průměru mnohem většího váhového úbytku než skupina užívající placebo.

Publikovaná zjištění jsou zatím sice jen předběžná, ale naznačují, že tirzepatide se může stát zásadním lékem v nové éře léčby obezity. Výsledky ještě nebyly publikovány v odborném časopise, takže je nutné brát je s určitou rezervou. Podle endokrinoložky Samanthy Harris, zabývající se léčbou nadváhy a péčí o diabetiky, jsou však uvedené údaje za předpokladu, že jsou správné, naprosto bezprecedentní.

Nadějné výsledky klinických testů

Studie se zúčastnilo více než 2 500 pacientů, kteří měli nadváhu (definovanou jako index tělesné hmotnosti od 25 do 30) nebo byli obézní (BMI nad 30) a zároveň trpěli onemocněním, které pravděpodobně souviselo s jejich hmotností.

Pacienti byli randomizováni tak, že dostávali buď placebo, nebo jednu ze tří různých dávek (5, 10, nebo 15 miligramů) tirzepatidu, podávaných jednou týdně injekcí pod kůži. Kromě léčby byla každé skupině doporučena dieta se sníženým obsahem kalorií a zvýšení fyzické aktivity. Studie probíhala v USA, Argentině, Brazílii, Číně, Indii, Japonsku, Mexiku, Rusku a na Tchaj-wanu.

Všechny skupiny v průběhu 72 týdnů v průměru zhubly, ale úbytek hmotnosti byl mnohem větší ve skupinách užívajících tirzepatidu. Ti, kteří dostávali 5miligramovou dávku, ztratili v průměru 15 % tělesné hmotnosti. Pacienti, jež dostávali 10miligramovou dávku, ztratili 19,5 % a ti, kteří dostávali 15miligramovou dávku, dokonce 20,9 %. Ve skupině s placebem byl průměrný úbytek hmotnosti jen 3,1 %.

Tirzepatide funguje v podstatě tak, že zvyšuje hladinu hormonu označovaného jako GLP-1 (glukagonlike peptid 1) a také hladinu hormonu GIP (gastrický inhibiční polypeptid). Tyto látky produkované buňkami tenkého střeva patří do inkretinového systému a hrají klíčovou roli v regulaci našeho metabolismu a pocitu hladu.

Léky nejen na obezitu

Již více než deset let se léky na bázi inkretinů ukazují jako cenná a bezpečná léčba diabetu druhého typu, zejména díky zvýšení produkce inzulínu, který pomáhá udržovat pod kontrolou hladinu cukru v krvi. U pacientů, kteří je užívají, se zlepšilo i zdraví kardiovaskulárního systému a některé studie dokonce naznačují, že by mohly mít ochranný účinek proti demenci, i když k potvrzení přínosů bude zapotřebí dalšího výzkumu.

„Myslím, že jsme svědky nové éry terapie. A tyto léky skutečně významně přispějí k boji proti mnoha chronickým onemocněním, s nimiž jsme se dosud jen těžko vyrovnávali,“ řekl odborník na obezitu Michael Albert.

„Schopnost zhubnout 15 %, 20 % nebo 25 % celkové tělesné hmotnosti pomocí léků je neuvěřitelná, protože takové výsledky byly obvykle pozorovány pouze u pacientů, kteří podstoupili bariatrickou operaci,“ konstatovala pochvalně Samantha Harris.

Čekání na schválení

Nežádoucí účinky byly obecně mírné až středně závažné – zahrnovaly například nevolnost, zvracení a průjem, jež se často objevovaly na začátku studie, když se dávky zvyšovaly. Celkový profil bezpečnosti a snášenlivosti tirzepatidu byl podobný jako u jiných inkretinových terapií schválených pro léčbu obezity.

Na základě dřívějších testů předložila farmaceutická firma Eli Lilly tirzepatide již koncem loňského roku ke schválení FDA jako lék na cukrovku. Rozhodnutí o této indikaci se očekává do konce druhého čtvrtletí tohoto roku. Téměř jistě požádá také o schválení jako léku na obezitu, nicméně v tomto směru zatím nebyl stanoven žádný konkrétní harmonogram.

V červnu loňského roku schválil americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro léčbu obezity přípravek Wegovy od firmy Novo Nordisk. Klíčové studie ukázaly, že pacienti při jeho užívání zhubli v průměru 15 % tělesné hmotnosti, což je číslo, které je nyní srovnatelné nebo překonané tirzepatidem.

Diskuze (22) Další článek: Musk umožní Trumpovi návrat na Twitter. Exprezident nechce, ale šance zřejmě využije

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,