Francie: Evropské rakety patří do starého železa. Neumíme konkurovat SpaceX

Francouzský Cour des comptes – účetní dvůr – paralela našeho Nejvyššího kontrolního úřadu, se ve výroční zprávě ostře pustil do evropského programu raketových nosičů Ariane a zejména pak do nejnovějšího modelu Ariane 6, který by se měl dočkat prvních letových zkoušek v roce 2020.

Ariane 6 by měl až o polovinu snížit provozní náklady a také čas nutný k přípravě mise, podle kontrolorů to však nestačí a konsorcium evropských výrobců nedokáže konkurovat americké SpaceX, která má díky dlouhodobým kontraktům s NASA i Pentagonem zajištěné financování na technologický vývoj.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ariane 6 je mezinárodní evropský projekt nového raketového nosiče. Francie je jedním z klíčových dodavatelů

Podle Cour de comptes Evropa v raketovém průmyslu zaostává a nemá ekonomicky konkurenceschopný nosič pro vynášení v tomto kontextu low-costového nákladu na ty nejnižší a střední orbity, které jsou vhodné pro nejrůznější miniaturní satelity, satelitní internet aj. a slibují zajímavé možnosti komercializace.

„Cette situation trouve son origine dans la montée en puissance de la
concurrence américaine de la société SpaceX, qui a ravi à la société
Arianespace la position de leader mondial sur le marché commercial en
2017.“ – La situation

Volně přeloženo: „Tato situace má svůj původ ve vzestupu americké společnosti SpaceX, která v roce 2017 narušila postavení Ariane jakožto lídra na poli komerčních letů do vesmíru.“

Ze závěrečné zprávy francouzského kontrolního úřadu (PDF)

Kontroloři proto doporučují, aby se financování skupiny Ariane, ve které má Francie jeden z největších podílů, změnilo takovým způsobem, aby peníze tekly především do technologického vývoje než do provozu – jinými slovy, aby Evropa investovala podobným způsobem jako SpaceX, když její inženýři vymysleli odvážnou technologii znovupoužitelných stupňů.

Až totiž SpaceX tento systém plně dopracuje, mohla by být jeho cenová politika ještě agresivnější a pro Ariane ekonomicky likvidační. Na stranu druhou, i kdyby Evropa ztratila všechny komerční klienty, program vlastních nosičů nejspíše neukončí, přišla by totiž o vlastní nezávislost v dobývání vesmíru.

Podpora Ariane má tedy i strategický geopolitický rozměr a program bude pokračovat nehledě na vlastní ekonomickou rentabilitu.

Diskuze (37) Další článek: Newyorská policie nechce být vidět ve Waze. Google jí patrně nevyhoví

Témata článku: Vesmír, Byznys, SpaceX, NASA, Kosmonautika, Raketa, Evropa, Elon Musk, Evropská unie, Francie, PDF, ESA, Pentagon, Ariane, Ariane 6, Evropská raketa, Nosič, RPA, Nejvyšší kontrolní úřad, Technologický vývoj, Raketový nosič, Železo, Kontrolor, Société, Spáč40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Apex Legends vás zvou na novou prosluněnou mapu ve startovním traileru

Apex Legends vás zvou na novou prosluněnou mapu ve startovním traileru

Nová sezóna přinese nejen novou legendu, ale také tropickou mapu.

Michal Maliarov
Apex LegendsVideo
Recenze filmu Duna. Kultovní sci-fi, na které určitě běžte do kina, než je zase zavřou

Recenze filmu Duna. Kultovní sci-fi, na které určitě běžte do kina, než je zase zavřou

Star Wars pro dospělé, u nichž nás režisér Denis Villeneuve přesvědčuje intenzitou a naléhavostí své autorské vize, jak zprostředkovat románovou mytologii.

Marek Čech
Recenze filmů
Robotický tank TRX veze 50 sebevražedných dronů Switchblade. Tohle je zbraň nové doby

Robotický tank TRX veze 50 sebevražedných dronů Switchblade. Tohle je zbraň nové doby

** . Společnost General Dynamics Land Systems předvedla maketu svého nového robotického vozidla TRX ** To představuje unikátní mobilní systém pro 50 sebevražedných dronů Switchblade ** Vozidlo TRX je v této verzi rovněž vybaveno kvadrikoptérou

Stanislav Mihulka
VojenstvíDronyRoboti