Explozi hvězdy, která má být viditelná pouhým okem, lze očekávat každým dnem | Ilustrace: AI Midjourney

Ilustrace: AI Midjourney

Explozi hvězdy, která má být viditelná pouhým okem, lze očekávat každým dnem

Před měsícem jsme vás informovali o blížícím se očekávaném výbuchu novy v souhvězdí Severní koruny, který má být viditelný pouhým okem. Magazín Ars Technica nyní přináší další podrobnosti a zdůrazňuje, že explozi můžeme očekávat každým dnem.

Hvězdný systém, označovaný jako T. Coronae Borealis, známý také jako „Blaze Star“, je většinu času příliš slabý na to, aby byl viditelný pouhým okem. Ale jednou zhruba za osmdesát let přichází prudká termonukleární reakce, která ho rozjasní více než 10 000×. Naposledy se tak stalo v roce 1946.

Dvojhvězda jako časovaná bomba

T. Coronae Borealis se skládá ze dvou hvězd. Jednou z nich je bílý trpaslík – stará hvězda, která již prošla svým životním cyklem poháněným termojadernou fúzí. Stádium bílého trpaslíka je pro hvězdy obvykle velmi klidným obdobím, ve kterém jakoby odcházejí do důchodu. Protože již neprobíhá jaderná fúze, bývají bílí trpaslíci velmi slabí.

V případě T. Coronae Borealis však všechno mění druhá hvězda, která se aktuálně nachází ve fázi červeného obra. Její vnější vrstvy se uvolňují a jsou vytlačovány do vesmíru. Materiál, který se uvolňuje z červeného obra, následně díky gravitaci padá na bílého trpaslíka.

Materiál z červeného obra se postupně hromadí na povrchu bílého trpaslíka, dokud nevytvoří vrstvu, která je tlustá jen několik metrů. Většinu materiálu, který z červeného obra přichází, tvoří vodík. A protože je bílý trpaslík stále horký, dojde nakonec k zážehu, který spustí jadernou fúzní reakci, což v konečném důsledku způsobí výbuch.

Jak se předpovídá exploze?

Díky explozi spatříme na obloze novu – hvězdu, která uvolnila obrovské množství energie a světla, což z ní na krátkou dobu udělá jednu z nejjasnějších hvězd. Během tohoto procesu se pouze asi 5 % vodíkové vrstvy sloučí na těžší prvky, jako je helium, a zbytek bude prostě vyvržen do vesmíru.

Pak celý proces začne znovu, protože exploze není dost velká na to, aby narušila červeného obra. Dárce veškerého vodíku tak prostě bude pokračovat dál ve své činnosti. Díky tomu jsou astronomové schopni předpovídat tuto událost s relativně vysokou přesností.

„Předpovědi v astronomii mají dvě podoby. Jedna je super přesná – například že zatmění Měsíce projde nad městem Houston přesně ve 23:35. Jiné předpovědi jsou takové, kdy řekneme: 'No, vybuchne to někdy mezi květnem a zářím. Možná trochu mimo toto okno,'“ vysvětluje ředitel vědeckého oddělení Lowellovy observatoře ve Flagstaffu v Arizoně Gerard Van Belle.

Nova viditelná pouhým okem

Toto okno lze odhadnout díky tomu, že víme, jak vypadaly události vedoucí k explozi T. Coronae Borealis při jejím posledním výbuchu v roce 1946. Jasnost dvojhvězdy na obloze nejprve trochu klesla, a pak následovala exploze. Stejný proces pozorovali astronomové u tohoto objektu během posledního roku nebo roku a půl. Proto očekávají, že by k výbuchu novy mohlo dojít doslova každým dnem.

V souvislosti s tímto očekáváním bude na T. Coronae Borealis v příštích měsících zaměřeno mnoho velice přesných přístrojů na Lowellově a dalších observatořích. Jejich úkolem bude mimo jiné změřit geometrii rozpínající se ohnivé koule a odvodit přesnou fyziku exploze.

„Ale je také docela hezké, že nepotřebujete nic, pokud máte chuť jít ven a podívat se na to. Naposledy, v roce 1946, dosáhla 3. magnitudy a předtím, v roce 1866, měla 2. magnitudu. Magnituda 2 je asi tak jasná jako Polárka,“ říká Van Belle s tím, že nova bude viditelná v levé části souhvězdí Severní koruna.

Určitě si přečtěte

Články odjinud