Exploze prototypu kosmické lodi Starship, k níž došlo během testu provedeného 18. listopadu loňského roku, vytvořila díru v zemské atmosféře. Plyne to z nové studie publikované v žurnálu Geophysical Research Letters.
Konkrétně se dotyčná díra otevřela v horní části atmosféry zvané ionosféra, která je složena z neutrálního plynu, iontů a elektronů a jejíž spodní okraj se nachází ve výšce asi 60 km (přes den) nad povrchem naší planety.
Když booster Super Heavy a následně i zbytek prototypu vybuchnul, výsledné zvukové vlny způsobily „vymizení“ elektronů – tedy neutralizovaly náboj okolních atomů. „To je pozoruhodné, protože takové díry obvykle vznikají jako výsledek chemických procesů v ionosféře v důsledku interakce s palivem motoru,“ uvedl hlavní badatel Yury Yasyukevich z Institute of Solar-Terrestrial Physics.
První případ daného typu
Výzkumníci proto tvrdí, že jde o vůbec první zdokumentovanou detekci nechemické díry v ionosféře, která vznikla v důsledku nějaké exploze způsobené člověkem.
Co ovšem vědce zaskočilo nejvíc, byla její velikost – cca 1200 mil, tedy necelých 2000 km. „To znamená, že procesům, které probíhají v atmosféře, stále nerozumíme,“ komentoval to Yasyukevic.
Pro úplnost dodejme, že tato díra se po přibližně 30-40 minutách zacelila. I její krátkodobá existence nám však poskytla vzácný pohled na to, jak ionosféru podobné události mohou ovlivňovat.