Finové chystají stavbu další pískové baterie. V zimě zvládne vytápět celé město po dobu jednoho týdne

Téměř přesně před rokem jsme psali o první pískové baterii, která slouží ke skladování energie vyrobené z obnovitelných zdrojů po dobu až několika měsíců. Toto řešení se očividně osvědčilo, neboť firma Polar Night Energy oznámila plány na vybudování další pískové baterie ve finském městečku Pornainen.

Pískové baterie fungují jako zásobník energie s vysokou kapacitou. Ta je do nich ukládána v podobě tepla, které lze následně využít k vytápění domů nebo k výrobě horké páry. K ohřívání písku je využívána elektřina z obnovitelných zdrojů v době, kdy je jí přebytek a je nejlevnější.

Co je vlastně písková baterie?

Písková baterie využívá jako médium pro ukládání energie ve formě tepla písek nebo jemu podobný materiál. Jejím hlavním účelem je sloužit jako vysokokapacitní zásobník přebytečné větrné a sluneční energie.

Jednotka se skládá z izolovaného ocelového sila naplněného pískem a je vybavena trubkami pro přenos tepla a technologií pro přeměnu elektřiny na teplo. V případě potřeby lze ze systému odebírat teplo k různým účelům.

Celý systém se nespoléhá na žádné výjimečné nebo vzácné materiály. Podle vyjádření Polar Night Energy není až tak důležitá velikost zrn písku a pro účely ukládání energie raději používají materiály, které se běžně nepoužívají ve stavebnictví.

První pískovou baterii firma postavila ve spolupráci s malou elektrárnou ve městě Kankaanpää v západním Finsku. Do provozu byla uvedena v roce 2022 a poskytuje 100 kW tepelného výkonu a kapacitu 8 MWh. Na následujícím videu můžete vidět, jak taková baterie funguje.

Druhá písková baterie

V březnu Polar Night Energy oznámila uzavření dohody o spolupráci s finskou teplárenskou společností Loviisan Lämpö, jejímž cílem je vybudovat další pískovou baterii v Pornainenu. Zařízení bude měřit na výšku přibližně 13 metrů a do šířky bude mít asi 15 metrů, přičemž výstavba a testování potrvá něco přes rok.

Po uvedení do provozu bude baterie schopná uskladnit až 100 MWh tepelné energie a poskytovat 1 MW tepelného výkonu. V oblasti obývané necelými pěti tisíci obyvateli to odpovídá dodávkám tepla v zimě po dobu až jednoho týdne. Jako materiál pro ukládání tepelné energie bude použit drcený mastek.

Cílem pískové baterie je snížit emise oxidu uhličitého při výrobě dálkového tepla a zavést novou flexibilní technologii výroby tepla. „Díky pískové baterii můžeme výrazně snížit množství energie vyrobené spalováním a zcela vyloučit používání ropy,“ uvedl generální ředitel Loviisan Lämpö Mikko Paajanen.

Diskuze (17) Další článek: Dialog Formátovat vznikl jako dočasné řešení před 30 roky. Najdeme ho ještě ve Windows 11

Témata článku: , , , , ,