Flying-V: V experimentálním tryskovém dopravním letounu by pasažéři seděli v křídlech

New Atlas informoval o tom, že poprvé úspěšně vzlétl zmenšený model Flying-V – tedy experimentálního tryskového dopravního letounu, v němž by pasažéři seděli v křídlech. V těch by se nacházely i palivové nádrže a nákladový prostor.

Díky tomuto unikátnímu designu by byl Flying-V o 20 % úspornější než aktuálně nejmodernější letadla na trhu. Zatím ovšem není jasné, jak dobře takové řešení může fungovat v praxi.

Ostatně, pořádným oříškem byl i test zmenšeného modelu bez posádky. Dokonce ani inženýři, kteří ho pomáhali navrhovat, si nebyli jisti, jak stroj obstojí při startu a přistávání.

„Jednou z našich obav bylo, že by letoun mohl mít nějaké potíže se vzletem, protože předchozí výpočty ukázaly, že problémem může být ‘rotace’. Tým optimalizoval zmenšený model tak, aby tomuto problému zabránil. Ale abyste měli jistotu, musíte letět,“ konstatoval Roelof Vos z Delft University of Technology.

Pokud jde o přistání, Vos ho označil za „poněkud drsné“. Důvodem je skutečnost, že letadla mají tendenci se během něj trochu naklánět tam a zpět – v důsledku čehož by lidem cestujícím ve Flying-V nejspíš bylo pěkně špatně.

Diskuze (54) Další článek: První česká autonomní formule: Je plná senzorů, elektrická a už vítězí nad světem

Témata článku: Testy, Technika, Doprava, Letadla, Létání, Design, Model F, New atlas, Pasažéři, Trysk, Dopravní letoun, Zmenšený model, Křídlo, Model, LetounŠmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
Velký špatný. Windows 11 mohou snižovat výkon PC až o čtvrtinu. Hlavně kvůli bezpečnosti

Velký špatný. Windows 11 mohou snižovat výkon PC až o čtvrtinu. Hlavně kvůli bezpečnosti

** Výkon PC je ve Windows 11 nižší než ve Windows 10 ** Důvodem jsou chybějící optimalizace pro AMD a nový typ ochrany ** Realita je ale ještě trochu složitější

Lukáš Václavík
Windows 11Windows 10IntelAMD
Novela DPH je hotová. Od října se i v Česku bude platit daň za zásilky do 22 eur. Možná…

Novela DPH je hotová. Od října se i v Česku bude platit daň za zásilky do 22 eur. Možná…

** V EU se od léta daní všechny mimoevropské zásilky ** Skončilo osvobození pro ty nejlevnější do 22 eur ** Česko nestihlo schválit vlastní novelu a fungovalo zde jakési bezčasí

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress