Francouzský úřad pro jadernou bezpečnost (ASN) povolil prodloužení životnosti reaktoru číslo 1 v jaderné elektrárně Tricastin na jihovýchodě země. Podle původních plánů měl tento reaktor fungovat čtyřicet let, nicméně v rámci změny národní energetické strategie byla jeho životnost prodloužena o dalších deset let, informuje deník Le Monde.
Oznámení přichází v době, kdy je otázka životnosti elektráren klíčová pro energetickou budoucnost země. Aby bylo možné v příštích desetiletích uspokojit rostoucí potřebu nízkouhlíkové elektřiny, chce francouzská vláda prodloužit životnost všech reaktorů, pokud to bude možné, dokonce až „na 60 let a déle“.
Prodloužení životnosti reaktoru
Stanovisko ASN, které bylo zveřejněno v polovině léta, ale původně bylo vydáno již 29. června, završuje velmi dlouhý proces, jehož cílem je snaha prodloužit životnost nejstarších reaktorů v zemi – konkrétně 32 samostatných reaktorů o výkonu 900 megawattů – na více než 40 let.
Ačkoli francouzské předpisy nestanovují maximální „životnost“ reaktorů, při jejich projektování byl přijat předpoklad čtyřicetiletého provozu. Každých deset let procházejí reaktory hloubkovou kontrolou s cílem získat povolení k provozu na dalších deset let.
V únoru 2021 připravil úřad pro jadernou bezpečnost cestu k dalšímu prodloužení rozhodnutím, podle kterého musí být každý reaktor odborně posouzen s přihlédnutím k jeho specifickým vlastnostem. Reaktor číslo 1 v Tricastinu, uvedený do provozu v roce 1980, je prvním, který v roce 2019 absolvoval tuto hloubkovou revizi.
Bezpečnost na prvním místě
Po čtvrté desetileté odstávce musí reaktory, které byly uvedeny do provozu v letech 1978 až 1987, dosahovat stejné úrovně bezpečnosti jako reaktor nejnovější generace EPR Flamanville, jehož spuštění je plánováno na rok 2024. Mimo jiné by měly například zvládnout vyšší úrovně teplot, než jaké byly plánovány při jejich projektování.
„ASN může vydat definitivní stanovisko až poté, co budou u každého reaktoru provedena odborná přezkoumání. Společnost EDF předložila zprávu se závěry a proběhlo veřejné šetření, které se v případě reaktoru Tricastin číslo 1 uskutečnilo na začátku roku 2022,“ vysvětlil vedoucí kanceláře pro posuzování rizik a bezpečnosti Yves Guannel. „Stejným způsobem bude pokračovat i prověřování ostatních reaktorů.“
Francie hodlá i nadále využívat jaderné elektrárny jako zdroj elektřiny bez uhlíkových emisí. Výstavba nejméně šesti reaktorů nové generace EPR2 si však vyžádá nějaký čas – do provozu budou uvedeny nejdříve v roce 2035. Právě z toho plyne snaha oddálit vyřazení současné flotily.