Teď ještě otázka jak levná je ta levná energie....protože stavět takovou infrastrukturu jen abych využil třeba 3x levnější energii mi nedává vůbec smysl, když to bude baterka jen na teplo. To už můžu rovnou vzít tu drahou energii na pohon tepelného čerpadla a být na stejné částce...A s nějakým inteligentním řízením můžu využít akumulační schopnosti třeba podlahového topení a natopit při levné elektřině....
A když nebudete potřebovat topit, tak s tím uděláte co? Toto je baterie. Primárně jde energie do provozu domů a v případě přebytků se ohřívá písková baterie.
To je zajímavá myšlenka, protože i do úložiště asi nelze cpát energii do nekonečna. Pokud bude přebytek energie, a baterie už bude také ohřátá, mohlo by se asi stát, že se i v ní něco přehřeje. Mohla by se i písková baterie poškodit příliš vysokou teplotou kvůli přebytku uložené energie, kterou by nikdo neodebíral? Nebo ohrožovat příliš vysokou teplotu své okolí, a přispívat tak k oteplování?
Tak se ohreje mistni bazen. Urcite to maji promysleny 😃 A kdyz ne, staci je nasmerovat na zdejsi diskusi. I kdyz radeji ne. Jeste by se dozvedeli, ze jim to nefunguje.
Jen aby jim nakonec při velkém nadbytku energie nakonec všechny bazény ve Finsku nevyvřely ... 🙂
Baterie bude zaizolovaná, aby se minimalizovaly ztráty. Bude dimenzovaná na dané území s maximální tepelnou kapacitou, kterou nesmí překročit. Pokud bude plně nabita, prostě se vypne ohřev. A pokud nebude odběr pro elektrickou energii jinde, prostě se vypnou elektrárny (a to i větrníky nebo soláry).
Co kdyby dali do každého bytu malou pískovou baterii. Nemuseli by tam tahat trubky s teplou vodou, ale stačili by elektrické kabely. Tepelné ztráty by nevadily, protože by topily v tom bytě. Když by to nestačilo, tak by ventilátorem foukali dovnitř vzduch, který by vycházel ven teplý.V časech laciného proudu by by to nahřáli a pak tím několik dnů dopili.Možná něž písek by byly lepší cihly. Netřeba pak konstrukci (sud) co by to držela v požadovaném tvaru.Ano takto fungují akumulační kamna - vynález starý 50+ let.
Až na jednu maličkost, akumulační kamna pracují v režimu nabíjení a vybíjení v rámci čtyřiadvaceti hodin, tato nádrž dokáže teplo uchovat měsíce.
V dnešních aspoň trochu izolovaných domech se nabijí večer a topí týden. Zpočátku sáláním, později je nutnou pustit ventilátor.Uchovat teplo měsíce je jedna věc. Rozvést do bytů ve městě (asi trubkami s teplou vodou) na kilometrové vzdálenosti je věc druhá.
Az se to bude stavet ve velkem pro velka mesta, tak to bude jeste vyhodnejsi. Obsah zasobniku roste s treti mocninou rozmeru a plocha potrebna na oplasteni s druhou mocninou. Cim vetsi obsah, tim relativne mensi spotreba oceloveho plaste. A do zasobniku se muze nasypat kde co. Treba ve Finsku bude pisku z more docela dost. Staci proplachnout vodou aby se odstranila sul kvuli korozi a "baterka" je hotova.
Hoďně obnovitelne energie (u finskych větrna) má za nasledek vykyvvy, přebytek elektriky v někere hodziny čy ďny, proto je elektrika v toto obdobi łacna a vypľati sa ju taktok akumulovať. U naz dokonca było ze 100 z 200 hodzin v roku, hdy była cena elektřiny na energ. burze zaporna, tj. byli zmy płaceni za odebirani elektřiny..
Přesně tak když fouká a svítí tak je elektriky habaděj, ta záporná cena u elektrické energie je poměrně často a musí spoustu zdrojů odstavovat.
a co budou dělat druhý týden? připojej další, nebo jim mezitím vychladne?
Bohužel nejde všechno mít najednou, musí se jít postupnými kroky. Vemte si, jakou finanční a emisní úsporu udělá spotřeba města za týden. Navíc tuto baterii nabíjí v případě, že je energie přebytek (což u větrných elektráren možná nejde dobře predikovat - nevím), takže se bude průběžně "dobíjet".U nás se jako baterie na vykrývání špiček v elektrické síti používá například vodní přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně (pro srovnání: v případě potřeby dokáže elektrárna Dlouhé stráně dodávat energii nepřetržitě šest hodin. Ten týden u finů je pro nás zbožné přání, ale to už srovnávám hrušky a jablka...)
Názor byl 4× upraven, naposled 5. 4. 2024 18:49
Zkuste zapojit mozek a vymyslet sama (sám) ....
Tak co asi? Přinejhorším to samé co teď, ohřívat stávajícím způsobem.Tohle mít za barákem, tak mám celou zimu teplo zdarma.
Musí se modlit, aby nebyla zima tak dlouho. Protože až to dostaví, tak se to město odpojí od ostatních zdrojů tepla.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.