Vesmír | Slunce

Extrémní sluneční bouře mohou být častější, než jsme si mysleli

  • Silné sluneční bouře jsou častější, než jsme si mysleli
  • V současnosti přitom představují značné riziko
  • Dnešní svět je totiž velmi závislý na citlivých technologiích

V září 1859 zasáhla Zemi velice silná sluneční bouře, které se říká Carringtonova událost. Slunce tehdy odpálilo mohutný výtrysk plazmy, který pak narušil zemské magnetické pole, spustil ohromující polární záře, poškodil telegrafní síť a dokonce způsobil požáry. Telegrafní dráty prý tehdy jiskřily, jako kdyby hořely a v některých telegrafních aparátech shořel papír.

Tehdejší civilizace ale naštěstí ještě nebyla závislá na elektronice, satelitech a dalších sofistikovaných technologiích, takže škody nebyly tak nedozírné. Dnes je to ale úplně jiné.

Kdyby dorazila podobná bouře, tak by zřejmě způsobila velmi rozsáhlé a nákladné škody, jejichž náprava by trvala dlouhé měsíce, nemluvě o možných četných ztrátách na životech. Proto by bylo velmi dobré odhadnout, kdy by k tomu asi tak mohlo zase dojít. A nejnovější zprávy nejsou příliš optimistické.

Riziko je větší, než jsme se domnívali

Hisashi Hayakawa z japonské Osaka University a britských laboratoří Rutherford Appleton Laboratory se svými spolupracovníky důkladně prozkoumali dostupné údaje o Carringtonově události a tvrdí, že podobné sluneční bouře jsou ve skutečnosti častější, než jsme si mysleli. A jejich riziko je tedy větší a akutnější.

Odborníci se doposud domnívali, že takové sluneční hurikány jsou dost vzácné a mohou zasáhnout Zemi tak jednou za století nebo i méně často. Hayakawa a jeho tým vylepšili rekonstrukci Carringtonovy události a výsledek porovnali s ostatními známými silnými slunečními bouřemi.

Vycházeli přitom především z historických pozorování polárních září, která rozšířili o doposud málo zpracovávaná data z Iberského poloostrova a východní polokoule. Zároveň také analyzovali několik nepublikovaných skic slunečních skvrn, které se nalézaly na Slunci v době Carringtonovy události.

Z jejich výzkumu vyplývá, že Carringtonova událost byla ve skutečnosti součástí celé série slunečních bouří, které tehdy Slunce odpalovalo od počátku srpna do počátku října 1859. Zřejmě i kvůli tomu byla Carringtonova událost na Zemi tak intenzivní. Badatelé také dospěli k závěru, že ve skutečnosti byly s Carringtonovou událostí srovnatelné minimálně dvě další podobné sluneční bouře, k nimž došlo v letech 1872 a 1921.

Hayakawa s kolegy jsou přesvědčeni, že podobné sluneční bouře by mohly udeřit několikrát za století. A je podle nich jenom otázkou času, kdy dojde k další takové události. Dnešní svět je ale velmi závislý na citlivých přístrojích a infrastruktuře, což je ohromné riziko. Vědci doporučují, abychom urychleně toto riziko přehodnotili a hlavně abychom se v co největší možné míře na takový scénář připravili.

Diskuze (14) Další článek: NASA chce podpořit budování soukromých vesmírných stanic

Témata článku: Technologie, Vesmír, Země, Výzkum, Astronomie, Slunce, Katastrofy, Dnešní svět, Mys, Ósaka, Sluneční bouře, Bouře, Riziko


Určitě si přečtěte

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 169

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 35

Lukáš Václavík
UWBIoTTechnologie
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 87

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky
To jsme si to zase zavařili. Ballot screen pro Android je průšvih [komentář]
Jakub Čížek
Evropská unieAndroidVyhledávače
Seznam.cz má vlastního hlasového asistenta pro Android. Rozumí česky a nastaví i budík
Jakub Čížek
Mobilní aplikaceAndroidSeznam.cz
Vyšel Windows 10 October 2020 Update. Poradíme, jak je stáhnout a co je nového
Vladislav Kluska
October 2020 UpdateWindows 10
Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple
Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 67

Karel Javůrek
ProcesoryTestyAMD