Flavanoly v akci aneb kakao jako „duševní doping“

  • Flavanoly obsažené například v kakau napomáhají lepšímu zásobování mozku kyslíkem
  • Efekt těchto látek průkazně zvyšuje duševní výkonnost při řešení obtížných úloh
  • Flavanoly však nezabírají lidem, kteří už mají zásobování mozku kyslíkem na optimu
Flavanoly v akci aneb kakao jako „duševní doping“

Duševní doping se stal celkem běžnou záležitostí nejen mezi univerzitními studenty. Sahají po něm i středoškoláci, a dokonce i žáci základních škol. Pomáhají si s ním i lidé náročných profesí. Podle průzkumů provedených na amerických univerzitách užívá léky určené lidem trpícím poruchami soustředění až 40 % studentů v naději, že jim to pomůže zvládnout nároky studia.

Podle některých studií tento duševní doping nezvyšuje samotný výkon mozku, ale pouze posouvá hranice námahy, kterou jsou lidé ochotni vynaložit k dosažení cíle.

Nová studie britsko-amerického týmu vedeného Catarinou Rendeirovou z University of Birmingham otevírá duševnímu dopingu další perspektivy. Místo shánění léků na černém internetovém trhu by měl stačit nákup v obchodě s potravinami.

Jako účinný prostředek pro povzbuzení duševního výkonu se ukázaly flavanoly obsažené v celé řadě potravin rostlinného původu. Vyskytují se v zelenině i ovoci. Ve vyšších koncentracích je nalezneme v kakau nebo v některých čajích. V předvánočním a vánočním čase máme tedy všichni spoustu příležitostí užít si efektu flavanolů do sytosti.  

Flavanoly bývají obvykle spojovány s pozitivními účinky na kardiovaskulární systém. Jejich efekt na práci mozku není detailněji prozkoumán.

Flavanoly zabírají jen při těžkých úlohách

Rendeirová a její spolupracovníci získali ke spolupráci zdravé dobrovolníky, které nechali dýchat vzduch obsahující 5 % oxidu uhličitého. To je sice víc než stonásobně vyšší koncentrace ve srovnání s obsahem oxidu uhličitého v zemské atmosféře, ale na druhé straně to není nic, s čím by se člověk běžně nesetkával. Stejné množství oxidu uhličitého obsahuje vzduch vydechovaný z plic. 

Zvýšený obsah oxidu uhličitého navozuje v lidském organismu stav označovaný jako hyperkapnie. Mozek na ni reaguje zvýšeným přílivem krve do mozku. Nervová tkáň se tak lépe zásobuje kyslíkem a snáze se zbavuje nadbytečného oxidu uhličitého.

Vědci sledovali u dobrovolníků úroveň okysličení krve v části mozku zvané prefrontální kortex. Právě tady řešíme složité problémy vyžadující racionální uvažování. Dobrovolníci dostali za úkol řešit řadu různě složitých úloh vyžadujících logické myšlení.

V experimentů vypili  dvakrát kakaový nápoj, přičemž jednou byl nápoj připraven z kakaa bohatého na flavanoly a podruhé z kakaa, které bylo flavanolů zbaveno.  Ani dobrovolníci ani experimentátoři nevěděli, jaké kakao dobrovolníci právě vypili.  

 Psychotesty proběhly před napitím a po vypití kakaového nápoje. Výsledky měření odhalily, že po vypití nápoje bohatého na flavanoly vykazovali dobrovolníci třikrát vyšší míru okysličení krve v prefrontálním kortexu. Krev se jim také okysličovala rychleji.

Významně se dobrovolníci lišili i ve správnosti a rychlosti řešení testů. Zajímavé je, že efekt byl patrný jen při řešení těch nejobtížnějších úloh, které dobrovolníci „dopovaní“ flavanoly řešili v čase kratším o 11 %.

Na malou skupinu dobrovolníků flavanoly nezabíraly. Měření odhalilo, že tito lidé mají i bez „dopingu“ velmi dobře okysličenou krev v prefrontálním kortexu a přídavek flavanolů už na tom nedokáže nic vylepšit.

Diskuze (1) Další článek: Konec „modrých obrazovek smrti“ po připojení disku – Microsoft po několika měsících vydal záplatu

Témata článku: Výzkum, Mozek, CO2, Potraviny, Doping, Nápoj, Oxid uhličitý, Kakao, Kyslík, Zelení, Dobrovolníci, Univerzita of Birmingham, Úloha22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna
Icarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Icarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Už jste také zařvali na nehostinné planetě bez možnosti pokračovat?

Michal Maliarov
IcarusSurvival