Káva | Automobily | Klimatická změna

Ford a McDonald's hodlají vyrábět z odpadu po pražení kávy automobilové díly

Co se stane, když spojíte automobilku Ford a řetězec rychlého občerstvení McDonald's? Ne, tak nezačíná žádný vypečený vtípek, ale další krok v boji proti změně globálního klimatu. V jeho rámci chce výrobce automobilů využít odpad z kávy k výrobě dílů.

Místo toho, aby byly zbytky po výrobě kávy odvezeny na skládku, skončí v laboratořích Fordu, kde je přemění na bioplasty. Kromě omezení plýtvání potravinami tak budou komponenty pro auta vyráběny s využitím menšího množství paliv a s nižšími emisemi oxidu uhličitého.

Autodíly ze zbytků kávy

Automobilový průmysl je pod obrovským tlakem doslova ze všech stran. Vlády i ekologické organizace požadují nejen často až nesmyslné snížení spotřeby paliva, ale také omezení exhalací vyprodukovaných při jejich výrobě. Více než čtvrtina všech emisí uhlíku přitom pochází z dopravy.

Ford je jednou ze čtyř největších globálních automobilek a snižování svých ekologických dopadů věnuje nemalé úsilí. K aktuální aktivitě ho přivedla myšlenka, že v Severní Americe končí miliony kilogramů zbytků z výroby kávy jako odpad.

Výzkumu ukázal, že kávové plevy (slupka, která se během procesu pražení odděluje od kávového zrna) mohou být přeměněny na trvanlivý materiál použitelný pro určité části automobilů. Po jejich zahřátí na vysoké teploty při nízkém přístupu kyslíku a smícháním s plasty a dalšími přísadami může být výsledný produkt formován do různých tvarů.

Auta s obsahem kávy

Výsledný materiál splňuje všechny kvalitativní specifikace pro díly, jako jsou kryty světlometů, některé součásti interiéru i komponenty pod kapotou. Takto vyrobené součástky jsou o 20 % lehčí a k jejich výrobě je potřeba až o čtvrtinu méně energie ve srovnání s protějšky na bázi ropy.

Během společných testů odborníci z Fordu a McDonald's zjistili, že materiál na bázi kávových plev má „výrazně lepší“ tepelné vlastnosti než v současnosti používané materiály. Řetězec rychlého občerstvení přitom jen v severoamerických pražírnách generuje kolem 30 milionů kilogramů plev ročně, které se v současné době používají pouze na výrobu dřevěného uhlí a zahradního kompostu.

Ford si stanovil za cíl používat pro výrobu svých automobilů pouze recyklované a obnovitelné plasty. V tomto rámci již využívá různé udržitelné materiály, jako je například sójová nebo stromová celulóza. Firma nyní doufá, že se jí povede novou technologii licencovat dalším výrobcům a že se její používání dále rozšíří.

Diskuze (5) Další článek: Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Témata článku: Ekologie, Káva, Automobily, Výroba, Plasty, Klimatická změna, Potraviny, Materiál, Ford, Pleva, Díl, Pražení, Severní Amerika, McDonald's, Odpad


Určitě si přečtěte

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 118

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 44

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

** Když máte na notebook více než 20 tisíc korun, odpadají kompromisy ** Notebooky na práci dostávají tenká kovová těla a styl ** Herní notebooky zvládnou i nejmodernější hry v plné kvalitě

David Polesný | 43

David Polesný
Notebooky