Automobily | Klimatická změna | Káva

Ford a McDonald's hodlají vyrábět z odpadu po pražení kávy automobilové díly

Co se stane, když spojíte automobilku Ford a řetězec rychlého občerstvení McDonald's? Ne, tak nezačíná žádný vypečený vtípek, ale další krok v boji proti změně globálního klimatu. V jeho rámci chce výrobce automobilů využít odpad z kávy k výrobě dílů.

Místo toho, aby byly zbytky po výrobě kávy odvezeny na skládku, skončí v laboratořích Fordu, kde je přemění na bioplasty. Kromě omezení plýtvání potravinami tak budou komponenty pro auta vyráběny s využitím menšího množství paliv a s nižšími emisemi oxidu uhličitého.

Autodíly ze zbytků kávy

Automobilový průmysl je pod obrovským tlakem doslova ze všech stran. Vlády i ekologické organizace požadují nejen často až nesmyslné snížení spotřeby paliva, ale také omezení exhalací vyprodukovaných při jejich výrobě. Více než čtvrtina všech emisí uhlíku přitom pochází z dopravy.

Ford je jednou ze čtyř největších globálních automobilek a snižování svých ekologických dopadů věnuje nemalé úsilí. K aktuální aktivitě ho přivedla myšlenka, že v Severní Americe končí miliony kilogramů zbytků z výroby kávy jako odpad.

Výzkumu ukázal, že kávové plevy (slupka, která se během procesu pražení odděluje od kávového zrna) mohou být přeměněny na trvanlivý materiál použitelný pro určité části automobilů. Po jejich zahřátí na vysoké teploty při nízkém přístupu kyslíku a smícháním s plasty a dalšími přísadami může být výsledný produkt formován do různých tvarů.

Auta s obsahem kávy

Výsledný materiál splňuje všechny kvalitativní specifikace pro díly, jako jsou kryty světlometů, některé součásti interiéru i komponenty pod kapotou. Takto vyrobené součástky jsou o 20 % lehčí a k jejich výrobě je potřeba až o čtvrtinu méně energie ve srovnání s protějšky na bázi ropy.

Během společných testů odborníci z Fordu a McDonald's zjistili, že materiál na bázi kávových plev má „výrazně lepší“ tepelné vlastnosti než v současnosti používané materiály. Řetězec rychlého občerstvení přitom jen v severoamerických pražírnách generuje kolem 30 milionů kilogramů plev ročně, které se v současné době používají pouze na výrobu dřevěného uhlí a zahradního kompostu.

Ford si stanovil za cíl používat pro výrobu svých automobilů pouze recyklované a obnovitelné plasty. V tomto rámci již využívá různé udržitelné materiály, jako je například sójová nebo stromová celulóza. Firma nyní doufá, že se jí povede novou technologii licencovat dalším výrobcům a že se její používání dále rozšíří.

Diskuze (5) Další článek: Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Témata článku: Automobily, Materiál, Ekologie, Ford, Plasty, Potraviny, Káva, Výroba, Klimatická změna, Severní Amerika, Odpad, Pleva, McDonald's, Díl, Pražení


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 49

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 59

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 22

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7