Automobily | Klimatická změna | Káva

Ford a McDonald's hodlají vyrábět z odpadu po pražení kávy automobilové díly

Co se stane, když spojíte automobilku Ford a řetězec rychlého občerstvení McDonald's? Ne, tak nezačíná žádný vypečený vtípek, ale další krok v boji proti změně globálního klimatu. V jeho rámci chce výrobce automobilů využít odpad z kávy k výrobě dílů.

Místo toho, aby byly zbytky po výrobě kávy odvezeny na skládku, skončí v laboratořích Fordu, kde je přemění na bioplasty. Kromě omezení plýtvání potravinami tak budou komponenty pro auta vyráběny s využitím menšího množství paliv a s nižšími emisemi oxidu uhličitého.

Autodíly ze zbytků kávy

Automobilový průmysl je pod obrovským tlakem doslova ze všech stran. Vlády i ekologické organizace požadují nejen často až nesmyslné snížení spotřeby paliva, ale také omezení exhalací vyprodukovaných při jejich výrobě. Více než čtvrtina všech emisí uhlíku přitom pochází z dopravy.

Ford je jednou ze čtyř největších globálních automobilek a snižování svých ekologických dopadů věnuje nemalé úsilí. K aktuální aktivitě ho přivedla myšlenka, že v Severní Americe končí miliony kilogramů zbytků z výroby kávy jako odpad.

Výzkumu ukázal, že kávové plevy (slupka, která se během procesu pražení odděluje od kávového zrna) mohou být přeměněny na trvanlivý materiál použitelný pro určité části automobilů. Po jejich zahřátí na vysoké teploty při nízkém přístupu kyslíku a smícháním s plasty a dalšími přísadami může být výsledný produkt formován do různých tvarů.

Auta s obsahem kávy

Výsledný materiál splňuje všechny kvalitativní specifikace pro díly, jako jsou kryty světlometů, některé součásti interiéru i komponenty pod kapotou. Takto vyrobené součástky jsou o 20 % lehčí a k jejich výrobě je potřeba až o čtvrtinu méně energie ve srovnání s protějšky na bázi ropy.

Během společných testů odborníci z Fordu a McDonald's zjistili, že materiál na bázi kávových plev má „výrazně lepší“ tepelné vlastnosti než v současnosti používané materiály. Řetězec rychlého občerstvení přitom jen v severoamerických pražírnách generuje kolem 30 milionů kilogramů plev ročně, které se v současné době používají pouze na výrobu dřevěného uhlí a zahradního kompostu.

Ford si stanovil za cíl používat pro výrobu svých automobilů pouze recyklované a obnovitelné plasty. V tomto rámci již využívá různé udržitelné materiály, jako je například sójová nebo stromová celulóza. Firma nyní doufá, že se jí povede novou technologii licencovat dalším výrobcům a že se její používání dále rozšíří.

Diskuze (5) Další článek: Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Témata článku: Automobily, Materiál, Klimatická změna, Ford, Ekologie, Potraviny, Plasty, Výroba, Káva, Pleva, Severní Amerika, Odpad, McDonald's, Díl, Pražení


Určitě si přečtěte

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

** České nebe každý den křižuje hromada exotických letounů ** Na populární mapě Flightradar24 je ale nenajdete ** Jsou to vojenské letouny USA, UK a NATO

Jakub Čížek | 39

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 146

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

** MyHeritage slibuje nejlepší neuronovou síť pro vylepšování fotek ** Funguje tím líp, čím horší fotku upravuje ** Otestovali jsme desítky různých snímků

Marek Lutonský, Lukáš Václavík | 39

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4