Fabriky jedou po pandemii na plný výkon. Emise skleníkových plynů budou letos rekordní

Podle nejnovější zprávy Global Carbon Budget, kterou vypracoval mezinárodní tým složený z více než 100 vědců, je znečištění oxidem uhličitým ze spalování fosilních paliv na nejlepší cestě k překonání předpandemických maxim stanovených v roce 2019. Světu tak hrozí, že pokud bude pokračovat v dosavadní praxi, překoná klíčovou hranici klimatických změn již za devět let.

V tomto časovém horizontu máme bez zásadního omezení znečišťování, které ohřívá planetu, šanci zhruba půl napůl, že globální teploty vystoupí o více než 1,5 stupně Celsia nad předindustriální úroveň. V tomto bodě se vyhlídky na schopnost obyvatel a ekosystémů přizpůsobit se stávají poměrně hrozivými.

Je to i politická otázka

Pokud se do tohoto bodu skutečně dostaneme, pak do roku 2050 bude dvakrát více velkoměst vystaveno „tepelnému stresu“, čímž bude nebezpečně vysokými teplotami ohroženo až o 350 milionů lidí víc než dnes. Až o polovinu více lidí na světě se bude potýkat s úbytkem vodních zdrojů. Vědci očekávají, že se zvýšením globálních teplot o 2 °C zanikne 99 % korálových útesů.

Proto se tento týden do Egypta sjíždějí (či přesněji řečeno slétávají) delegáti téměř všech zemí světa na každoroční summit OSN o klimatu. Letos bude kladen velký důraz na to, aby bohaté země, které jsou za znečištění nejvíce zodpovědné, zaplatily za „ztráty a škody“ způsobené klimatickými změnami.

To se týká zejména nevratných škod, kterým čelí země nejvíce ohrožené klimatickými změnami, jako je ztráta půdy kvůli stoupajícím hladinám moří a rozšiřujícím se pouštím. Jednání o klimatu mají také přimět čelní představitele, aby posílili závazky ke snížení znečištění v rámci Pařížské dohody, která stanovila cíl omezit globální oteplování na přibližně 1,5 °C.

Očekávaný, ale nežádoucí rekord

Jak ukazuje nejnovější zpráva Global Carbon Budget, náš svět rozhodně není na cestě k dosažení stanovených cílů. Emise oxidu uhličitého z fosilních paliv vzrostly v roce 2022 oproti předchozímu roku o 1 %. Největším viníkem tohoto nárůstu je rostoucí spotřeba pohonných hmot v důsledku oživení letecké dopravy.

Zatímco v Číně a Evropské unii se podle odhadů letos podaří snížit emise oxidu uhličitého, ve Spojených státech, Indii a jinde na světě rostou. I díky tomu nejnovější údaje potvrzují, že tempo růstu emisí CO2 z fosilních zdrojů zpomaluje, a to ze 3 % ročně v průběhu roku 2000 na přibližně 0,5 % ročně v posledním desetiletí.

Zpráva uvádí, že aby země dostály svým závazkům z Pařížské dohody, musely by každý rok výrazně snižovat emise. Ty by přitom měly klesat přibližně o tolik, o kolik klesly v roce 2020, kdy si pandemie vynutila snížení znečištění z dopravy a průmyslu. V roce 2020 emise oproti předcházejícímu roku poklesly o 5,4 %.

Diskuze (3) Další článek: Máte-li alergii na pyl, choďte ven ráno. Odpoledne a večer bývají koncentrace nejvyšší, zjistili vědci

Témata článku: USA, Čína, Indie, CO2, Evropská unie, Atmosféra, Klimatická změna, Globální oteplování, Egypt, Znečištění, Teplota, Pandemie, Fosilní palivo, Pařížská dohoda, Emise, Fabrika, Klimatické změny, Skleníkové plyny, Plný výkonJak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

** Některé závodní trimarány překonají rychlost větru, který je pohání ** Jak je něco takového vůbec možné? Neporušují zákony fyziky? ** Ale vůbec ne. Stačí si připomenout sčítání vektorů

Jakub Čížek
JachtaFyzikaTechnologie
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu