Frankensteinovská oprava: Francouzské námořnictvo „transplantuje hlavu“ ponorky

  • Francouzské námořnictvo se rozhodlo opravit poškozenou ponorku Perle pozoruhodným způsobem
  • Jde o transplantaci „hlavy“ tedy přední části ponorky
  • Tento „chirurgický“ zákrok bude technologicky velmi náročný

Ponorky třídy Rubis představují útočné jaderné ponorky Francouzského námořnictva. Mají jeden jaderný reaktor a jejich posádku tvoří 66 důstojníků a námořníků.

Jsou vyzbrojeny torpédy, minami a od roku 1985 také upravenými protilodními střelami MM38 Exocet. První z nich vstoupila do služby v roce 1983 a bylo jich postaveno celkem 6. S plným výtlakem 2 670 tun jde o nejmenší ponorky tohoto typu na světě.

Dne 12. června 2020 vypukl požár na ponorce Perle (S-606), která v té době procházela opravami v doku na námořní základně v Toulonu. Zřejmě šlo o úder blesku.

Na palubě ponorky v té chvíli nebylo palivo pro jaderný reaktor, baterie ani zbraňové systémy. Přesto bylo hašení požáru velmi náročné. Nikdo nebyl zraněn, ale škody na ponorce jsou značné.

Hodně neobvyklá rekonstrukce

Ponorka Perle je přitom nejmodernější ponorkou své třídy. Do služby vstoupila v roce 1993 a měla sloužit ještě několik let. To je zřejmě jednou z hlavních motivací pro postup Francouzského námořnictva, které se rozhodlo opravit nebo spíše rekonstruovat ponorku Perle pozoruhodným způsobem. Jde o transplantaci „hlavy“ tedy přední části ponorky, za kterou by se nemusel stydět ani doktor Frankenstein.

Francouzi využili toho, že v červenci 2019 byla ze služby vyřazena starší sesterská ponorka Saphir (S-602). Na této ponorce dosloužil především jaderný reaktor, umístěný v zadní části ponorky, jinak je do značné míry v pořádku. Požár ponorce Perle poškodil především přední část. Je natolik zničená, že je nepoužitelná.

Proto se Francouzské námořnictvo rozhodlo pro „transplantaci“, při které velmi precizně oddělí „hlavu“ ponorky Saphir a „transplantují“ ji ponorce Perle, které nahradí zničenou část. Bude to sice jiná ponorka než předtím, ale opět ponese jméno Perle.

Nová Perle bude o metr a kus delší a o 68 tun těžší. Tento „chirurgický“ zákrok bude technologicky velmi náročný. Trupem ponorky prochází ohromné množství kabelů a rozmanitých systémů, které bude nutné přerušit a znovu napojit tak, aby bez problémů fungovaly.

Velkou pomoc poskytuje digitální inženýrství, které zahrnuje věrný 3D digitální model ponorky Perle. S tímto modelem si technici připravují a kontrolují všechny zákroky, které musí během unikátní transplantace zajistit.

Titulní foto: Fotograf/Photographe/Photographer: Jean-Michel Roche, CC-BY-SA-3.0

Váš názor Další článek: Zemřel Michael Collins: astronaut, který měl Měsíc na dosah, ale nikdy na něj nevstoupil

Témata článku: Technika, Vojenství, Armáda, Námořnictvo, Francie, Ponorky, Transplantace, Photographer, Frankenstein, Jaderný reaktor, Ponorka, Perla, Hlava, Přední část, Pozoruhodný způsob, Oprava, Saphir, HLAUšetříte za data. Návod, jak na YouTube poslouchat jen zvuk

Ušetříte za data. Návod, jak na YouTube poslouchat jen zvuk

Na YouTube existuje spousta videí, u kterých stačí pouze poslouchat zvuk. Zásadně se tím sníží objem přenesených dat.

Jiří Kuruc
YouTubeTipy
Jak dobře vybrat router. Potřebujete Wi-Fi 6, co nejvíc antén a fyzických portů

Jak dobře vybrat router. Potřebujete Wi-Fi 6, co nejvíc antén a fyzických portů

** Wi-Fi router je zařízení, přes které se připojíte k bezdrátové síti Wi-Fi a k internetu ** Poradíme, jak Wi-Fi router vybrat, na co myslet a čemu se vyhnout ** Doporučíme konkrétní osvědčené routery

Stanislav Janů
Jak vybratRouter
Překládáme doménu na IP adresu krok za krokem a už chápeme, jak by mohlo Rusko přijít o internet

Překládáme doménu na IP adresu krok za krokem a už chápeme, jak by mohlo Rusko přijít o internet

** Jedním z klíčových systémů na internetu je DNS ** Stará se o překlad doménového jména na koncovou IP adresu ** Dnes si ten překlad vyzkoušíme krok za krokem

Jakub Čížek
DNSTechnologieInternet
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Evropský satelitní internet z družice KA-SAT je už měsíc mimo provoz. Podezření padá na Rusko

Evropský satelitní internet z družice KA-SAT je už měsíc mimo provoz. Podezření padá na Rusko

** 24. února vstoupila ruská vojska na Ukrajinu ** Současně s tím proběhl útok na satelitní internetové připojení ** Ani po měsíci se síť z této události nevzpamatovala

Karel Kilián
UkrajinaSatelitInternet