Astronomové objevili fascinující pulsar. Ten po desetiletí krade své doprovodné hvězdě hmotu, kterou následně vypouští ve formě jakýchsi „kosmických dělových koulí“.
Pulsary jsou vysoce zmagnetizované pozůstatky mrtvých hvězd, které v překvapivě pravidelných intervalech uvolňují elektromagnetické pulsy. Ale PSR J1023+0038, nacházející se zhruba 4500 světelných let daleko v souhvězdí Sextantu, má některé neobvyklé vlastnosti, jež upoutaly pozornost astronomů.
Zcela konkrétně uvolňuje pulsy s různými úrovněmi jasu, jako by dokázal střídat dva „režimy funkčnosti“.
Umělecká představa pulsaru, který krade plyn ze svého hvězdného průvodce
Mimořádné kosmické události
Mezinárodní tým výzkumníků nakonec dospěl k závěru, že PSR J1023+0038 vymršťuje nahromaděnou hmotu odcizenou své doprovodné hvězdě. Badatelé detekovali tuto aktivitu ve formě milisekundových rádiových vln a to 12 různými teleskopy i jinými přístroji.
„Byli jsme svědky mimořádných kosmických událostí, kdy obrovské množství hmoty, podobné kosmickým dělovým koulím, bylo během velmi krátkého časového rozpětí (desítky sekund) vypuštěno do vesmíru z malého, hustého objektu rotujícího neuvěřitelně vysokou rychlostí,“ uvedla hlavní autorka studie Maria Cristina Baglio.
Zdá se, že neobvyklý pulsar skutečně jaksi přepíná mezi „high“ a „low“ režimem: nejprve vydává jasné rentgenové záření spolu s UV a viditelným světlem, načež se výrazně ztlumí a emituje rádiové vlny. Každý tento mód přitom trvá několik sekund až minut, zatímco vlastní přepnutí z jednoho do druhého zabere jen několik málo sekund.