Fragmenty pláště Měsíce by nám mohly prozradit mnoho zajímavých informací. NASA již má plán na jejich získání

Vědci NASA chtějí získat fragmenty pláště Měsíce – a ze studie zveřejněné nedávno v žurnálu Nature Communications plyne, že už mají docela dobrou představu o tom, jak to provést.

„Pointa je v tom, že vývoj lunárního pláště je komplikovanější, než se původně myslelo. Některé minerály, které krystalizují a klesají brzy, mají menší hustotu než minerály, které krystalizují a klesají později,“ vysvětluje hlavní badatel Daniel Moriarty v tiskové zprávě.

„To vede k nestabilní situaci, kdy se lehký materiál ve spodní části pláště snaží dostat výše, zatímco těžší materiál blíže k povrchu klesá.“

Klepněte pro větší obrázek

V důsledku tohoto procesu, zvaného „gravitační obrácení“, byly různé zajímavé horniny vytlačeny zpět na povrch. Podle dostupných informací se mnoho takových nalézá především kolem jižního pólu naší přirozené družice.

Nyní už tedy zbývá jen realizovat nějakou misi, v rámci níž budou shromážděny a později dopraveny na Zemi jejich vzorky.

Závěrem dodejme, že výzkum vnitřních vrstev Měsíce by nám mohl přinést zcela nové poznatky nejen o jeho vzniku a vývoji, ale rovněž o vzniku a vývoji jiných planet.

Váš názor Další článek: Aktualizováno: Apple bude analyzovat fotky na iPhonech a iCloudu, zda neukazují zneužívání dětí

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,