Falcon 9 vynese další várku družic Starlink. Sledujte start rakety online

Dnes večer ve 21:30 našeho času by měla odstartovat raketa Falcon 9 s další várkou satelitů projektu Starlink. Start rakety můžete sledovat online s českým komentářem:

Stream přináší Mall.TV a pořad Vesmírné starty.

Původně se mělo letět až zítra, ale SpaceX se rozhodla termín přesunout. Důvodem je lepší předpověď počasí na středu pro startovní i přistávací oblast.

Ani při této misi nebude chybět pokus o záchranu prvního stupně na mořské plošině s názvem Of Course I Still Love You - na ni by měl první stupeň, pro který to bude již 4. mise, dosednout necelých devět minut po startu. Těšit se můžeme i na opakovaně použitý aerodynamický kryt a pokus o jeho záchranu. K samotnému uvolnění družic by mělo dojít zhruba čtvrt hodiny po startu.

Projekt Starlink vznikl v režii firmy SpaceX a měl by se stát největším projektem v historii kosmonautiky – myšleno z hlediska počtu objektů na oběžné dráze. Těch by totiž mělo být ve výsledku více než 12 000. Družice tohoto systému mají zajistit celosvětově dostupné a spolehlivé připojení k internetu, což by mělo praktické aplikace v mnoha oborech lidské činnosti.

Výroba těchto družic je automatizovaná a probíhá na sériové lince, což snižuje náklady na jejich vývoj. O vynášení družic Starlink (vždy ve várce po 60 kusech) se stará raketa Falcon 9, která patří také firmě SpaceX - v tomto případě tedy vlastními raketami vynáší vlastní náklad.

Diskuze (22) Další článek: Na hře Cyberpunk 2077 se veze i Seagate. Představil speciální sérii pevných disků

Témata článku: Internet, SpaceX, Kosmonautika, Raketa, Starlink, Vesmírné starty, Družice, Falcon, VAR, Start rakety, Start, DAL, Cours I Still Love You, SLE, Várka, Čtvrt hodinyJediná letošní mobilní novinka od Huawei. Nova 9 sází na líbivý design a svižné prostředí

Jediná letošní mobilní novinka od Huawei. Nova 9 sází na líbivý design a svižné prostředí

** Huawei představuje jedinou telefonní novinku tohoto roku ** Elegantní Nova 9 se chlubí hlavně vzhledem ** Na trhu to nebude mít snadné, čeká jej nejedna výzva

Jan Láska
Střední třídaPreview
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Robotický tank TRX veze 50 sebevražedných dronů Switchblade. Tohle je zbraň nové doby

Robotický tank TRX veze 50 sebevražedných dronů Switchblade. Tohle je zbraň nové doby

** . Společnost General Dynamics Land Systems předvedla maketu svého nového robotického vozidla TRX ** To představuje unikátní mobilní systém pro 50 sebevražedných dronů Switchblade ** Vozidlo TRX je v této verzi rovněž vybaveno kvadrikoptérou

Stanislav Mihulka
VojenstvíDronyRoboti
16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

** Internet se roky bavil umělé rozčtverečkovanými místy v mapách ** Postupně jich ale ubývá, nebo se jedná o běžné chyby ** Výjimkou je Evropa. Tady čtverečkujeme až až

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy