Fermi detekoval velmi dlouhý a zvláštní gama záblesk, který aktivoval přístroje dvakrát | Foto: NASA, ESA, M. Kornmesser

Foto: NASA, ESA, M. Kornmesser

Fermi detekoval velmi dlouhý a zvláštní gama záblesk, který aktivoval přístroje dvakrát

  • Gama záblesky většinou nebývají moc dlouhé
  • Najdou se ale i pozoruhodné výjimky
  • Nedávno byl zachycen velmi zvláštní gama záblesk, který trval déle než tisíc sekund

Gama záblesky (GRB, podle anglického Gamma Ray Burst) jsou, alespoň pokud víme, projevy nejvíce energetických událostí ve vesmíru. Jsou to ohromující výkřiky v oblasti gama záření, které letí vesmírem obvykle miliardy let.

Gama záblesky většinou nebývají moc dlouhé, o čemž svědčí skutečnost, že je astronomové považují za „dlouhé“, když jsou delší než 2 sekundy. Je to také důvod, proč je gama záblesky obtížné zkoumat.

Najdou se ale i pozoruhodné výjimky. Lovci gama záblesků nedávno zachytili velmi zvláštní gama záblesk GRB 220627A, který trval déle než tisíc sekund. Zároveň byl tak zvláštní, vlastně dvojitý, že aktivoval zařízení pro detekci gama záblesků Fermi Gamma Ray Burst Monitor, které pracuje na vesmírném gamateleskopu Fermi, nikoliv jednou ale hned dvakrát.

Vzhledem k tomu, že gama záblesky jsou typicky velmi krátké, vědci při jejich výzkumu využívají i dosvit (afterglow) gama záblesku, čili doprovodné záření v rádiové oblasti i jiných částech elektromagnetického spektra. Díky takovým pozorováním víceméně víme, že gama záblesky vznikají při zhroucení masivních hvězd. A také když se srazí dvě neutronové hvězdy a vytvoří černou díru.

Projev gravitační čočky?

Proč ale dotyčný záblesk trval více než 15 minut a byl dvojitý? Podle pozorování dosvitu by původcem záblesku GRB 220627A neměl být žádný nestandardní či vyloženě exotický objekt. Jeho dosvit je velmi podobný dosvitům jiných velmi dlouhých gama záblesků.

Jedním z možných vysvětlení je, že tenhle gama záblesk proletěl gravitační čočkou, kterou mezi zdrojem záblesku a námi vytvořil nějaký hodně hmotný objekt. Dvojitý gama záblesk by mohl být projevem gravitační čočky, kdy jeden z obrazů gama záblesku nepatrně zbrzdil kvůli průchodu odlišným prostředím.

Jasné to ale zatím rozhodně není. Jak je v podobných případech obvyklé, astronomové budou muset pozorovat více podobných zvláštních gama záblesků, aby je lépe pochopili. Teď je každopádně jasné, že diverzita gama záblesků je ve vesmíru větší, než jsme si mysleli.

Titulní foto je pouze ilustrační.

Určitě si přečtěte

Články odjinud