Futuristické torpédoborce třídy Zumwalt dostanou jako první hypersonické zbraně

  • Torpédoborce třídy Zumwalt trpí nedostatkem munice pro své zbraně
  • To motivovalo americký Kongres, aby usiloval o jejich přednostní vyzbrojení hypersonickými zbraněmi
  • Tím by se měla podstatně zvýšit palebná síla těchto plavidel

Americké raketové stealth torpédoborce třídy Zumwalt sice vypadají jako technologie ze science-fiction, ve skutečnosti je ale prakticky od samotného počátku provázejí problémy a tvrdá kritika z mnoha stran. Jedním za aktuálních závažných problémů je, že tyto lodě trpí nedostatkem munice pro své hi-tech zbraně.

To motivovalo americký Kongres, aby usiloval o přednostní vyzbrojení těchto plavidel novými hypersonickými zbraněmi Conventional Prompt Global Strike (CPS). Tím by se měla podstatně zvýšit jejich palebná síla. Jestli k tomu skutečně dojde, tak se torpédovce třídy Zumwalt stanou prvními plavidly U.S. Navy, které budou mít k dispozici tyto zbraně.

Podle amerických médií budou výdaje na obranu USA pro rok 2021 zahrnovat položku na toto vyzbrojení torpédoborců třídy Zumwalt. Zbraňový systém CPS odpaluje střely, jejichž rychlost přesahuje Mach 5, tedy pětinásobek rychlosti zvuku.

Přesný údaj je přitom stále utajován. Tyto střely mají za úkol velmi pohotově likvidovat cenné pozemní cíle. Systém CPS byl původně navržen pro americké ponorky, teď by se to ale mělo změnit.

Lovci nepřátelských lodí

Americké námořnictvo na počátku zamýšlelo využívat torpédoborce třídy Zumwalt především pro útoky na pevninu. Z původně objednaných 32 torpédoborců tohoto typu ale nakonec zůstaly jen tři – USS Zumwalt, USS Michael Monsoor a USS Lyndon B. Johnson, který je stále ještě ve výstavbě.

Kvůli této zásadní změně mimo jiné závratně stoupla cena za jeden kus přesně naváděné munice pro dělostřelecký systém těchto torpédoborců, Advanced Gun System ráže 155 milimetrů. Zatímco původně byla cena za jeden náboj 50 tisíc dolarů, dnes činí 566 tisíc dolarů. Cena přes půl milionu dolarů za jeden výstřel z děla je naprosto likvidační. S takovými zbraněmi se války obvykle nevyhrávají.

V důsledku toho U.S. Navy změnili bojové využití těchto torpédoborců. Stali se z nich lovci lodí protivníka. To ale znamená, že torpédoborce třídy Zumwalt potřebují vhodné zbraně, především pokročilé protilodní střely. A to bude problematické. Zatím není jasné, jak to vlastně chce americké námořnictvo provést.

Hypersonické střely CPS jsou příliš velké na to, aby se vešly do vertikálních odpalovacích komor na palubě torpédoborců třídy Zumwalt. Zřejmě dojde k provizornímu umístění hypersonických systémů přímo na palubu torpédoborců. To ovšem ovlivní jejich pečlivě vybalancovaný stealth design. Stejně tak budou zřejmě postiženy či omezeny operace s helikoptérami a drony torpédoborců, které vzlétají z jejich paluby.

Všechny tyto úpravy a komplikace rozhodně neprospějí připravenosti plavidel a jejich možnému nasazení v akci. Jak je vidět, smůle a problémům se tato pozoruhodná plavidla nevyhnou ani do budoucna.

Diskuze (4) Další článek: Lenovo ThinkCentre M75n IoT: minipočítač s AMD Athlonem, který si vystačí s pasivním chlazením

Témata článku: Technika, Vojenství, USA, Zbraně, Armáda, Námořnictvo, Lodě, Palebná síla, USS, Pětinásobek, Vyzbrojení, Jak, Nava, Zumwalt, Třída, CPS, Torpédoborec, Plavidlo, DolarJak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

** Vybrali jsme deset nejlepších nástrojů pro stahování videa z YouTube ** Můžete si vybrat, jestli chcete aplikaci, doplněk do browseru nebo webovou službu ** Videa z YouTube poté můžete sledovat offline

Karel KiliánStanislav Janů
TipyNejlepší programy
Microsoft vydal Windows 11 verze 22H2. Jak aktualizovat hned teď?

Microsoft vydal Windows 11 verze 22H2. Jak aktualizovat hned teď?

**Aktualizace s názvem 2022 Update je od úterý od 19:00 oficiálně dostupná všem **Distribuce Windows 11 22H2 bude řízená, takže se může protáhnout na týdny až měsíce **Pokud máte kompatibilní počítač, rovnou na verzi 22H2 přejdete z Desítek

Petr Urban
Windows 11Windows UpdateMicrosoft
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
Zuckerbergovo metaverzum je zatím tak špatné, že jej nechtějí používat ani jeho zaměstnanci

Zuckerbergovo metaverzum je zatím tak špatné, že jej nechtějí používat ani jeho zaměstnanci

**V interním oběžníku šéf metaverza v Metě přiznává, že jeho hlavní aplikaci nechtějí používat ani lidé z vývoje. **Horizon Worlds trpí řadou chyb, špatným výkonem nebo neslavně vypadající grafikou. **Ani po výzvě od šéfa metaverza zaměstnanci aplikaci příliš nepoužívají, takže je management musí donutit.

Petr Urban
MetametaverseVirtuální realita
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

**Než zrušíte SIPO, musíte platby převést jinam. **Neplatí to nutně pro poplatky veřejnoprávním médiím. **SIPO zrušíte osobně, elektronicky nebo se zruší automaticky.

Petr Urban
Česká poštaNávody
Jak zvýšit herní výkon ve Windows 11? Vypněte tyhle funkce, radí Microsoft

Jak zvýšit herní výkon ve Windows 11? Vypněte tyhle funkce, radí Microsoft

**Windows 11 na některých počítačích aktivují bezpečnostní funkci Integrita paměti. **Virtualizační funkce ale negativně ovlivňují herní výkon. **Pokud některé funkce vypnete, můžete tím herní výkon posílit.

Petr Urban
Windows 11Microsoft
Největší proměna Outlooku za dlouhá léta. Takhle bude nový pošťák vypadat

Největší proměna Outlooku za dlouhá léta. Takhle bude nový pošťák vypadat

**Outlook postavený na webovém základě už podporuje osobní účty Microsoft. **Testování se tak rozšiřuje na jednotlivce, program má však k dokončení stále daleko. **Za pár týdnů bude sjednoceným pošťákem nahrazena také Pošta.

Petr Urban
E-mailOutlookOutlook.comMicrosoft
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb