Technologie | Příroda | Zvířata

FrogPhone: Nové zařízení usnadňuje monitoring populací divokých žab

Jak sledovat populace divokých žab, aniž by bylo nutné opustit pohodlí laboratoře? Mezinárodní tým vědců tento letitý problém konečně vyřešil – vyvinul speicální akustické zařízení, které dostalo název FrogPhone.

Prostřednictvím FrogPhone se lze spojit se vzdálenými výzkumnými stanovištěmi a následně poslouchat a zaznamenávat kvákání žab, které se nacházejí v okruhu 100-150 metrů. Odborníci tak budou moct shromažďovat důležité informace o stavu vybraných ekosystémů mnohem rychleji než dosud.

FrogPhone podle tiskové zprávy využívá 3G/4G mobilní síť a disponuje velkokapacitní baterií kombinovanou s výkonným solárním panelem.Vodotěsné pouzdro mu umožňuje plavat, takže není problém umístit ho například doprostřed rybníka, kde bude nejvíce vystaveno slunečnímu záření.

Potenciál se neomezuje jen na žáby

Díky minimálnímu šumu v pozadí uživatelé dokážou poznat, jaký přesně druh žáby se v daný okamžik ozývá. Samostatnou zmínku si zaslouží i digitální senzory, které automaticky shromažďují data o aktuální teplotě vody atd.

Budoucí verze by navíc mohly být vybaveny vícesměrovými mikrofony a detekovat také zvuky jiných zvířat.

„Toto zařízení nám umožňuje monitorovat lokální žabí populace s větší frekvencí a snadněji, což je významné, protože žáby jsou obecně považovány za indikátory environmentálního zdraví,“ uvedla spoluautorka FrogPhone Anke Maria Hoefer.

Diskuze (2) Další článek: Navštívili jsme obří robotickou halu Amazonu v polském Štětíně. Právě sem jezdí Ježíšek a Santa Claus

Témata článku: Technologie, Příroda, Výzkum, Ekologie, Zvířata, Žába, Zařízení, Velká frekvence, Populace, Monitoring, Nové zařízení


Určitě si přečtěte

49" monitor Philips 499P9H: Ať je vám doma lépe než v kanceláři

49" monitor Philips 499P9H: Ať je vám doma lépe než v kanceláři

** Nezvykle protáhlý rozměr odpovídá dvěma monitorům vedle sebe ** Barevné podání a podpora G-Sync míří nad kancelářské nasazení ** Vestavěná kamera umí přihlašování ve Windows

Tomáš Holčík | 29

Proč je COVID-19 tak nebezpečný, jak se detekuje, jak ničí a máme už pandemii?

Proč je COVID-19 tak nebezpečný, jak se detekuje, jak ničí a máme už pandemii?

** V čem spočívá nebezpečí nemoci COVID-19? ** Jak se testuje její přítomnost v těle? ** Jak se ničí UVC i ozónem a proč už CNN mluví o pandemii?

Jakub Čížek | 73

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

** Huawei se loni dostal do křížku s USA ** Začal to proto zkoušet s konkurenčním operačním systémem ** Jmenuje se Deepin a před pár dny se dočkal nové verze

Jakub Čížek | 36


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X