FrogPhone: Nové zařízení usnadňuje monitoring populací divokých žab

Jak sledovat populace divokých žab, aniž by bylo nutné opustit pohodlí laboratoře? Mezinárodní tým vědců tento letitý problém konečně vyřešil – vyvinul speicální akustické zařízení, které dostalo název FrogPhone.

Prostřednictvím FrogPhone se lze spojit se vzdálenými výzkumnými stanovištěmi a následně poslouchat a zaznamenávat kvákání žab, které se nacházejí v okruhu 100-150 metrů. Odborníci tak budou moct shromažďovat důležité informace o stavu vybraných ekosystémů mnohem rychleji než dosud.

FrogPhone podle tiskové zprávy využívá 3G/4G mobilní síť a disponuje velkokapacitní baterií kombinovanou s výkonným solárním panelem.Vodotěsné pouzdro mu umožňuje plavat, takže není problém umístit ho například doprostřed rybníka, kde bude nejvíce vystaveno slunečnímu záření.

Potenciál se neomezuje jen na žáby

Díky minimálnímu šumu v pozadí uživatelé dokážou poznat, jaký přesně druh žáby se v daný okamžik ozývá. Samostatnou zmínku si zaslouží i digitální senzory, které automaticky shromažďují data o aktuální teplotě vody atd.

Budoucí verze by navíc mohly být vybaveny vícesměrovými mikrofony a detekovat také zvuky jiných zvířat.

„Toto zařízení nám umožňuje monitorovat lokální žabí populace s větší frekvencí a snadněji, což je významné, protože žáby jsou obecně považovány za indikátory environmentálního zdraví,“ uvedla spoluautorka FrogPhone Anke Maria Hoefer.

Diskuze (2) Další článek: DOOM má 26 let. Připomeňte si hru, která je prapředkem všech 3D stříleček

Témata článku: Technologie, Příroda, Výzkum, Zvířata, Ekologie, Zařízení, Populace, Žába, Monitoring, Nové zařízení, Velká frekvenceNejošklivější telefony všech dob aneb když dáte designérům volnou ruku, skončí to fiaskem

Nejošklivější telefony všech dob aneb když dáte designérům volnou ruku, skončí to fiaskem

** Obludky, příšerky, monstra a paskvily mobilního světa ** Když dáte designérům volnou ruku, vrátí se to jako bumerang ** Zavzpomínejte s námi na nejošklivější telefony všech dob

Martin ChroustFilip Kůžel
TelefonyHistorieKuriozita
Strategie The Settlers: New Allies odhalila datum vydání. Vyjde i na konzole a český překlad nemá chybět

Strategie The Settlers: New Allies odhalila datum vydání. Vyjde i na konzole a český překlad nemá chybět

Pokračování série The Settlers už jsme tady měli mít dlouhou dobu. Ubisoft ale nakonec celý projekt značně předělal a výsledek nám předvedl s novým videem.

Martin Nahodil
The Settlers: New AlliesDatum vydání
Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

** Některé závodní trimarány překonají rychlost větru, který je pohání ** Jak je něco takového vůbec možné? Neporušují zákony fyziky? ** Ale vůbec ne. Stačí si připomenout sčítání vektorů

Jakub Čížek
JachtaFyzikaTechnologie
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Recenze hry Need for Speed Unbound. Městské závody v graffiti stylu

Recenze hry Need for Speed Unbound. Městské závody v graffiti stylu

Vydavatelství EA se nás již po pětadvacáté pokouší oslnit zbrusu novým přídavkem do série známých městských závodu, a to pod titulem Need for Speed Unbound, tentokrát pod taktovkou Crirterionu.

Michal Polok
Need for Speed UnboundPS5Recenze