Statický zážeh Falconu Heavy odložen (sledujeme on-line)

  • Falcon Heavy od společnosti SpaceX se chystá na první start, který proběhne v lednu.
  • Falcon Heavy je nejsilnější raketou současnosti.
  • Při prvním startu vynese na dráhu k Marsu auto Tesla Roadster.

Falcon Heavy je nejsilnější současná raketa. Kolos o hmotnosti 1400 tun a výšce 70 metrů dokáže vynést na nízkou oběžnou dráhu náklad o hmotnosti 64 tun. Fakticky se jedná o tři spojené první stupně rakety Falcon 9. První stupeň Falconu Heavy bude disponovat 27 motory Merlin 1D.

Do tohoto článku budeme průběžně doplňovat nové informace související s přípravou a prvním startem Falconu Heavy.

Sledujeme živě

17. ledna: nový termín pro statický zážeh je v pátek od 21:30 do 03:30.

16. ledna: ke statickému zážehu nedojde ani dnes. Nový termín zatím není. Na nedaleké startovací rampě 41 probíhají finální přípravy na čtvrteční start rakety Atlas V. Je nepravděpodobné, že by statický zážeh proběhl do startu rakety Atlas V.

15. ledna: statický zážeh opět přesunut. Nový termín je úterý od 22:00.

Pěkný snímek startovacího komplexu z družice Deimos2

13. ledna: Statický zážeh byl opět přesunut – tentokrát na pondělí od 22:00 do 4:00.

12. ledna 2018

19:55: Falcon Heavy se právě teď vrací do vertikální pozice.

8:30: statický zážeh byl přeložen na noc ze soboty na neděli. Okno je mezi 23:00 a 04:00 našeho času. Spaceflight Now navíc zachytil, že SpaceX raketu opět sklopil naležato.


11. ledna 2018

19:00: statický zážeh byl zrušen kvůli problému v předstartovních přípravách.

18:26: Na záběrech je patrná pára, což je důkaz, že probíhá tankování paliva (petrolej) a kapalného kyslíku.

18:21: Živé záběry z Mysu Canaveral můžete sledovat zde.

11:00: Vypadá to, že by dnes mohlo dojít ke statickému zážehu. Okno pro něj se otevírá v 19:00. V té době už budou na Mysu Canaveral panovat přísná opatření – včetně omezení pohybu osob. Statický zážeh má trvat asi 12 sekund, což je 4krát déle než u statického zážehu „obyčejného“ Falconu 9. Zážehu předchází simulace předstartovních příprav, jako kdyby šlo o skutečný start.

Pokud dnes dojde ke statickému zážehu a vše proběhne dobře, mohla by raketa Falcon Heavy odstartovat někdy po 26. lednu.


10. ledna 2018

20:00: Je už prakticky jisté, že dnes statický zážeh nenastane. Zítra je okno opět od 19:00 do 01:00.

19:00: Více zdrojů potvrzuje, že ke statickému zážehu dojde až ve čtvrtek.

18:00: Objevují se informace, že statický zážeh byl odložen na čtvrtek. Ať už to bude dnes nebo zítra, tak okno začíná v 19:00 našeho času a trvá šest hodin.


9. ledna 2018: Novinář Emre Kelly z Florida Today uvádí, že statický zážeh Falconu Heavy proběhne ve středu mezi 13. a 19. hodinou (19:00 až 01:00 našeho času). Nelze asi očekávat, že by SpaceX vysílala statický zážeh živě. Možná se ale objeví videa od fanoušků a lidí na Mysu Canaveral.


8. ledna 2018: Falcon Heavy je zpět na rampě a to i s nákladem, což je zajímavé. Statický zážeh probíhá u Falconu 9 bez nákladu, aby se nezničil, kdyby náhodou (a SpaceX už jednou raketa na rampě explodovala).

Falcon Heavy ale má na vrcholu vůz Tesla a ne drahou družici a SpaceX chce asi vyhodnotit i chování rakety v konfiguraci, v jaké odstartuje. Termín statického zážehu zatím nebyl stanoven, ale nastane do konce tohoto týdne.


8. ledna 2018: Falcon 9 v noci na dnešek po mnoha odkladech odstartoval. SpaceX se nyní může soustředit na statický zážeh Falconu Heavy.


7. ledna 2018: v noci na pondělí má odstartovat Falcon 9 s družicí Zuma. Startovací okno je od 2:00 do 4:00 našeho času. Start můžete sledovat na Youtube kanále SpaceX nebo Facebooku. Pokud Falcon 9 odstartuje, bude se moci SpaceX už soustředit na statický zážeh Falconu Heavy.


5. ledna 2018 – Elon Musk uveřejnil nové video ze vztyčování rakety na konci prosince. Uvedl, že statický zážeh proběhne příští týden a start rakety na konci měsíce.

SpaceX kvůli špatnému počasí odložil start rakety Falcon 9 s družicí Zuma na noc z neděle na pondělí našeho času. Očekává se, že statický zážeh Falconu Heavy proběhne až po něm.


4. ledna 2018 – „Běžný“ Falcon 9 je na startovací rampě v poněkud „odstrojeném stavu“ bez nákladu. Kvůli počasí byl jeho start přeložen na neděli ráno našeho času. Start Falconu 9 s tajnou družicí Zuma je důležitý, protože není moc reálné, že by SpaceX provedla statický zážeh Falconu Heavy ve stejný den. I tak ale stále počítáme s tím, že by statický zážeh mohl proběhnout v sobotu.


4. ledna 2018 – Uživatel Redditu Theblacksheel přidal do oficiálního videa od SpaceX legendární raketu Saturn V. Můžeme teď srovnat její velikost s Falcon Heavy. Saturn V dokázal vletech 1967–1973 dostat na nízkou oběžnou dráhu Země náklad o hmotnosti 140 tun, SpaceX pro Falcon Heavy plánuje „jen“ 64 tun.


3. ledna 2018 – SpaceX uveřejnil oficiální fotografie (najdete je v galerii) a video rakety na startovací rampě.

V noci z pátku na sobotu má do vesmíru odstartovat Falcon 9 s tajnou družicí Zuma. Statický zážeh Falconu Heavy proběhne nejspíše až po tomto startu.


31. prosince 2017 – Bude statický zážeh 6. ledna?

Zažehnou se „tři první stupně“ na Tři krále? Zatím se jedná o předběžné datum, kdy by mohl proběhnout statický zážeh. SpaceX má nyní plné ruce práce se startem rakety Falcon 9, která 5. ledna vynese tajnou družici Zuma.

Při statickém zážehu nenaskočí všech 27 motorů Merlin 1D současně. SpaceX využije podobný postup, jaký využívala NASA u raketoplánů – tři motory vesmírného korábu se zažehly postupně se zpožděním 120 milisekund. V případě Falconu Heavy se zažehnou vždy dva motory, pak s krátkým zpožděním další dva atd.

Statický zážeh není žádná rutina, jak se můžete přesvědčit na tomto videu:


29. prosince 2017 – Falcon Heavy už není na startovací rampě

Přesně jak se dalo očekávat, raketa Falcon Heavy byla před východem slunce opět sklopena do horizontální pozice.


28. prosince 2017 – Falcon Heavy je na startovací rampě

Před Vánocemi ukázal Elon Musk na sociálních sítích sestavenou raketu v montážní hale. Mimo záběry fotoaparátů byla raketa zvednuta a položena na zařízení TEL (Transporter/Erector/Launcher), které zajišťuje dopravu rakety na startovní rampu. Na rozdíl od raketoplánů cestuje Falcon na startovací komplex v horizontální poloze a do vertikální pozice je kolos postaven až na startovací rampě.

28. prosince byl Falcon Heavy dopraven na startovní komplex 39A, ze kterého v minulosti startovaly rakety Saturn V (Apollo) a raketoplány.

Raketa je na rampě v kompletní podobě a to včetně aerodynamického krytu a Tesly. V nejbližších hodinách se ale Falcon Heavy nejspíše zase vrátí do montážní haly. Vývoz proběhl pouze za účelem testování pozemní infrastruktury.

Toto je aerodynamický kryt Falconu Heavy, ve které vyletí do vesmíru Tesla Roadster Elona Muska:

Okolo Tří králů proběhne simulace přípravy na start a zkušební tankování nádrží. SpaceX už tradičně provede také statický zážeh motorů – tentokrát nahodí vůbec poprvé 27 motorů Merlin současně.

Datum startu zatím stanoveno nebylo. Předpokládá se, že by k němu mohlo dojít ve druhé polovině ledna – pokud vše půjde bez problémů.

Startovací komplex LC-39A

  • První start z něj proběhl v roce 1967
  • 12krát z něj startovala raketa Saturn V, 82krát americký raketoplán a 12krát Falcon 9.
  • Sousední rampu LC-39B bude využívat raketa SLS, kterou chystá NASA
Diskuze (41) | Od skříní a chladičů k pořádnému hardwaru. NZXT ukázalo svoji první desku

Témata článku: Vesmír, Facebook, YouTube, Falcon Heavy, Elon Musk, SpaceX, Elektromobily, Mars, Falcon, Saturn, Raketa, Apollo, Nejsilnější raketa, Mys Canaveral, Rampa, Startovací okno, Vesmírný koráb, Start, První start, Oficiální video, Podobný postup, Merlin, Sociální síť, Saturn V, Legendární raketa

Určitě si přečtěte