Formule E: šampionát budoucnosti, nebo závody odpadlíků?

  • Formuli 1 zná asi každý, ale víte, co je Formule E?
  • Jde o šampionát monopostů, poháněných elektromotorem
  • Nabízí zajímavou techniku, městské okruhy a známá jména

Formuli 1 coby „královnu motorsportu“ asi každý alespoň v základu zná – ostatně v polovině března bude zahájena již její 70. sezóna. Formule E je její výrazně mladší sestřičkou – v prosinci odstartoval teprve pátý ročník. Má tento šampionát elektrických monopostů co nabídnout?

Formule E, oficiálně ABB FIA Formula E Championship, jsou automobilové závody, kterých se mohou účastnit výhradně monoposty poháněné elektrickou energií. Koncept vznikl již v roce 2011, na první závody si však závodníci i diváci museli počkat až do roku 2014. Zakladatelem a současným generálním ředitelem je španělský byznysmen Alejandro Tarik Agag Longo.

Myšlenka se zrodila v Itálii

Základy šampionátu Formule E položil motoristickým fanouškům dobře známý Jean Todt, který v letech 1994 až 2007 působil na pozici generálního ředitele Scuderia Ferrari a od roku 2009 je prezidentem Mezinárodní automobilové federace (FIA). Ten přišel s myšlenkou na pořádání závodů monopostů poháněných elektrickým motorem. O svůj nápad se 3. března 2011 podělil na večeři v malé italské restauraci v Paříži s Alejandro Agagem, Antoniem Tajanim a Teo Teocolim.

Agag podpořil Todtův návrh poté, co FIA projednala zahájení výběrového řízení na organizaci série. Do příprav se zapojil i kvůli svým předchozím zkušenostem s vyjednáváním smluv s televizními stanicemi, sponzorstvím a marketingem.

Závod na necelou hodinu

Mistrovství světa Formule E se v současnosti účastní jedenáct závodních týmů, přičemž každý má ve startovním poli dva piloty, respektive monoposty. Závody se pořádají především na městských okruzích dlouhých 1,9 až 3,4 kilometrů. Zatímco běžné závody Formule 1 se jezdí jako závody na vzdálenost přes 305 kilometrů, ve Formuli E se závodí na 45 minut plus jedno kolo.

Původně měl každý závodník k dispozici dva vozy a během povinné zastávky v boxech přesedal z jednoho do druhého. Po zavedení monopostů druhé generace však bylo toto pravidlo revidováno a pilot absolvuje celý závod v jednom autě. Výměna pneumatik je povolená jen v případě defektu či poškození.

Prvních deset závodníků dostává body do celkového hodnocení mistrovství světa. Používá se standardní bodovací systém FIA, takže vítěz dostává 25 bodů, druhý v pořadí 18 bodů, třetí 15 bodů a další pak 12, 10, 8, 6, 4, 2 až 1 bod. Navíc se udělují tři body za první místo v kvalifikaci a další bod může pilot získat za nejrychlejší kolo v závodě (pokud skončí v první desítce).

Speciality v pravidlech

Pro fandy F1 bude možná nepochopitelnou specialitou takzvaný „Fan Boost“. Funguje tak, že šest dní před závodem začíná hlasování, které končí 15 minut po začátku závodu. Fanoušci v něm mohou hlasovat pro svého favorita a pět nejoblíbenějších pak dostane dodatečný výkon, který mohou použit v pětisekundovém okně během druhé poloviny závodu.

V aktuální sezóně přibylo další rozšíření nazvané „Attack Mode“. Spočívá v tom, že pilot, který chce zaútočit, projede určenou část trati mimo ideální závodní stopu takzvanou „aktivační zónou“. Jako odměnu může v následujícím úseku využít o 25 kW vyšší výkon motoru, což je indikováno blikáním modrých LED na ochranném rámu nad hlavou jezdce. Podrobně je toto pravidlo vysvětleno v následujícím oficiálním videu:

Celá pravidla šampionátu Formule E si můžete nastudovat na oficiálních stránkách. Závodům se podrobně věnuje web F1sport.cz.

Témata článku: Technika, YouTube, Elektromobily, USA, Automobily, Německo, Eurosport, Čína, Francie, Baterie, Švýcarsko, Mexiko, Audi, Saúdská Arábie, formule, Renault, Michelin, Red Bull, Startovní pole, Spark, LED, Monopost formule, Sezóna, Maroko, První místoJak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

** Některé závodní trimarány překonají rychlost větru, který je pohání ** Jak je něco takového vůbec možné? Neporušují zákony fyziky? ** Ale vůbec ne. Stačí si připomenout sčítání vektorů

Jakub Čížek
JachtaFyzikaTechnologie
Výkon, který předběhl dobu. Test grafické karty MSI GeForce RTX 4090 Suprim X 24G

Výkon, který předběhl dobu. Test grafické karty MSI GeForce RTX 4090 Suprim X 24G

Karta s výkonem RTX 4090 je snem každého hráče. Jen málokterá současná hra ji dokáže ve 4K potrápit.

Adam Vágner
MSIGrafické kartyTesty
DJI Mini 3: Nová okřídlená čivava do kabelky. Nemá pokročilé funkce jako Pro, ale je mnohem levnější

DJI Mini 3: Nová okřídlená čivava do kabelky. Nemá pokročilé funkce jako Pro, ale je mnohem levnější

** DJI na jaře představilo Mini 3 Pro s autopilotem ** Na konec roku si nechalo jeho ořezanou verzi ** Chybí 4K@60 a právě autopilot, ale cena začíná na 439 eurech

Jakub Čížek
DJIDrony
Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

**Složky ve Windows si nepojmenujete libovolně. **Seznam rezervovaných názvů existuje kvůli kompatibilitě. **Kořeny této záležitosti sahají až do 70. let.

Petr Urban
Operační systémyWindows
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2